Gıdalarda Renklendirici Olarak Kullanılan Katkı Maddeleri

Gıdalarda kullanılan renk verici katkı maddeleri hangileridir, renklendirici katkı maddeleri nelerdir, renklendiricilerin e kodları zararları kullanıldığı gıdalar

Gıdalarda Renklendirici Olarak Kullanılan Katkı Maddeleri

Bu yazıda; gıdalarda kullanılan renklendirici gıda katkı maddeleri hangileridir, renklendirici katkı maddeleri hangi gıdalarda ne kadar kullanılır, gıda renklendiricilerinin zararları yan etkileri nelerdir, gıda boyaları hangi kaynaklardan elde edilir hakkında bilgiler yer almaktadır.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından gıdalarda katkı maddesi olarak kullanımına izin verilen Renklendirici Katkı Maddelerinin listesi aşağıda yer almaktadır.

    

Renklendirici Gıda (boyaları) Katkı Maddeleri Tablosu
ENumarası İsim Kullanımına İzin Verilen Maksimum Miktar Kabul edilebilir günlük alım miktarı Elde Edildiği Kaynak
(Doğal / Yapay)
Kullanıldığı Gıdalar Yan Etkileri
E100 Kurkumin 1000 mg/kg Vücut ağırlığı üzerinden 1 mg/kg Doğal kırmızı renk pancardan ve Yellowroot'un gövdesinden (Curcuma longa ve Curcuma domestic) izole edilir. Turmerik ham ekstrakt iken kurkumin saf bileşiktir.  Köri Tozu ve farklı Birçok gıdada Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur. Ancak bazı araştırmalarda karaciğer büyümesine neden olduğu tespit edilmiiştir.
E100(ii) Turmerik - Vücut ağırlığı üzerinden 0.3 mg/kg Doğal kırmızı renk pancardan ve Yellowroot'un gövdesinden (Curcuma longa ve Curcuma domestic) izole edilir. Turmerik ham ekstrakt iken kurkumin saf bileşiktir. Köri Tozu ve farklı Birçok gıdada Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.
E101 Riboflavin QS Vücut ağırlığı üzerinden 0.5 mg/kg Doğal sarı renk. Süt, yumurta, karaciğer ve sebzeler gibi birçok gıda da mevcuttur. Ticari olarak mayalardan hazırlanır böylece sentetik olarak üretilir. Sütten de üretilibilir Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur
E101(ii) Riboflavin- 5'- Fosfat (B2 vitamini) QS Vücut ağırlığı üzerinden 0.5 mg/kg Doğal sarı renk. Süt, yumurta, karaciğer ve sebzeler gibi birçok gıda da mevcuttur. Ticari olarak mayalardan hazırlanır böylece sentetik olarak üretilir. Sütten de üretilibilir Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.
E102 Tartrazin 100 mg/kg (aromalı işlenmiş peynirler, bezelye konservesi), 250 mg/kg (ön pişirilmiş kabuklular)  Vücut ağırlığı üzerinden 7.5 mg/kg Sentetik azo boyası. (Sarı renkli gıda boyası) Hazır jöle karışımları, toz içecekler, şekerlemeler, ithal kek ve kurabiyelerde Salisilatlara (aspirin, dut ve bazı meyveler) intoleransı olan insanlar hariç saf tartrazinin bilinen yan etkisi yoktur. Ancak tartrazin intolerans semptomlarına neden olabilir. Benzoatlarla kombinasyonları (E210-E215) çocuklarda ADHD sendromu (hiperaktivite) vakalarının büyük bir yüzdesini oluşturur. Tartrazinin tüketimini takiben astım benzeri belirtiler gözlenmiştir, histamini serbest bırakan ajan olarak bilinir. Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. 
E104 Kinolin Sarısı 100 mg/kg (americano, vino, acı soda, aromalı işlenmiş peynirler, balık püresi),  Vücut ağırlığı üzerinden 10 mg/kg Doğal azo boyası. (Sarı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Histamin serbest bırakıcısı olarak rol oynar. Çocuklarda hiperaktiviteye ve dikkat eksikliğine yol açabilir. 
E110 Sunset yellow FCF 50 mg/kg Vücut ağırlığı üzerinden 2.5 mg/kg Sentetik azo boyası. (Sarı renkli gıda boyası) Toz içecekler, çerezler, şekerlemeler, bisküviler, gofretler, kremalar, hazır jöle karışımlarında Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.
E120 Karmin, Kokhineal 100 mg/kg (americano, vino, acı soda, aromalı işlenmiş peynirler, balık püresi, reçeller, jöleler, marmelatlar), 200 mg/kg (kırmızı meyveler) Vücüt ağırlığı üzerinden 5 mg/kg Doğal kırmızı gıda renklendiricisi. Etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden ekstrakte edilir. E120 (i) saf renklendiricidir. (Kırmızı renkli gıda boyası) Çoğunlukla et ve et ürünleri, şekerlemeler, ve farklı başka gıdalarda Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında yan etkisi yokter. Bazı durumlarda hiperaktiviteyi arttırdığı rapor edilmiştir. En çok bilinen alerji kozmetikler kullanıldığında olan alerjidir. 
E122 Azorubin 50 mg/kg Vücut ağırlığı üzerinden 4 mg/kg Sentetik azo boyası. (Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.Hemoglobin azalmasına neden olabilir. 
E123 Amarant 100 mg/kg (americano, vino, acı soda, ön pişirilmiş kabuklular, tütsülenmiş balık,  aromalı işlenmiş peynirler, balık ve kabukluların püresi), 200 mg/kg (kırmızı meyveler) Vücut ağırlığı üzerinden 0.5 mg/kg Sentetik azo boyası. (Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. İnsanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye yol açabilir. Kullanımı bazı testlerle sınırlandırılmıştır ve ADI değeri 0.5 mg/kg' indirilmiştir. Kanser yapıcı bir katkı maddesi olduğu düşünülmesine karşın JECFA ve EFSA kanserojen olmadığını ilan edilmiştir. 
E124 Ponso 4R 50 mg/kg Vücut ağırlığı üzerinden 4 mg/kg Sentetik azo boyası. (Kırmızı renkli gıda boyası) Toz içecekler, şekerlemeler, hazır jöle karışımlarında Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye ve dikkat eksikliğine yol açabilir. 
E127 Eritrosin 150 mg/kg (şuruplu kirazgiller), 200 mg/kg (kaplanmış kirazgiller) Vücut ağırlığı üzerinden 0.1 mg/kg Sentetik iyodin içeren kırmızı boya. (Kırmızı renkli gıda boyası) Bisküviler, gofretler, şekerlemeler, hazır jöle karışımları, aromalı puding ve sütlerde Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında bazı yan etkileri vardır. Birkaç olayda hiperaktiviteyi yükselttiği rapor edilmiştir, mutajenlerle bağlantılı olma olasılığı vardır. Eritrosin güneş ışığına duyarlılığı ile insanlarda ışığa duyarlılığın yükselmesine neden olur. Eritrosinin yüksek konsantrasyonları iyot metabolizmasına zarar verir. Bununla beraber, bu konsantrasyonlara gıdanın direkt komposizyonlarında ulaşılamaz. Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. 
E129 Alura Kırmızısı AC QS (Kırmızı et damgalamada), 100 mg/kg (vino, acı soda, ön pişirilmiş kabuklular), 200 mg/kg (kırmızı meyveler) Vücut ağırlığı üzerinden 7 mg/kg Sentetik azo boyası. (Kırmızı renkli gıda boyası) Şekerlemeler ve et ürünlerinde. Kullanımı sınırlıdır. Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Karışımlardaki bileşiklerin bazıları mutajenik olabilir; bu nedenle kullanımı birkaç ürünle sınırlıdır. Parçalanma ürünlerinden biri yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu zaman hayvanlarda mesane kanserine sebep olur.
E131 Patent Mavi V 200 mg/kg (kırmızı meyveler) Vücut ağırlığı üzerinden 5 mg/kg Sentetik. (Mavi renkli gıda boyası) Şekerlemelerde Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında nadiren yan etkileri görülür. Seyrek olarak alerjik reaksiyonlar tanımlanmıştır, bunlar renklendiricinin (vücut) proteinlere bağlanması yüzündendir. Histaminin serbest bırakılmasından sorumludur. Astım ve deri döküntülerine neden olabilir.
E132 Indigotin Kullanımı yaygın değildir. Vücut ağılığı üzerinden 5 mg/kg Doğal olarak Indigofera tinctoria çalısının yapısında bulunur, ticari olarak sentetik üretilir. (Mavi renkli gıda boyası) Buzlu ürünler ve dondurmalar, şekerlemeler, toz içeceklerde Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında nadiren yan etkileri görülür. Seyrek olarak alerjik reaksiyonlar tanımlanmıştır, bunlar renklendiricinin (vücut) proteinlere bağlanması yüzündendir. Histaminin serbest bırakılmasından sorumludur. Astım ve deri döküntülerine neden olabilir. 
E133 Parlak Mavi FCF QS (Kırmızı et damgalamada) Vücüt ağırlığı üzerinden 12.5 mg/kg Sentetik mavi boya.  Dondurma ve birçok farklı gıdada. Çoğunlukla kozmetik ürünlerde. Kullanılan konsantrasyonlarda nadiren yan etki meydana gelir. Bazı alerjik reaksiyonlar rapor edilmiştir. Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. 
E140 Klorofiller QS Belirlenmemiştir Doğal yeşil renk gıda renklendiricisi. Bütün bitkilerde ve alglerde mevcut olan doğal yeşil renk. Ticari olarak ısırgan, çim ve yoncadan ekstrakte edilir. Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur
E141 Klorofil bakır kompleksleri QS Vücut ağırlığı üzerinden 15 mg/kg Klorofilin sentetik bakır kompleksi (E140), bütün bitkilerde ve alglerde bulunan doğal yeşil renklendiricidir. E141 ticari olarak ısırgandan, çimenden ve yoncadan ekstrakte edilir.  Birçok farklı gıdada kullanılır. Bilinen yan etkisi yoktur. Isıltıldığında bakır serbest kalır; bununla beraber, bakırın bu bileşik içindeki konsantrasyonu toksik seviyelere ulaşmaz.
E142 Parlak Yeşil BS       (Green S) 100 mg/kg (reçeller, marmelatlar, bezelye konservesi, balık ve kabukluların püresi), 250 mg/kg (ön pişirilmiş kabuklular)  Vücut ağırlığı üzerinden 5 mg/kg Sentetik yeşil renk. Birçok farklı gıdada kullanılır. Bilinen birkaç yan etkisi vardır. Bazı durumlarda alerji ve anemi rapor edilmiştir. 
E150 Karamel QS E150c ve E150d için 200 mg/kg'dır. E150a ve E150b için ADI yoktur .  Kompleks kahverengi renklendirici karışımı, alkali, amonyak, sülfat veya bunların kombinasyonları varlığında şekerin kuru ısıtılması ve yakılması ile oluşur. Aromalı sütler, bisküviler, şekerlemeler, pudingler, gofretler, alkolsüz içecekler, et suyu tabletleri, hazır çorbalar, buzlu ürünler ve dondurmalar, alkolsüz içeceklerde Fazla miktarlarda yenilmesinden sonra bağırsaklarda problemler meydana gelebilir. Karışımlarının kompleks çeşitleri yüzünden toksikoloji testlerinde hala incelenmektedir. Kanda lenfosit sayısında azalmaya neden olabilir. Bazı araştırmalar hamilelerde düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olabileceğini tespit etmiştir. Vücuttaki B6 vitamini düzeyinde azalmaya neden olabilir.
E150a Karamel
E150b Kostik sülfit Karamel
E150c Amonya Karamel
E150d Sülfit Amonya Karamel
E151 Brilliant Black BN (Parlak Siyah BN) 100 mg/kg (tütsülenmiş balık, balık ve kabukluların püresi), 250 mg/kg (ön pişirilmiş kabuklular)  Vücut ağırlığı üzerinden 1-5 mg/kg Sentetik azo boyası. (Siyah renkli gıda boyası) Kullanımı sınırlıdır

Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır, ve astım semptomlarını yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Bağırsaklarda, bakteriler tarafından zararlı bileşenlere dönüştürülebilir, bu nedenle ADI değeri çok düşük ve kullanımı sınırlıdır.

E155 Brown HT (Kahverengi HT) QS (Kırmızı et damgalamada), 50 mg/kg (tüm gıdalarda) Vücut ağılığı üzerinden 1.5 mg/kg Sentetik azo boyası. (Kahverenkli gıda boyası) Şekerleme ve Fırıncılık ürünleri ile kullanımı sınırlıdır Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Kanda Lökosit sayısında azalmaya neden olabilir.
E160a Karotenler (Alfa-, Beta- ve Gama-) QS E 160a (i) için 5 mg/kg'dır. Diğer bileşikler için belirlenmemiştir.  Doğal renk çeşitli bitkilerden izole edilir; Bununla birlikte, ticari olarak havuçtan elde edilir. Karotenler, kimyasal olarak benzer seriler içeren isomerlerden oluşur. Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur. Yüksek konsantrasyonları deride sararmayla sonuçlanır. Karoten A vitamini kaynağı olduğundan, yüksek konsantrasyonları vitamin A toksititesi belirtilerine yol açar. 
E160b Annatto, Biksin, Norbiksin 10 mg/kg (aromalı fermente süt ütünleri), 15mg/kg (olgunlaştırılmış portakal, işlenmiş peynir, kırık peynir), 50 mg/kg (kırmızı Leicester peyniri) Vücut ağırlığı üzerinden Annatto için 2,5 mg/kg  ve Biksin için 0,065 mg/kg Doğal olarak Bixa Orellana adı verilen bir ağacın tohumlarından elde edilir. Sulandırılmış yapıda dondurma sanayinde, tereyağı, margarin, mısıryağı ve salata mayonezlerinde yaygın olarak kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur. Yüksek konsantrasyonlarda hassas kişilerde alerjiye neden olabilir.
E160c Paprika ekstraktı QS Belirlenmemiştir Doğal renk dolmalık biberden (Capsicum annuum) izole edilmiştir. Bu karışım temelde kapsantin ve kapsorubin içerir. Koyu kırmızı gıda renklendiricisi olduğu gibi lezzet verici ajandır.  Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E160d Likopen 10 mg/kg (reçeller, marmelatlar, jöleler), 25 mg/kg (hafif Fırıncılık ürünleri), 30 mg/kg (nesef açıcı şekerlemeler, şekerlemelerde dekorasyon-kaplama ve dolgu), 40 mg/kg (yenilebilir buzlar), 300 mg/kg (sakızlar) Belirlenmemiştir Birçok sarı ve kırmızı bitkide bulunan doğal renklendirici. Ticari olarak domatesden izole edilir. (Koyu Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E160e Beta-apo-8'-karotenal 100 mg/kg (Balık ve kabukluların püresi, ön pişirilmiş kabuklular, tütsülenmiş balıklar, aromalı işlenmiş peynirler) Vücut ağırlığı üzerinden 2,5 mg/kg Birçok bitkide bulunan doğal renklendirici. Ticari olarak karoten'den yapılır veya bitkilerden izole edilir. (Koyu Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur. Yüksek konsantrasyonları deri renginin sararmasıyla sonuçlanabilir. A vitamini kaynağı olarak E160e, yüksek konsantrasyonlarında vitamin A toksikasyonu belirtilerine neden olabilir. 
E160f Etil esteri beta-apo-8'-karotenik asit Bu katkı maddesi üretimi çok az yapılan ve gıda üreticileri tarafındanda talep görmeyen bir üründür. Vücut ağırlığı üzerinden 5 mg/kg Birçok bitkide bulunan doğal renklendirici. Ticari olarak E160e 'den yapılır veya bitkilerden izole edilir. (Koyu Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E161b Lutein 100 mg/kg (Balık ve kabukluların püresi, ön pişirilmiş kabuklular, tütsülenmiş balıklar, aromalı işlenmiş peynirler, reçeller, marmelatlar, jöleler) Belirlenmemiştir Birçok bitkide bulunan doğal renklendirici. Ticari olarak çimen ısırgan veya Tagetes türlerinden hazırlanır. (Sarı renkli gıda boyası) Nadiren kullanılır. Yalnız çorbalarda ve alkollü içeceklerde kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E161g Santhaksantin Medikal alanda kullanımı yagın olması nedeniyle gıda alanında kullanımı kısıtlanmıştır. Vücut ağırlığı üzerinden 0.03 mg/kg Bitkilerde ve kuşlarda bulunan doğal renklendiricidir. Ticari olarak mantarlardan veya filamingo tüyünden hazırlanır. Bununla beraber, temelde karotenden sentetik olarak üretilir. (Turuncu renkli gıda boyası) Geniş ölçüde birçok farklı gıdada kullanılır. Bronzlaşma hapında da kullanılır. Gıdalarda kullanıldığında yan etkisi görülmemiştir. Bronzlaşma hapında kullanıldığında göz problemleri yaygın yan etkisidir. 
E162 Pancar kökü kırmızısı, Betanin QS Belirlenmemiştir Doğal renklendirici, ticari olarak pancardan üretilir. (Kırmızı renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir. İdrarla değiştirilmeden atılır.
E163 Antosiyaninler (E163a sianidin, E163b delfinidin, E163c malvidin, E163d pelargonidin, E163e peonidin, E163f petunidin, E163(i) üzüm kabuğu ekstraktı, E163(ii) antosiyan karışımı, E163(iii) Frenk üzümü ekstraktı QS E163(ii) hariç belirlenmemiştir. Vücut ağırlığı üzerinden 2.5 mg/kg Antosiyaninler ve antosyanidinler doğal renklendiricilerin geniş bir grubudur. Bu renklendirici meyvelerde, çiçeklerde, dutlarda, antosiyaninler ve antosyanidinlerin kombinasyonlarını içerir. Antosiyaninler her zaman karbonhidrat molekülü içerir, bunun yanında antosyanidinler de bu moleküllerden çok az bulunur. Bireysel bileşenler farklı türlerden ekstrakte edilir. E163(i)-(iii) karışımdır. Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E170 Kalsiyum karbonat QS Belirlenmemiştir Doğal metal. Yüzey kaplamak için beyaz renk; anti-katılaştırma ajanı, dolgu ajanı (eczacılıkla ilgili), konserve meyvelerde stabilizatör. Sofra tuzları, baharat tozları, kek karışımları, hazır çorbalar, toz şekerler ve hububat ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E171 Titanyum dioksit QS Belirlenmemiştir Doğal beyaz mineral. Yüzey kaplamak için beyaz renk; üründe katmanları ayırmak için kullanılır; diş macununda beyazlatıcı ajan.  Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E172 Demir oksitleri ve Hidroksitleri QS Vücut ağırlığı üzerinden 0.5 mg/kg Doğal mineraller, fakat ticari olarak demir tozundan yapılır. Sadece yüzey kaplamak için kullanılır. Birçok farklı gıdada kullanılır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda yan etkisi bilinmemektedir.
E173 Alüminyum QS (şekerlemeleirn dış kaplamalarında) Belirlenmemiştir Doğal metal. (Gümüş gri renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Katkı maddesi olarak yan etkisi bilinmemektedir. Alüminyumun yüksek konsantrasyonları çeşitli yan etkilere neden olur. Doğal gıda kaynaklarından alınan alüminyum miktarı katkı maddesi olarak alınan miktardan daha fazladır.
E174 Gümüş QS (şekerlemeleirn dış kaplamave dekorasyonunda, likörlerde) Belirlenmemiştir Doğal metal. (Gümüş gri renkli gıda boyası) Birçok farklı gıdada kullanılır. Katkı maddesi olarak yan etkisi bilinmemektedir. 
E175 Altın QS (şekerlemeleirn dış kaplamave dekorasyonunda, likörlerde) Belirlenmemiştir Doğal metal. (Sarı renkli gıda boyası) Sadece yüzey kaplamak için kullanılır.  Nadiren kullanılır . Katkı maddesi olarak yan etkisi bilinmemektedir. 
E180 Lithol Rubin BK QS (yenilebilir peynir kabuklarında) Vücut ağırlığı üzerinden 1.5 mg/kg Sentetik azo boyası, alüminyum ve kalsiyum iyonları içerir. (Kırmızı renkli gıda boyası) Sadece peynirlerde yüzey kaplaması olarak kullanılır. Katkı maddesi olarak (normalde yenmez) yan etkisi bilinmemektedir.
(1) Jelleştirilmiş gıdalarda kullanılamaz.
(2) Tekrar sulandırılmak üzere hazırlanan, suyu alınmış gıdalarda kullanılamaz.
(3) Dolgulu şekelermelerde kullanılamaz.
mg/kg Herhangi bir gıda maddesinin 1 kg ağırlığı için kullanılabilicek maksimum ağırlıktaki gıda katkı maddesinin mg cinsinden değeri. (Örnek: 50 mg/kg izin verilen Gıda Katkı Maddesi, 0,5 kg ağırlığındaki bir gıdada bulunması gerekn katkı maddesi miktarı en fazla 25 mg (0,5x50=25 mg)'dır.
QS Quantum Satis; Katkı maddesinin besine katılacağı maksimum düzey belirtilmemiştir. Kullanımı miktara bağlı olmadan güvenli kabul edilen gıda katkı maddeleri için verilir.
Yemek Kulübüm.com Tablo 3-09 – Avrupa Birliği Ülkelerinde Kullanımı Serbest Olan Renklendirici Gıda Katkı Maddeleri Listesi - Gıda Boyaları Listesi
Kaynak 1 : EU Commision Regulation, No: 1129/2011, Official Journal of the Eurpoen Union, L295, Volume 54, 2011,November 12th. 
Kaynak 2 : Codex Alimantarius Commision, Class Names and the International Numbering System for Food Additives, CAC/GL 36-1989
Kaynak 3 :  Türk Gıda Kodeksi, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği,
Kaynak 4 : www.food-info.net

 

 Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top