Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun Zehirlenmesi nedir? Kurşun zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır? Gıdalarda bulunan ve kansere neden olan toksik kimyasalar nelerdir?

Kurşun Zehirlenmesi Nedir, Nasıl Olur?

Kurşun gıdalar ile vücudumuza aldığımız en toksik elementlerin başında gelmektedir. Vücudumuza hem solunum hem de sindirim sistemi yoluyla yani tükettiğimiz gıdalarla girebilir.

Doğadaki tüm bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunabilen kurşunun bulunma ihtimali en yüksek olan gıdalar geniş yapraklı ve çoğunlukla çiğ olarak tüketebileceğimiz gıdalardır. Bu gıdalar; ıspanak, kıvırcık salata, marul, pazı, maydanoz vb.gıdalardır. Özellikle yol kenarlarında yetiştirilen bu gıdalara otomobillerin egzozlarından çıkan egzos dumanında bulunan kurşun hava yolu ile kolayca bulaşabilmektedir. Kurşun vücudumuzda birikerek bize zarar vermesinin yanı sıra yüksek miktarlarda alındığında akut olarak da etki gösterebilir. Kurşun kısa sürede yüksek miktarda vücudumuza girmesi ile kana karışır ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu engelleyerek kansızlığa neden olur. Kanda bulunan kurşun kan ile birlikte doku ve organlara taşınacağı için beyin ve böbreklere taşındığında buralarda ciddi kalıcı hasarlar bırakır. Kurşunun toksik etkisinden zarar gören yalnızca beyin ve böbrek değildir. Sinir sistemi ve sindirim sistemi de olumsuz etkilenir. Uzun süre ve sürekli olarak vücudumuza giren kurşun vücudumuzda birikerek kronik etkide gösterebilir. Kronik olarak; böbreklerde geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlar ve böbrek yetmezliğine, tiroid bezinin, böbrek üstü bezlerinin ve hipotalamusun çalışma mekanizmasında hasara, akciğerde, testislerde, prostat bezinde, hipofiz bezinde ve tiroid bezinde tümör oluşumuna neden olmaktadır.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top