Lathyrogens Zehirlenmesi

Lathyrogens Zehirlenmesi nasıl olur? Latirizm nedir, belirtileri nelerdir? Lathyrogens hangi gıdalarda bulunur, Gıdalarda bulunan toksik maddeler nelerdir?

Lathyrogens nedir? Lathyrogens Zehirlenmesi nasıl olur?

Lathyrogen zehirlenmesi, Latirizm ismi verilen nörolojik bir hastalığa neden olmaktadır. Lathyrus sativus isimli bezelye cinsinde bulunan bir toksin maddeden kaynaklandığı için bu hastalığa bu bezelyenin ismi verilmiştir. Lathyrus cinsi bezelye iklimsel özellikleri nedeniyle Hindistan, Çin, Bangladeş ve Endonezya gibi ülkelerde yetişmektedir. Normal de tüketimi düşük olan bu bezelye türü bu ülkelerde açlığın baş gösterdiği yerlerde iyi pişirilmeden ve çok tüketildiğinde zehirlenmeye neden olur. Lathyrogen türü bezelyelerin tohumları bazen yenilebilen nohut (Cicer arietinum) ile benzerliğinden dolayı karıştırılarak yenildiği ve zehirlenmeler yaşandığı bilinmektedir.

Latirizm hastalığında vücuttaki bağ dokularda metabolizma değişikliği nedeniyle iskelet sistemi ve atardamarlarda anormallikler gözlemlenir. Bu durum nörotransmitter görevi yapan glutamik asitin zarar görmesine dolayısıyla sinir sisteminin çökmesine neden olur. 

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top