Listeria Zehirlenmesi

Listeria monocytogenes Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Listeria zehirlenmesi nasıl olur, Listeria hangi gıdalarda bulunur, bulaşma yolları nelerdir.

Listeria monocytogenes ve Listeria Zehirlenmesi

Listeria monocytogenesbakterisi oksijene ihtiyaç duyan kuyruklu yapıda, “spor” form oluşturamayan bir bakteridir. Listeria monocytogenes spor oluşturmamasına karşın dondurma, kurutma ve ısıtma işlemlerine oldukça dirençli bir bakteridir. İnsanlar, evcil ve vahşi olmak üzere birçok memeli hayvan, bazı balık ve kuş türleri bu bakterinin taşıyıcısıdır ve barsaklarda doğal olarak yaşamaktadır.

Listeria monocytogenesbakterisinin neden olduğu hastalığa Listeryoz adı verilir. Listeryoz hastalığı kandan, dışkıdan ya da beyin-omurilik sıvısından alınan örneklerin analiz edilmesi ile tespit edilebilir. Listeryoz hastalığının belirtileri ilgili kontamine gıdanın tüketilmesinden 12-24 saat içerisinde mide bulantısı, kusma, ishal olarak görülebilir. Listeryoz hastalığı; gebe kadınlarda fetus- perinatal ve neonatal enfeksiyonlara neden olabilir. Hatta zaman zaman gebe kadınlarda bebek düşüklerine de neden olduğu görülmüştür. Listeria monocytogenesbakterisi; kanser ve AIDS ilacı kullanan ve kemoterapi gören kişiler başta olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, lösemi hastalarında, diabet, siroz, astım, kolit hastalığı olanlarda, yaşlılarda (50 yaş üzeri) az sayılarda olsa bile kolayca Listeryoz’a neden olabilir. Sağlıklı bireylerde Listeryoz hastalığı oluşması için bu hastalık grubundaki kişilere göre daha yüksek sayıda bakterinin vücuda kontamine olması gerekmektedir.

Listeria monocytogenesbakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Listeria monocytogenesbakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Listeria monocytogeneszehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Çiğ süt ve süt ürünleri (peynir, dondurma, krema vb.) çiğ pastane ürünleri (pastalar)  pişmemiş sebzeler, fermente çiğ et ürünleri (sosis, salam vb.), az pişirilmiş etler, çiğ ve az pişmiş kümes hayvanlarının etleri, tütsülenmiş balık.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top