Magnezyum (Mg) Minerali

Magnezyum minerali nedir, özellikleri nelerdir? Magnezyum mineralinin faydaları nelerdir? Magnezyum hangi gıdalarda bulunur, Magnezyumun görevi ve önemi nedir?

Magnezyum (Mg) Minerali

Magnezyum tüm canlılar için gerekli olan en önemli minerallerden birisidir. Magnezyum vücutta yağ asitlerinin üretimi, protein üretimi, aminoasitlerin aktif hale getirilmesi gibi birçok kimyasal reaksiyonda görev alır. Magnezyum kasların çalışmasında ve sinirlerin iletiminde Kalsiyum ile etkileşim halinde ortaklaşa çalışır. Kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken, magnezyum kasın gevşemesini sağlamaktadır. Kemik ve dişlerin yapısında da kalsiyum ve fosfor ile birlikte bulunmaktadır. Magnezyumun diğer görevleri vücut sıvılarında asit-baz dengesini sağlamak ve hücre iç ve dış basıncını sağlamaktır. Vücudun magnezyum ihtiyacı günlük beslenmemizde gıdalarla kolayca sağlanmaktadır bu sebeple bireylerde magnezyum eksikliği sıkça görülen bir durum değildir. Magnezyum eksikliğinin görüldüğü durumlarda, büyümede gerileme, mental bozukluk, sinir ve kasların çalışmasında aksamalar meydana gelir. Aşırı alkol tüketimi fazla idrar atılmasına neden olacağı için yüksek oranda alkol tüketen kişilerde magnezyum eksikliği sıkça görülebilmektedir.

Magnezyum bulunan gıdalar; badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler kuru baklagiller, yeşil bitkiler, kahve, çay, kakao ve yağlı tohumlardır.

Magnezyum İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

 Magnezyum minerali en çok hangi gıdalarda var

Top