Makarna Nasıl Yapılır? Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna nasıl yapılır, iyi makarna yapmanın püf noktaları, makarna pişirmenin sırları, mükemmel makarna nasıl yapılır nasıl pişirilir

Makarna Nasıl Yapılır, Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna nasıl yapılır başlıklı yazımızda; iyi makarna yapmanın sırları ve püf noktaları, Al dente nedir, Al dente makarna nasıl yapılır, mükemmel makarna yapımı hakkında bilgiler yer almaktadır.  

Öğrencilerin ve bekarların en vazgeçilmez yemeği, kolay yemek tarifleri denilince akla ilk gelen yemek, istenildiği gibi lezzetlendirilebilen, canımız ciğerimiz! Hazırlaması kolay ve pratik dediğimize bakmayın aslında yapması o kadar da kolay değildir. Her öğrenci evinin ve bekar evinin kendine has makarna pişirme teknikleri ve yöntemleri vardır lakin bu yollar bazen lapalara gelebilir. Bu tür kazalar yaşamamak için Yemek Kulübüm olarak, tüm bekarlar ve öğrenciler için hazırladığımız ve başucu kılavuzu olacak bu yazı ile artık mükemmel makarna hazırlamak zor olmayacak.

 

Al Dente Nedir?

Al Dente İtalyanca bir kelimedir ve Türkçe karşılığı; diri, sıkı ama sert olmayan anlamındadır. Daha açık anlatmak gerekirse; ısırıldığında ve ağza alındığında kolayca dağılmayan sertlikte ancak dişin ve dilin hissedebileceği kadar da yumuşak olmayan demektir. Neticede hamurdan yapılan bir ürün olduğu için çok pişirildiği zaman hamurlaşır. Hamurlaştığı zaman ağızdaki sindirimi kısa sürer ancak mide ve bağırsaktaki sindirim süresi uzar. Yani mideyi yorar. Ama al dente olursa, ağızdaki sindirim uzun, mide ve bağırsaktaki sindirimi ise kısa zaman alır. Böylece hazmı kolay olur ki Al Dente bu yüzden çok tercih edilir. (İtalyanların bir bildiği vardır)

 

İyi makarna yapmak için ilk kural;

Hepimizin bildiği gibi iyi hammaddeden iyi malzeme yapılır. O zaman iyi makarna yapmanın da ilk ve en önemli kuralı kaliteli hammadde kullanmaktır. Kullandığınız hammadde kötüyse en kral aşçı bile olsanız ne yazık ki iyi bir yemek yapmanız kolay olmayacaktır. Kaliteli hammadde nasıl olur derseniz; durum buğdayından yapılmış olandır deriz. Marka tercihini bu doğrultuda yapmanızı öneririz.

 

Makarna pişirmenin bir tekniği var mı?

Elbette. İyi bir makarna pişirebilmek için makarna, tuz ve su oranlarının iyi ayarlanması gerekir. Hadi ya dediğinizi duyar gibiyiz. Oranı veriyoruz 10-100-1.000. Bu şu demek oluyor; 1 litre suya 100 gram makarna, 10 gram tuz atılmalıdır. Ya da şöyle anlatalım, bir paket makarna 5 litre su içerisinde ve 50 gram tuz ilave edilerek yapılmalıdır. Birbirine yapışmaması için su miktarının fazla olması önem arz eder.

 

Pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Pişirme sırasında tencere kapağı kesinlikle kapatılmamalı. Tencere kapağı kapalı olursa, sudan çıkan buhar tencere içinde basınç oluşturarak ürünün yumuşamasına neden olur. Pişirme sırasında 1-2 dakika da bir karıştırmayı unutmayın. Karıştırmazsanız birbirine yapışır ve lapa olur. Bir diğer önemli hususta suya bırakılma zamanıdır. Su fokur fokur kaynamaya başlamadan makarna suya atılmaz. Eğer su kaynamadan önce suya atarsanız, lapa olur.

 

Tuzunu ne zaman atmak gerekir?

Tuz, su kaynadıktan hemen sonra ve henüz makarnayı suyun içine bırakmadan önce atılmalıdır. Bu kurala uymayıp tuzu daha sonra atarsanız makarna su çekmiş olduğundan artık tuzu çekmeyecektir.

 

Süzmek için bir teknik mi var?

Olmaz mı! İyi makarna yapmak istiyorsanız ocaktan indirir indirmez sıcak su içerisinde bekletmeden metal ve ayaklı bir süzgeç yardımıyla hemen süzün. Süzerken ya da süzdükten sonra asla soğuk sudan geçirmeyin! Al Dente kesinlikle soğuk sudan geçirilmez. Sudan geçirilmeyeceği için şu kural unutulmamalıdır; soğuk sudan geçirilmeyen makarna sıcak olacağı için kendi sıcaklığında pişmeye devam eder. Bu demek oluyor ki süzdükten sonra bekletmeden hemen servis etmelisiniz.

 

Sosun dayanılmaz cazibesi

İyi bir makarna mutlaka sos ile servis edilendir. Sos ve makarnanın birbiri ile lezzet uyumu göstermesi için her ikisinin de sıcaklığının birbirine yakın olması gerekir. Bunun yanında esas önemli olan konu hangi makarna hangi sos ile servis edilir. Sos çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için makarna çeşitleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Nasıl servis edilir?

Servis edilene kadar sıcak ve hafif nemli olacak şekilde muhafaza edilmelidir. Nemini kaybederse kurumaya ve birbirine yapışmaya başlar. Ve unutmayın, mutlaka bir sos ile servis edilmelidir.

 

Bu saydığımız püf noktaları haricinde;

Birçok aşçı ve bazı kaynaklar der ki; iyi güzel bir makarna yapmak için suyuna sıvı yağ ekleyin ve süzdükten sonra soğuk sudan geçirin. Bu söylenenler doğru mu? Yanlış değil. Ama niyetiniz Al Dente yapmaksa bu söylenenleri unutun. Al Dente yapma yönteminde bu işlemler yapılmaz. Bir diğer önemli püf noktası da satın aldığınız paketin üzerinde yazan pişirme talimatlarına uymaktır. Çünkü aldığınız ürünün özelliklerini en iyi bilen onu yapanlardır.  

Bu kadar anlattınız, iki de tarif verin bari diyenler varsa Makarna Tarifleri bölümümüze göz atabilirler. 

 

Makarna Hakkında Biraz Bilgi

Makarna: Triticum durum buğdayından üretilen irmiğe su katılıp tekniğine uygun yoğrularak hazırlanan hamurun şekillendirilip kurutulmasıyla elde edilen bir ürün olup; sade, tam buğday, çeşnili, zenginleştirilmiş, güçlendirilmiş, vitamin ve mineral ilaveli olarak çeşitlerde üretilir. 

Makarna yapımında kullanılan Durum Buğdayı, ekmeklik buğdaydan çok farklıdır. Protein ve B vitamini oranı daha yüksektir. Bu ürün kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur. 

Türkiye'de ilk üretimi sanayi olarak 1922 yılında başlamıştır. 1980'li yıllarda fabrikaların kapasitelerini arttırması ile dünyada bu sarı besini üreten ülkeler arasında 5. sıraya yerleşmiştir. Türkiye de üretim kapasitesinin yaklaşık %40’ı Gaziantep’te, %35'i Orta Anadolu Bölgesi'nde ve %25'i ise Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. 

Top