Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ve besinler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir, Metabolizmayı hızlandıran besinler, meyveler ve sebzeler nelerdir, hangi gıdalar metabolizmayı hızlandırır?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ve besinler nelerdir?

Bu yazımızda metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, meyveler ve sebzeler, metabolizmayı hızlandıran besinler, gıdalar, bitkiler ve baharatlar nelerdir, hangi gıdalar metabolizmayı hızlandırır, metabolizmanın hızlı olması için ne yemeli sorularına cevap bulabilirsiniz.

 

Diyet yapan herkesin en çok araştırdığı konuların başında metabolizmayı hızlandıran gıdalar gelmektedir. Hemen belirtelim metabolizmamızı çok hızlandırıp çok hızlı kilo vermemizi sağlayacak süper bir gıda yok. Ancak metabolizma hızımızı arttırarak zayıflamamıza yardımcı olacak birçok gıda maddesi bulunmaktadır. Peki bu gıdalar hangileridir? Gelin hep birlikte metabolizmayı hızlandıran gıdaları tanıyalım.

 

Acı Biber

Acı biberin yapısında bulunan kapsaisin maddesi bibere acılığını veren doğal bir maddedir. Acı biber yediğimiz andan itibaren çok kısa bir süre içerisinde kapsaisin maddesi metabolizma hızımızı %25 ila %100 arasında arttırabilmektedir. Bunun en belirgin örneği acı biber yediğimizde bir anda terlememizdir. Acı biber yenildiğinde; vücudumuzun spor yaparken ürettiği ısı enerjisi gibi vücudumuzun ısı üretmesine dolayısıyla da metabolizmamızın hızlanmasına neden olur. Ancak acı biber tüketiminin de aşırı olmaması gerektiğini hemen hatırlatalım. Fazla miktarda acı biber tüketilmesi sindirim sisteminde sorunlara neden olurken bir süre sonra metabolizma düzenimizi de bozabilir. Her gün birkaç tane yemek yeterlidir.

 

Zencefil

Çay olarak ya da yemeklerde salatalarda baharat olarak kullanılan zencefil metabolizma hızımızı arttıran doğal gıda maddelerinden biridir. Mide ve bağırsaktaki gazın atılmasına da çok büyük katkısı olan zencefil yüksek miktarda antioksidan içeriği ile de sağlığımız için çok faydalıdır. Tüketildikten sonra metabolizma hızını acı biber gibi yüksek oranlarda arttıran zencefilin en uygun tüketimi çay şeklindedir. Her akşam yemeklerden sonra siyah çay yerine zencefil çayı diyetinize çok büyük katkı sağlayacaktır.

  

Yeşil Çay

Yeşil çayın yapısında bulunan antioksidan yapıdaki fenolik bileşikler hem vücudunuzdan serbest radikallerin atılmasına hem de metabolizma hızınızın yükselmesine yardımcı olur. Yeşil çay tüketimi ile yükselen metabolizma hızı vücuttaki yağ oksidasyonunu arttırarak fazla kilolardan kurtulmamız için büyük işler yapar. Yeşil çayın bir diğer faydası da sindirim sistemimizedir. Kan şekeri seviyemizin ve vücut ısımızın ayarlanmasında görev alırken kalp sağlığımızın korunmasına da büyük katkı sağlar. Yeşil çayın yapısında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktar kadar kafein vardır. Bu miktar çay ve kahveden aldığımız miktardan çok daha azdır ve özellikle kahve yerine tercih etmek için yeterli bir sebeptir.

     

Tarçın

Tarçın da yüksek antioksidan içeren bitkilerin başında gelmektedir. Tarçının yapısında bulunan antioksidan maddeler vücudumuzdan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kandaki insülin seviyemizin dengelenmesine de büyük katkı sağlar. Sağlığımıza birçok faydası bulunan tarçını özellikle bitki çaylarımıza ilave ederek tüketebiliriz. Örneğin akşamları içeceğimiz zencefil çayının içerisine 1 gram kadar serpiştirilen tarçın vücudumuza önemli katkı sağlarken metabolizma hızımızı da artıracaktır.

 

Limon

Antioksidan bir madde olan ve C vitamini bakımında çok zengin olan limon, hem asidik yapısı nedeniyle hem de antioksidan içeriği nedeniyle metabolizma hızımızın artmasına önemli katkı sağlar.

 

Soğan

Soğanın yapısında bulunan “Alicin” isimli kükürtlü doğal bileşim, sindirim sistemimizi ve kan dolaşımımızı uyaran bir maddedir. Metabolizmamızı hızlandıran bu madde vücudumuzdaki fazla suyun atılmasına yardımcı olarak ödem oluşumunun da önüne geçer.

 

Kırmızı Et

Kırmızı etler en önemli hayvansal protein kaynaklarımızdır. İçersinde ince ince damar şeklinde yayılmış yağlar bulunan bir et yemek uzun süre vücudumuza tokluk hissi vereceği gibi metabolizmamızın da hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

 

Sardalya

Sardalya doğadaki en iyi Omega-3 yağ asidi kaynağıdır desek yanlış olmaz. Sardalya hem protein yapısı nedeniyle hem de Omega-3 yağ asidi içeriği ile metabolizmamızı hızlandıran önemli bir gıdadır. Bunun yanı sıra kandaki şeker ve yağ dengesini kontrol ederek kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını da önlemektedir.

 

Balkabağı

Balkabağı yüksek lif içeriği ve düşük kalori değeri ile harika bir diyet gıdasıdır. Balkabağı yapısında bulunan fenolik bileşikler ve lifler sayesinde metabolizma hızının artmasına katkı sağlarken vücuttan fazla suyun atılmasına ve kilo kontrolüne de yardımcı olur. Balkabağına tatlandırıcı ilave ederek hazırlayacağınız tatlılar hem diyetinize katkı sağlayacak hem de diyet yaparken tatlı isteğinizi bastıracaktır.

 

Nar

Narın yapısında bulunan antioksidan yapıdaki flavonoid ve fenolik bileşikler metabolizma hızımızı arttırırken kalp ve damar sağlığımız için de önemli katkı sağlar. Narı da diğer meyveler gibi suyunu tüketmek yerine meyve şeklinde tüketmek daha iyi olacaktır. Nar suyunun daha pratik olduğunu düşünenler için önerimiz günlük 500 ml’den daha fazla nar suyu içilmemesidir.

 

 

Hatırlatma:Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler” bu yazıda bahsetmiş olduğumuz gıda maddeleri ile sınırlı değildir. Daha bir çok gıda maddesi bulunmaktadır. Metabolizma hızlandıran diğer gıda maddelerini de başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

Hazırlayan: Gıda Danışmanım

Top