Meyve Sebze Zehirlenmeleri

Meyve Sebze Zehirlenmesi nasıl olur, belirtileri nelerdir? Meyve sebze zehirlenmesinde neler yapılır? Gıda zehirlenmesinde neler yapılmalı? Zehirleyen gıdalar.

Meyve-Sebze Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Taze meyve ve sebzeler tarladan toplandıkları andan itibaren canlılıklarını devam ettiren gıdalardır. Toplanmalarından tüketiciye ulaşana kadar geçen süre içerisinde depolandıkları ortamın koşullarına göre canlılıklarını sürdürürler. Örneğin, yeşil olarak toplanan muzlar zaman içerisinde olgunlaşarak sararmaya, olgunlaştıkları andan itibaren de kararmaya ve çürümeye başlarlar. Taze meyve ve sezeler toprak ile direkt temas halinde olan gıdalardır. Bu sebeple dış yüzeylerinde birçok bakteri bulunmaktadır. Ancak koruyucu dış kabuğu bozulmamış, sağlam olan taze meyve ve sebzeler bakteriyel açıdan yüksek tehlike içermezler. Bol su ile yıkandıklarında kabuklarındaki toprak ile bakterilerde gıdadan uzaklaştırılabilir. Ancak kasalara dolum sırasında, taşıma sırasında vb. herhangi bir şekilde darbe alan meyve ve sebzeler darbe aldıkları andan itibaren deforme olan kabuk bölümünde hızla bakteriler birikir ve bu bölgede yaşamaya ve çoğalmaya başlarlar. Böylece taze meyve ve sebzenin çürümesine neden olurlar. 

Taze meyve ve sebzelerde gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler şunlardır:

Escherichia coli, Bacillus cereus, Listeria monocytogenes, Aspergillus ve Penicillium küflerinin üretmiş olduğu Patulin toksin maddesidir. Çiğ tüketilen marul, maydanoz salata ürünlerinde, meyve ve sebzelerde ise yukarıda saydığımız mikroorganizmalara ek olarak bulaştıkları kaynağa göre tüm mikroorganizmalar bulunabilir ve yaşayabilir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top