Mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanması neden olur, mide yanması nasıl geçer, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler meyveler, mide yanması sebepleri nedenleri

Mide yanmasına ne iyi gelir? 

Mide yanmasına ne iyi gelir yazımızda; mide yanması neden olur, mide yanmasının sebepleri, mide yanmasına neden olan yiyecekler, mide yanması nasıl geçer ne geçirir, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler mide yanması hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

  

Mide Yanması nedir

Mide; yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı, sindirim sisteminin ikinci basamağı (çiğnemeyi takiben) olan yerdir. Midenin iç yüzünü örten ve mukoza denilen örtü doku, sindirim sıvılarını salgılamakla görevlerdir. Sindirim sıvılarının tamamına mide özsuyu adı verilir. Mide özsuyu sağlıklı bir insanda 1,5-3,5 pH seviyesinde bir asitliğe sahiptir. Asitliği belirleyen temel asit ise Hidroklorik asittir (HCl), halk arasında bilinen adıyla tuz ruhu.

Mide özsuyunun asitlik derecesinde meydana gelen ani değişimler sonucu mide asidinin yemek borusuna geri kaçması ile yemek borusunda ortaya çıkan yangılara mide yanması denir. Tanımdan da görüldüğü gibi aslında mide de değil yemek borusunda meydana gelmektedir. Mide yanması, reflü, mide ekşimesi ve gastrit birbirinin çok benzeri olan ancak aslında birbirinden farklı ve her biri bir diğerinin sebebi olan rahatsızlıklardır. Her ne kadar birbiri ile karıştırılıyor olsalar da yaşanan rahatsızlığın tanımı iyi yapılmalı ve buna uygun olarak önlemler alınmalıdır.

 

Mide yanması neden olur?

Düşünüldüğü gibi yalnızca yiyeceklerden kaynaklanan bir sıkıntı değildir. Besinler dışında şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Besinlerin sindirilebilmesi için salgılanan asitlerin, çeşitli sebeplerden dolayı fazla salgılanmasından,
 • Yeme alışkanlıklarındaki düzensizlikler ve yanlışlardan,
 • Zor sindirilen gıdaların yeterince çiğnenemeden yutulmasından,
 • Mide de meydana gelen gaz sıkışmasının yüksek asitli olmasından,
 • Alkol ve sigara tüketiminden,
 • Yüksek asit içeriğine sahip yiyeceklerin kısa sürede fazla miktarda tüketilmesinden kaynaklanabilir. Yüksek asit içeriğine sahip gıdalar; kola, yüksek miktarda şekerli gıdalar, domates, domates salçası, salamura (tuzlu su), portakal, limon, greyfurt, nar, çiğ soğan, sarımsak, baharat, kahve, kızartmalar, yağlı yiyecekler, yağlar vb.dir.

Bu sebeplerin haricinde; yorgunluk, stres, psikolojik dalgalanmalar, mideyi ve bağırsakları fazla sıkan dar giysiler giymek de nedenlerden bir veya birkaçı olabilir.

 

Mide yanması nasıl geçer, ne iyi gelir?

Mide yanması rahatsızlığı ileri boyutlarda ise mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Hafif derecedeki mide yanmaları için yapılabilecekler basit uygulamalar şunlardır;

 • Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalı, hatta bırakılmalıdır,
 • Fazla kilo varsa bunlardan kurtulmalı, ideal kiloya ulaşılmalıdır,
 • Hazır gıdalardan ve yüksek miktarda katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulmalıdır,
 • Yüksek asitli içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durulmalı,
 • Lifli gıdalar, olabildiğinde az işlenerek tüketilmeli,
 • Yemek sırasında yiyecekler iyice çiğnenmeli,
 • Gün içerisinde yemek yeme alışkanlığı daha az ama daha sık olacak şekilde planlanmalı,
 • Kızartma yiyecekler yerine haşlama, buharda pişirme, fırında pişirme yöntemleri ile pişirilen yiyecekler tercih edilmeli,
 • Özellikle akşam yemeklerinden sonra uzanmak yerine oturmak tercih edilmeli,
 • Dar giysiler yerine rahat giysiler tercih edilmeli,
 • Sakız çiğnenebilir.

 

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerin temel özelliği düşük asitli ve kolay sindirilebilir olmalarıdır. Meyve sebzelerden içeceklere kadar asit oranı düşük olan yiyeceklerin hemen hemen tamamı bu sıkıntının giderilmesine yardımcı olur.

 

Ekmek İçi: Ekmeğin kabuksuz olarak içi yenildiğinde midenin yüksek asitliliğini düşürür ve yangıyı azaltarak rahatlama sağlar.

Muz: Asitliği düşük olan ender meyvelerden birisidir. Mide asidinin yükseldiği durumlarda acil ve hızlı bir rahatlama için muz tüketilebilir.

Haşlanmış patates: Haşlanmış patates tüketmek mide ekşimesi ve yanmasını rahatlatan harika bir alternatiftir.

Maden Suyu: Azı karar çoğu zarar olan bu içecek, çok içildiğinde yangı hissini daha da arttırabilir. Bir şişe içilmesi yeterlidir ve idealdir.

Zencefil Çayı: Yemeklerden sonra bir fincan zencefil çayı içmek yangıyı azalttığı ve önlediği gibi, sindirim sisteminin de rahat çalışmasına yardımcı olur.

Tarçın Çayı: Yemek yedikten 1 saat sonra içlen tarçın çayı hem oluşan yangıyı azaltır hem de sindirimin daha kolay olmasını ve hazmı kolaylaştırır.

Süt: Sindirim sistemi ile ilgili birçok probleme iyi geldiği gibi bu sıkıntının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Sütün en etkili olduğu ısı oda sıcaklığında olanıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk olan süt ters etki gösterim yangıyı arttırabilir.

Nane Çayı-Nane Suyu: Yangı hissedilen zamanlarda, kaynamış su içerisine atlan birkaç yaprak taze nane ile hazırlanan nane çayı içmek ya da maden suyu ya da normal su ile hazırlanan naneli detoks içeceği içmek mide yanmasının hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

Aloe Vera: Aleo vera bitkisinden elde edilen su yangıyı azaltarak sindirim sistemi organlarının daha rahat çalışmasına yardımcı olur. Etkili tüketim şekli yemeklerden 20-30 dakika önce alınmasıdır.

Bu yiyeceklerin dışında yemek olarak tüketildiğinde mide asidini arttırmayan, asit oranı düşük diğer yiyecekler şunlardır; Karnabahar, lahana, elma sirkesi, ıspanak, kereviz, baklagiller, badem sütü, çiğ musli, yulaf ezmesi, rezene, kuşkonmaz, yeşil yapraklı çiğ sebzelerdir (marul, maydanoz, roka vb.).

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Melek Tepe

Top