Migrene ne iyi gelir

Migrene ne iyi gelir, migren nasıl geçer, migren neden olur, migrenin belirtileri, migrenin sebepleri, migrene iyi gelen yiyecekler, bitki çayları, bitkisel tedavi

Migrene ne iyi gelir?

Bu yazımızda; migrene ne iyi gelir, migren nasıl geçer, migren neden olur, migrenin belirtileri, migrenin sebepleri, migrene iyi gelen yiyecekler ve migren hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

 

Migren neden olur?

Migren, yaşam kalitesi üzerinde önemli derecede olumsuz bir etkiye sahip ve sık rastlanan nörolojik rahatsızlıklardan biridir. Ani ataklarla seyreden ve toplumda sık rastlanan kronik bir nörolojik sendromdur. Ataklar genellikle 4-72 saat süren, orta ya da şiddetli, genellikle tek taraflı, zonklayıcı baş ağrısı şeklinde görülür.

Ağrı oluşumunun temelinde beyindeki damarların hareketleri söz konusudur. Beyindeki damarlar genişler ve daralır, açılıp kapanır ve böylece migren ağrılarının çoğuna bu genişleyen ve daralan damarlar sebep olur. Beyin damarlarının genişlemesi ile beyne kan hücum eder ve oluşan basınç farkından dolayı şiddetli ağrılar meydana gelir.

Dünyada 240 milyon bireyi etkilemekte olan bu hastalık Avrupa’da erişkin nüfusun %15’ini, Amerika’da %12’sini etkilerken, Türkiye’de nüfusun %12,5 ve % 19,9 aralığındaki bireyi yaşam boyu etkilediği görülmektedir. Migreni olan birinin %80’inin ailesinde başka bireylerde de bu hastalık görülmektedir.  Olasılıkla genetik ve dalgalanan östrojen düzeylerine bağlı olarak da kadınlarda 2-3 kat daha sık görülür. İstanbul’da yapılan bir çalışmada migrenin başlama yaşı kadınlarda 22,7 yaş olarak tespit edilmiştir.

 

Migrenin belirtileri nelerdir?

Ne tür baş ağrınız olduğunu bilmek ağrıyı geçirmenin en önemli anahtarıdır. Bu yüzden ağrıyı doğru tanımlamak ve tanımak gerekir. Migren ağrısı genel olarak başın alın bölgesinde hissedilir ancak yüzün yarısından fazlasında yayılabilir. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Migren ağrısı semptomları genel olarak şu şekilde gözlemlenebilir; saatlerce-günlerce süren zonklayıcı baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ışığa, sese ve kokuya karşı hassasiyet, bağırsak düzeninin bozulması.

 

Migren nasıl geçer?

Migren hastalığını bitiren bir tedavi yöntemi henüz geliştirilememiştir ancak ağrıyı tetikleyen durumları ortadan kaldırarak bu hastalığın önüne geçilebilir. Eğer migren semptomları yaşadığınızı düşünüyorsanız ağrılar şiddetlenmeden bir hekime görünmenizde büyük fayda olacaktır. Bu hastalığın henüz başında yani beyin damarları genişlemeden müdahale etmek hastalığın ilerlememesi için oldukça önemlidir. İlerleyen zamanlarda müdahale etmek çok etkili olmayacaktır.

 

Migren ve beslenme ilişkisi

Migren hastalığının ortaya çıkmasında ve tedavisinde beslenme çok önemli bir rol oynamaktadır çünkü migren ve beslenme arasında hem doğrudan hem de dolaylı ve karmaşık bir ilişki bulunmaktadır. Besinler içerdikleri vazokonstriktör (damar büzücü) veya vazodilatör (damar genişletici) etki yapmasıyla sinir yollarını etkileyerek ağrı oluşturabilmekte ya da ağrıyı ortadan kaldırabilmektedir. Yiyeceklerin vazokonstriktör ve vazodilatör etkileri dışında alerjen olma durumu da ağrı tetiklemesine neden olabilen bir durumdur. Alerjiye neden olan yiyecekler ile migrenin doğrudan bağlantılı olduğu yıllar öncesinde tespit edilmiş bir durumdur. Buğday, yumurta, mısır, çikolata, kuruyemişler, deniz ürünleri, baharatlar, nişasta ve katkı maddeleri gibi alerjen gıdaların bu hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Migreni tetikleyen yiyecekler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte alerjen gıdalar dışında işlenmiş ürünlerdeki nitrat tuzları (sosis, salam, sucuk) ve fermente gıdalar içerisindeki histaminler (soya sosu, tavuk eti, uskumru, kırmızı şarap), peynir ve kafeinli içecekler önemli tetikleyicidirler.

Saymış olduğumuz yiyecekler dışında farklı yiyeceklerde tetiklemeye neden olabilir ancak bu yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmesi ya da sınırlandırılması durumunda ağrı tetiklenmesinin büyük oranda önüne geçilebilir.

 

Migrene ne iyi gelir?

Migren ağrılarının temel nedeni beyin damarlarının ani genleşmesi ve daralması olarak bilinmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak damarların genleşmesine neden yiyeceklerin tüketiminin azaltılması, damarların daralmasına yardımcı olan gıdaların tüketilmesi ağrıların daha az sıklıkla görülmesine neden olacaktır. Özellikle vazodilatör etki gösteren yiyeceklerin tüketilmesi kişinin daha az ağrı hissetmesine yardımcı olacaktır. Peki bu yiyecekler hangileridir?

Magnezyum içeren yiyecekler: Magnezyum minerali vazodilatör etki göstererek damarların rahatlatmasında oldukça etkilidir. Magnezyum içeren yiyecekler özellikle kalsiyum içeren yiyecekler ile tüketildiğinde daha yüksek oranda etki gösterirler. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan gıdalar; koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, ıspanak, lahana, deniz ürünleri ve sarımsaktır.

Meyve ve sebzeler: Biberiye, melisa, papatya, zencefil, taze nane gibi bitkiler sinirleri yatıştırma özelliği gösterdikleri için migren ağrılarının azaltılmasında oldukça etkilidir.

Elma sirkesi: Yüksek kan basıncını dengeler.

Kafein: Yüksek miktarda alınmadığı sürece kan basıncını dengeler.

Kırmızı acı biber: Kan dolaşımını uyarır, beyin fonksiyonlarını rahatlatır.

Su: Vücuttan su eksildiğinde vücudun elektrolit dengesi bozulur ve migren tetiklenir. Bu nedenle her gün düzenli olarak 2-2,5 litre su içilmesi ağrı tetiklenmesinin önüne geçecektir.

Bu gıdaların dışında ayrıca;

- Loş ışıklı, sessiz ve uyarıcı koku olmayan bir odada dinlenmek ya da uyumak ağrının geçmesini yardımcı olur.

- Akupunktur uygulanması veya çeşitli yağlarla masaj yapılarak damarların rahatlatılması ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

- Uyku düzenine dikkat etmek, düzenli uyku uyumak beyindeki melatonin hormonu seviyesini arttıran önemli bir unsurdur. Melatonin hormonunun yüksek olması ağrı yaşanmasının önüne geçecektir.

- Düzenli beslenmeye dikkat etmek, uzun süre aç kalmamak ağrı yaşanmamasına yardımcı olur.

- Rahatlama ve nefes egzersizleri yapmak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

- Yüksek miktarda alkol ve sigara kullanan kişilerin bu alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir.

- Strese neden olan durumlardan kaçınılmalıdır. Yüksek stres böbrekte magnezyum kaybı yaşanmasına ve migrenin tetiklenmesine neden olabilir.

Sağlıkla beslenmeniz dileğiyle.

 

Hazırlayan: Gıda Müh. Melek Tepe

Top