Mineraller

Mineral nedir, mineraller hakkında bilgi, minerallerin özellikleri ve görevleri nelerdir, günlük mineral ihtiyacı tablosu, günlük mineral ihtiyacı ne kadardır

Mineraller

Mineraller başlığı altında; mineral nedir, mineral çeşitleri ve özellikleri nelerdir, minerallerin görevleri nelerdir ne işe yararlar, günlük ne kadar mineral almalıyız, mineral ihtiyacı ne kadardır hakkında genel bilgi bulabilirsiniz.

 

Mineral nedir?

Doğada element ya da bileşik halde bulunan, vücudumuzun hayati işlevlerini yerine getirebilmek ve yaşam devamlılığını sağlamak için ihtiyaç duyduğu kimyasal maddelere mineral denir. Vücudumuz tarafından kullanılan ve ihtiyaç duyulan 25 farklı mineral bulunmaktadır. Vücudumuzun bu ihtiyacını karşılamak için yapmamız gereken, farklı gıda çeşitlerini düzenli ve yeterli bir şekilde tüketmek, yani sağlıklı beslenmektir.

 

Gıdaların mineral içeriği

Gıdaların mineral içeriği, çevresel dış etkenlere ve gıdanın yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir meyvenin ya da sebzenin içermiş olduğu mineral miktarı ve çeşidi yetiştirilmiş olduğu toprakta ve suda bulunan mineral madde miktarı ve çeşidine doğrudan bağlıdır. Yine kasaplık bir hayvanın etinde bulunan miktar ve çeşit hayvanın beslendiği yem ve suya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

Minerallerin Görevleri

Mineraller, vitaminler gibi vücudumuzda kimyasal olayların gerçekleşmesi için hayati derecede öneme sahip kimyasal maddelerdir. Örneğin; burnumuzdan aldığımız nefes ciğerlerimize gittiğinde hava içerisindeki oksijen ciğerlerimiz tarafından tutulur ve geri kalan maddeler nefes ile tekrar dışarı verilir. Nefes alıp verme işlemi süresince meydana gelen tüm kimyasal olaylar mineral maddelerin yardımı ve desteği ile olmaktadır. Bu değerli kimyasal maddelerin en önemli görevi metabolik olayların gerçekleşmesi için vücuda yardımcı ve destek olmaktır. Bu değerli ve faydalı kimyasallar olmazsa vücudumuzdaki metabolik olaylar gerçekleşmez, dolayısıyla yaşayamayız. 

 

Mineral Çeşitleri ve Özellikleri

Vücudumuzun duyduğu ihtiyaca ve vücudumuzda yarattığı etkiye göre mineraller 3 başlık altında sınıflandırılır. 

  • Majör (makro)
  • Minör (iz)
  • Toksik (zararlı)

 

Majör mineraller; vücudumuzda mutlaka olması gereken ve vücudumuzda çok önemli görevlerde yer alan kimyasal maddelerdir. Potasyum (K), Sodyum (Na), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca), Demir (Fe), Fosfor (P), Fosfatlar (PO4), Klor (Cl) bu grupta yer almaktadır. Bu maddelere majör denilmesinin bir diğer nedeni de vücudumuzda daha fazla miktarda bulunmalarından dolayıdır.

Minör (iz) mineraller; majör mineraller kadar önem arz etmeyen ancak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kimyasal maddelerdir. Bu maddeler; Bakır (Cu), Çinko (Zn), Manganez (Mn), Selenyum (Se), Nikel (Ni), Kobalt (Co), Krom (Cr), Flor (F), İyot (I), Molibden (Mo) dir.

Toksik (zararlı) mineraller; ise vücudumuza girdiğinde sağlığımız için risk oluşturan kimyasal maddelerdir. Bu maddeler; Siyanür (CN), Civa (Hg), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb), Arsenik (As) dir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vücudumuzdaki mineralleri tablo halinde aşağı görebilirsiniz. Bu tabloya göre; 80 kg ağırlığında bir kişinin vücudunda bulunan Kalsiyum miktarı en az 80x10= 800 gram'dır.

İnsan vücudunda hangi mineralden ne kadar var

 

Mineraller hangi gıdalarda bulunur?

Tüm gıdalarda farklı miktarlarda bulunmaktadır. Ancak genel olarak et ve et ürünleri, balıklar ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebzeler, meyveler ve tahıllarda daha fazla miktarlarda bulunurlar. Aslında minerallerin gıdalarda bulunduğu miktarlardan ziyade vücudumuzun bu maddelerden ne kadar faydalandığı daha önemlidir çünkü her birinin bağırsaklarda emilim oranı farklılık gösterir. Mineraller vücutta ince bağırsak ve on iki parmak bağırsağında emilerek kana geçerler. Bu maddelerin vücutta emilim oranının bağlı olduğu temel kriter bulundukları gıdaların yapısıdır. Örneğin ıspanak demir minerali bakımından zengin bir gıda maddesi olmasına rağmen vücudumuz ıspanağın yapısında bağlı bulunduğu maddelerden dolayı demirden yeteri kadar faydalanamaz. Bu nedenle demir ihtiyacını karşılamak için ıspanak yerine buğday ruşeymi tüketmek daha doğru olacaktır.

 

Vücudumuzun günlük mineral ihtiyacı

Vücudumuz kendisi mineral üretemez. Bu nedenle her gün tükettiğimiz gıdalar ile bu maddeleri almamız gerekir. Aşağıda yer alan tabloda vücudumuzun günlük mineral ihtiyacını görebilirsiniz. Tabloda tavsiye edilen günlük tüketim miktarları cinsiyet ve yaşa göre ayrı ayrı düzenlenmiştir.

Vücudumuzun Günlük Mineral ihtiyacı nedir?

Bu yazımızda mineraller hakkında genel bilgilere yer verdik. Hangi mineral hangi gıdalarda bulunur, hangi mineral ne işe yarar ve faydaları nelerdir öğrenmek için aşağıda yer alan resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz.

 

Potasyum Minerali Sodyum Minerali Magnezyum Minerali
Kalsiyum Minerali Demir Minerali Fosfor Minerali
Fosfat Minerali Klor Minerali Bakır Minerali
Çinko Minerali Manganez Minerali Selenyum Minerali
Nikel Minerali Kobalt Minerali Krom Minerali
Flor Minerali İyot Minerali Molibden Minerali
Top