MSG İntoleransı Nedir

MSG Monosodyum Glutamat İntoleransı nedir, belirtileri nelerdir? MSG intoleransı nasıl tedavi edilir ilacı nedir, MSG intolerans ile yaşam ve korunma.

MSG İntoleransı (Mono Sodyum Glutamat İntoleransı) Nedir

Mono Sodyum Glutamat bir diğer tanımı ile E 621, birçok hazır gıda ürününde aroma arttırıcı olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir. MSG, Glutamik asitten elde edilen, Glutamik asidin bir tuzudur. Bir başka deyişle glutamik aside sodyum tuzunun bağlanması ile oluşan glutamik asit tuzudur. Bu madde gıdalara umami tadı verir. Bilimsel olarak “umami” tadı ekşi, tuzlu, tatlı ve acı tatlarına ek olarak beşinci tat olarak kabul edilmektedir. Bu kimyasal tuzun ilginç bir özelliği kendi kendini sınırlayan bir tada sahip olmasıdır. Başka bir deyişle bir gıdanın ya da yemeğin içerisine çok fazla MSG katıyor olmanız o gıdanın ya da yemeğin yoğun bir umami tat alacağı anlamına gelmez. Belli bir seviyeden sonra tadı sınırlanır. Hatta çok miktarda katıldığı durumlarda diğer tatlara göre baskın olacağından kullanılan gıda ya da yemeğin doğal tat dengelerini de bozabilir. Bu nedenle gıdalarda 1 gr/kg oranından fazla kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Gıdalara umami tat veren yalnızca MSG değildir. MSG gibi katkı maddesi olan başka maddelerde umami tat vermek için gıdalarda kullanılmaktadır. 

E 620 Glutamik asit

E 621 Monosodyum glutamat

E 622 Monopotasyum glutamat

E 623 Kalsiyum diglutamat

E 624 Monoamonyum glutamat

E 625 Magnezyum diglutamat

E 626 Guanilik asit

E 627 Disodyum guanilat

E 628 Dipotasyum guanilat

E 629 Kalsiyum guanilat

E 630 İnosinik asit

E 631 Disodyum inosinat

E 632 Dipotasyum inosinat

E 633 Kalsiyum inosinat

E 634 Kalsiyum 5’-ribonükleotidaz

E 635 Disodyum 5’-ribonükleotidaz

MSG’nin  kanserojen olduğu ile ilgili birçok yazı yazılmış ve toplumda buna yönelik bir algı oluşmuş olsa da, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güvenilir (GRAS) ilan edildikten sonra AB tarafından da güvenilir (QS) kabul edilmiştir.

Glutamik asit, neredeyse tüm protein içeren gıdalarda (kırmızı ve beyaz etlerde, balıklarda ve deniz canlılarında) bulunan ve proteinlerin yapısını oluşturan 20 doğal amino asitten birisidir. Glutamik asit vücudumuz tarafından da üretilen bir amino asittir. Bu demektir ki bu aminoasidi gıdalarımızla almak bizim için zorunluluk değildir. Dışarıdan gıdalarla alınan glutamatın beynimizde hasara neden olduğu birçok yerde geçmekte ve söylenmektedir. Bu bilgi de tamamen yanlıştır. Çünkü beynimizde, kanın beyne taşındığı bölümde bulunan kan beyin bariyeri glutamatın beynimize girmesine müsaade etmez. Ancak vücudumuz normal işleyişini devam ettirebilmek için glutamata ihtiyaç duyduğu için beynimiz kendi glutamatını üretir.

Yıllarca MSG’nin insan vücuduna zararlı olduğu, kanserojen olduğu ya da bireylerde bulunan bazı hastalıkları tetiklediği hakkında söylentiler olmuş raporlar yayınlanmıştır. Bu raporlar ve söylentiler sonrasında gıdalarla alınan insan sağlığına zarar verdiğine dair hiç kanıt bulunamamıştır. Yapılan bir deneyde, deneklere MSG, leblebi tozu gibi tek başına verilmiş (gıdalarla değil) olmasına karşın deney sonucunda sağlıklı bireylerin sağlığında net ve sabit bir olumsuzluğa neden olduğu görülememiştir. Yapılan tüm araştırma ve deneyler sonucunda şu karara varılmıştır: Gıdalarla birlikte alınan MSG insan sağlığına zarar vermemektedir. Zaten yukarıda tat özelliklerinde bahsettiğimiz gibi MSG gıdalara sonsuz miktarda değil limitli miktarlarda konulmaktadır. Bu miktarlarda kullanıldığında da sağlığımıza zarar vermemektedir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top