C

C ve Ç harfi ile başlayan mutfak terimleri, nedir ne anlama gelir, Mutfakta Kullanılan Terimler, Yemek İçme Terimleri Sözlüğü, Pastane Aşçılık Terimleri Sözlüğü

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Çapraz Bulaşma Mikroorganizmaların, bulundukları bir gıdadan, ekipmandan ya da yüzeyden, herhangi bir araç vasıtasıyla güvenilir, temiz olan gıdalara ya da hijyenik bir ekipmana veya yüzeye taşınmasına/bulaşmasına denir. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Güvenliği - Risklerin Gıdalara Bulaşmasının Önlemesi)
Cıvık Hamur Akıcı, sıvı kıvamda hazırlanan hamurlara verilen isim.
Cizleme Mayalı cıvık hamur ile kızgın tavada yağlı ya da yağsız olarak hazırlanan büyük ve kalın krep. Cizleme ismi daha çok Bolu yöremizde kullanılan isimdir. Trakya yöresinde akıtma ismi ile bilinir.  
Çekilmiş Doğranmış, kıyılmış, kıyma makinesinden geçirilmiş.
Çekilmiş Ekmek İçi Genellikle bayat olan ekmeğin kabuk kısmı alındıktan sonra kalan iç kısmının blender, rondo gibi ekipman ile inceltilmiş haline verilen isim. 
Çektirme Bir sıvıyı kaynatıp buharlaşmasını sağlayarak miktarını azaltma, koyulaştırma, yoğunlaştırma.
Çeltik Henüz kabuğu ayıklanmamış pirinç tanesine verilen isim.
Çentmek  Sebze, meyve ya da soğanı bıçakla dikine her yönde kesikler yapıp minik minik doğrama usulü.
Çeşni Yemeklerde farklı tat ve aromalar elde etmek için kullanılan baharat veya baharat karışımlarına verilen isim.
Çırpma Çatal, kaşık, çırpma teli vb. bir ekipman yardımıyla sıvı gıdaların hızlı ve dairesel hareketlerle karıştırılması işlemi. 
Çırpma Kabı Çırpma işleminin kolayca yapıldığı ve çırpma işi için özel olarak tasarlanmış metal kap veya tencereye verilen isim. Diğer ismi ile mayonez tenceresi.
Çilav İran pirinci ile yapılan ve genellikle üzerinde et ile servis edilen bir tür pilav.
Çölyak Hastalığı Gluten intoleransı. İnsan vücudunun buğday proteini gluteni sindirememesi durumudur. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda İntoleransı)
Çuşka Küçük acı kırmızı biberlere verilen isim.
Top