E

E harfi ile başlayan mutfak terimleri, nedir ne anlama gelir, Teknik Mutfak Terimleri, Mutfak Terimleri Fransızca, Gıda Terimleri Sözlüğü, Gıda kelimeleri sözlüğü

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Egzotik (Fr. Exotique) Kelime anlamı olarak yabancıl, uzak ülkelere ait. 
Ekler (Fr. Eclaire) Pişmiş hamurun arasına krema ve üzerine çikolata sos konularak hazırlanan, şuale tatlısının uzun olanına verilen isim. 
Ekmek Ayvası Eti yumuşak, yenilirken ağızda dağılan en lezzetli ayva türü.
Ekmek Ufağı Ekmek kırıntısı.
Ekşikulak Kuzukulağının diğer ismi.
Ekşimik Sütten yapılan bir çeşit peynir, lor, çökelek
El Mikseri Blenderin diğer ismi. 
Emense (Fr. Emincer) Bir gıdanın 4-5 cm uzunluğunda, 1-1,5 cm genişliğinde kesilmesine verilen isim, Jülyen doğrama.
Emülgatör Yoğunlukları birbirinden farklı ve birbirine karışmayan iki sıvıyı bir arada tutmak ve birbiri içinde homojen bir şekilde dağılması için kullanılan yardımcı madde. Örneğin; bir gıda ürünü içerisindeki yağ ve suyu homojen bir şekilde bir arada tutmak için kullanılır
Emülsiyone (Fr. Emulsionné) Yumurta sarısı, hardal, sirke, limon suyu, tereyağı ya da sıvı yağ ile sıcak veya soğuk sos yapım tekniği, Bearnez sos yapma yöntemi.
Enzim Canlı metabolizmasında meydana gelen kimyasal reaksiyonlarda, reaksiyonun hızını arttırmakla görevli protein yapısında biyomoleküllere verilen isim.
Eskalop  (Fr. Escalope) Dövülerek inceltilmiş, dilim şeklinde kemiksiz, yağsız ve sinirsiz dana, tavuk, hindi eti parçası.
Espanyol Temel kahverengi sos.
Estufad Esmer et suyu.
Etüve Usulü Pişirme Bir gıdayı bir kap içerisinde kabın kapağını kapatmak suretiyle kendi suyu ile bazen de çok az su ilavesi ile hafif ateşte pişirme usulü, buğulama. 
Evye Lavabo.
Ezme Püre.
Top