G

G harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Aşçılık ve Gastronomi Terimleri Sözlüğü, Mutfakta kullanılan bilmediğimiz terimler kelimeler.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Gato Pastaların pandispanyasına verilen addır. Pasta, çörek anlamında da kullanılır.
Galeta Unu Bayat ekmeklerin fırınlandıktan sonra ezilip elenmesi ile elde edilen toz. Yemeklerde pane olarak kullanılır.
Ganaj (Fr. Guanache) Kuvertur çikolata ve süt kreması ile yapılan, pasta, kek, şekerleme, bisküvi ve kurabiyelerin üzerini kaplamak ve süslemek için ya da içlerine konulmak için kullanılan yumuşak çikolata kremasına verilen isim.  
Garnisaj (Fr. Garnissage) Bir yemeğin yanına üzerine ya da içine garnitür koyma işlemine verilen isim. 
Garnitür (Fr. Garniture) Herhangi bir ana yemeği tamamlamak veya süslemek için yanına, üzerine ya da içine konulan malzemelerem verilen genel isim.
Gastronom (Fr. Gastronome) Damak zevki olan, ağzının tadını bilen, iyi yemekten anlayan kimse.
Gastronomi (Fr. Gastronomie) Sağlığa uygun, iyi düzenlenmiş, hoş ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemi. Yemek sanatı.
Gastronorm (Fr Gastro-Norme) Uluslararası standart ölçülerde olan mutfak araç-gereçleri (Gastronorm tepsi, gastronorm yemek tabağı vb.).
Gelişi Güzel Doğrama Gıdaların şekline bakılmaksızın rastgele doğranması yöntemi. 
Geridon (Fr. Gueridon) Büyük restauran, lokanta ve hotellerde garsonun servis sırasında üzerinde porsiyonlama, hazırlık ve dağıtım yaptığı küçük tezgah ya da masaya verilen isim. 
Gevrek Kolayca kırılıp ufalanan.
Gevşetme Yemeğin yumuşatılması, sulandırılması.
Gezdirmek Bir yemeğin ya da gıdanın üzerinde şerbet, tuz baharat vb. başka bir gıdanın gelişi güzel serpilmesi.
Gıda Alerjisi Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin, vücudumuza girdiklerinde vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından yabancı-zararlı madde olarak algılanarak bağışıklık sistemimizin o maddeye karşı reaksiyon göstermesi durumudur. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda Alerjileri)
Gıda Güvenliği Gıdalarda meydana gelebilecek ve tüketen kişilerde sağlık riski oluşturabilecek fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik her türlü zararın ortadan kaldırılması için alınan tedbirler ve uygulanan işlemlerin bütünü. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Güvenliği)
Gıda Hassasiyeti Gıdaların kendi doğal yapılarından kaynaklanan ve bazı insanlarda meydana gelen sağlık sorunlarına verilen isim. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda Hassasiyetleri)
Gıda İntoksikasyonu Gıdalarda var olan mikroorganizmalar tarafından üretilen kimyasalların neden olduğu sağlık sorunları. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda İntoksikasyonları)
Gıda İntoleransı Bazı gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bazı maddelerin vücudumuza girdiklerinde sindirilememesi veya barsaklarda emilememesi nedeniyle vücudumuzda ortaya çıkan metabolik aksamaların yaşandığı durumdur. Kısacası gıda intoleransı, bir gıdanın vücudumuzda sindirilememesidir. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda İntoleransı)
Gıda Katkı Maddesi Gıdaların üretilmesi sırasında gıdaların yoğunluk, renk ve duyusal özelliklerini korumak için eklenen maddeler.(Detaylı bilgi için bkz. Gıda Katkı Maddeleri)
Gıda Zehirlenmesi Tükettiğimiz gıdalarda var olan toksik maddelerin neden olduğu gıda kaynaklı hastalıklar.(Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda Zehirlenmeleri)
Glas Dö Viyand (Fr. Glace de viande) Dömiglas, dana fonu veya farklı bir et suyunun kaynatılıp çektirilmesi sonucu elde edilen koyulaştırılmış sos. 
Glas Royal (Fr. Glace royal) Yumurta akı, limon suyu ve pudra şekeriyle hazırlanan, pastaların üzerini süslemeye veya pastacılık dekoru yapmak için kullanılan bir süsleme unsuru.
Glasaj (Fr. Glacage) Glase yapma usulü, parlatma, cilalama. Kuvertürle pastanın üzerini kapama.
Glaze (Fr. Glacé) 1- Arpacık soğan, havuç ve şalgamı şeker, tereyağı ve az su ile pişirme usulü. b-Etler için; bir eti, kendi sosu ile ıslatarak parlatma usulü. c- Pastacılık için; bazı deserlerin (tatlıların) üzerine pudra şekeri dökerek salamandrada gra
Glikoz Karbonhidratların yapısını oluşturan temel şekerlerin en önemlisi.
Gluten Buğday tanesinin içerisinde doğal olarak bulunan Gliadin ve Glutenin proteinlerinin birleşmesi ile oluşan ve ekmek yapımında, ekmeğin mayalanmasında, ekmeğin hacim kazanmasından sorumlu olan ağsı yapıda ve karbondioksiti bağlama özelliğinde olan bir proteindir.
Gluten İntoleransı İnsan vücudunun buğday proteini gluteni sindirememesi durumudur. Çölyak hastalığı. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda İntoleransı)
Göce 1-Tarhana, bulgur yapmak için kullanılan kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğday. 
2-Yarılmış ve kırılmış bulgurdan yapılan çorba
Gömlek Yağı Hayvanların karın kısmında bulunan ince tülbent biçimindeki yağ tabakasına verilen isim, Tef yağı.
Göz Göz Olmak  Pilav, fırın sütlaç  gibi yemek ve tatlıların suyunu çektikten sonra üst yüzeyinde oluşan küçük gözeneklere verilen ad. 
Granüle (Fr. Granulee) Küçük taneciklerden oluşmuş, küçük tanecikler haline getirmek.
Graten (Fr. Gratin) Üzeri, salamandrada kızartılmış yemek;
Gratine Etmek  Yemeklerin ve tatlıların üzerini çıtırımsı bir kabuk kazandırmak, nar gibi kızarmış tabir edilen görüntüyü elde etmek için uygulanan yöntem.
Greyvi Etin pişirildikten sonra kalan suyunun koyulaştırılmış haline verilen isim.
Gurmand (Fr. Gourmand) Çok yemek yiyen kimse, obur.
Gurme (Fr. Gourmet) Yemek tadından iyi anlayan, farklı tatları biribirinden ayıran ve tüm tatları tanıyan kişiye verilen isim.
Top