H

H harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Teknik Mutfak Terimleri Sözlüğü, Mutfakta bilmediğimiz kelimeler, Gıda kelimeleri sözlüğü.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Hapsetme Bir malzemeyi başka bir malzeme (gıda) içerisine koyup ilk malzemeyii sıkıca kapatma işlemine verilen isim. Örneğin hamurun içine iç malzmenin hapsedilerek mantı yapılması.
Harç Bir yemeğin içine konulan ve yemeğe tat, lezzet, görüntü veren malzemelerin bütününe verilen isim.  
Hareng Ringa balığının bir türü.
Haşlamak Sebze, et ya da balığı suda kaynatarak pişirmek ya da sebzeleri daha önce kaynatılmış su içine atıp, birkaç dakika beklettikten sonra çıkarmak.
Havan İçinde bir şey dövüp ufalamaya yarayan, tahta, taş, maden veya plastikten yapılan kap.
Havaneli Havanda bir şeyi dövmeye yarayan tokmak.
Helvane Dibi mayonez tenceresi gibi tümsek olan tencereye verilen isim. 
Herbisit Tarım alanlarında yabancı otları yok etmek ya da önlemek için kullanılan pestisit grubu kimyasal maddelere verilen isim.
Herse Bazı yörelerde yağlı ete, bazı yörelerde et yemeğine verilen isim.
Hijyen İnsan sağlığının devamlılığı için gıdalardan ve çevreden kaynaklanabilecek her türlü risk için alınan önlemlerin ve yapılan uygulamaların tümü.
Hile Birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen(Detaylı bilgi için bkz. Gıda Alışverişi – Gıdalarda Hile ve Tağşiş)
Hint Biberi Keskin kokusu ve güçlü terpen aroması olan, tat bakımından karabibire yakın çok güçlü acısı olan kahverengi tohumlar şeklinde bir biber türüdür.
Hollandez Sos (İng. Hollandaise Sauce) Yumurta sarısı, tereyağı ve limon suyu ile yapılan ve sıcak servis edilen bir sos türü.
Hoşaf Bütün veya dilimler hâlindeki kuru meyvenin şekerli suyla kaynatılarak hazırlanan ve genellikle soğuk servis edilen bir tatlı türüdür, komposto.
Top