I - İ

I ve İ harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Aşçılık Terimleri, Mutfak Terimleri İngilizce, yemek içme Pastane Gıda Terimleri Sözlüğü

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Isı Sıcaklık.
Islatma, Islatmak 1- Zor pişen kuru baklagillerin pişirme sürelerini kısaltmak için önceden su içinde bekletilmesi. 2- Pandispanya, bisküvi gibi hamurların şerbet, likör gibi sıvılarla yumuşatılması işlemi.
İç Yağı Kasaplık hayvanların genellikle bel, böbrek çevresi ve barsaklarının dış kısmında bulunan işlenmemiş ham yağa verilen isim. İçyağın işlenmiş haline donyağı denir. 
İftariye İftar için hazırlanmış yiyeceklere verilen isim.
İftariyelik Ramazanda iftar açmak için yenilebilecek ve içilebilecek tüm gıdalara verilen isim.
İkinci Kategori Etler Kasaplık hayvanların birinci kategori etlerinden sonra gelen ikinci kalite etlerine
verilen isim (dana but, kuzu kol vb.). İkinci kategori etler çoğunlukla yemeklik olarak
kullanılan etlerdir.
İlistir Yayvan metal süzgeç.
İnsektisit Gıda imalathanelerinde, depolarında vb. yerlerde böcek ve haşere öldürmek ve gıdalara bulaşmasını engellemek için kullanılan pestisit grubuna verilen isim.
İnstant (İng.) İstenildiği an kullanıma hazır olan. 
İnvert Şeker Sofra şekeri sakarozun (sucrose) sitrik asit ve ısı etkisiyle kendi bileşenelerine yani glikoz ve fruktoza ayrılması neticesinde ortaya çıkan şeker. 
İran Pirinci Basmati türü, ince uzun ve kokulu bir pirinçtir. İran pirinci, çilav olarak bilinen  İran pilavı yapımında kullanılır.
İslim Buhar.
İzoterm araç Yemeklerin ve gıdaların sıcak ya da soğukluğunu korumak için muhafza edildiği ısı geçirgenliği çok az olan ekipmanlara verilen isim. 
Top