J

J harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Mutfak Terminolojisi, Mutfakta bilmediğimiz gıda kelimeleri, Gastronomi Terimleri Sözlüğü.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Jardin (Fr. Jordiniere) Burnuaz doğrama şeklinin biraz daha iri doğranmış halidir. İri burnuazda denilebilir. Bu şekil doğrama usulü çeşitli et ve sebze yemeklerine isim verir. 
Jambon (Fr. Jambon) Dana, tavuk, hindi ya da domuzun but bölümünden elde edilen etin genellikle dumanlanarak veya tuzlanarak hazırlanan ve soğuk servis edilen et türü. 
Jelatin (Fr. Gelatine) Çeşitli hayvanların kemik, deri ve bağ dokusunun kaynatılması ile elde edilen yarı şeffaf, reknsiz ve tatsız maddeye verilen isim. Sıvı, toz ve tabaka halde satılmaktadır. Kıvam verici özelliği nedeniyle gıda sektöründe kullanılmaktadır.  
Jenuaz (Fr. Genoise) Pandispanya.
Jöleli Cila Tartların üzerine sürülen jelâtinli ve şeffaf kuvertüre verilen isim.
(Fr. Jus) Pişerken, etten veya tavuktan, pişme kabına akarak sertleşen (sük) yemek suyunun sulandırılması ve baharat ilavesiyle elde edilen sulu, kahverengi sosa verilen isim. 
Jülyen (Fr. Julienne) Meyve ve sebzelerin çok ince ve uzun boyda doğranmasına verilen isim. “Kibrit çöpü şeklinde doğramak” olarak da bilinir.
Top