L

L harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Mutfak Terimleri Sözlüğü, Yemek İçme Terimleri Sözlüğü, Pastane Mutfak Terimleri Fransızca.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Labada Karabuğdaygillerden, dere kıyılarında, sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen, çok yıllık ve yaprakları sebze olarak kullanılan bir bitki (Rumex patientia). Diğer adıyla efelek.
Labne Tuzu az olan, krem peynir kıvamında olan ekşimsi yumuşak bir peynir türü. Ortadoğu ülkelerinde çok bilinen ve çoğunlukla evlerde yapılan bir peynir.
Laktoz Sütün doğal yapısında bulunan, süt şekeri adı ile anılan bir karbonhidrat.
Laktoz İntoleransı Sütün doğal yapısında bulunan laktoz şekerinin vücut tarafından sindirilememesi durumudur. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Kaynaklı Hastalıklar – Gıda İntoleransı)
Lapa Nişastalıgıdaların su ile kaynatılarak bulamaç kıvamına getirilmiş durumu
Lavaş Mayalı hamurdan hazırlanan ve tandırda pişirilen, ince ekmek. 
Lenger Yayvan ve kenarları geniş büyük bakır kap.
Liçi Uzak doğuda özellikle Çin’de yetişen ve Kral meyvesi olarak da bilinen, ceviz büyüklüğünde ve sert kırmızı kabuklu bir meyve türü.
Lif Bitkisel kaynaklı gıda maddelerinin yapısında bulunan polisakkarit yapıda bir karbonhidrattır. Lifler glikoz moleküllerinin birbirine bağlanarak oluşturuduğu bir karbonhidrat olmasına karşın glikoz moleküllerinin birbirine bağlanma şeklinin farklı olması nedeniyle vücut enzimleri tarafından sindirilemezler. Bu nedenle vücutta kullanılmadan, atılırlar. (Detaylı bilgi için bkz. Beslenme - Karbonhidratlar)
Limon Tuzu Limonun doğal olarak içerisinde bulunan Sitrik asidin kristalize edilmiş haline verilen isim. Şerbetli tatlılarda ve reçellerde şekerlenmeyi (kristalize olmayı) önlemek için kullanılır.
Lipid (Lipit) Halk arasında yaygın olarak biline adıyla yağ. Lipid, tüm yağları kapsayan bir terimdir. Lipid terimin altında trigliseridler, fosfolipidler ve steroller sınıflandırılmaktadır. (Detaylı bilgi için bkz. Beslenme - Yağlar)
Liyofilizasyon (İng. Lyophilization) Gıdaların dondurulduktan sonra kurutulması işlemine verilen isim. Bu yöntem gıdaların kuruma işlemi sırasında aroma ve tat kayıplarını en az inderen bir kurutma yöntemidir.
Lobiye Fasulye. Bazı yörelerde fasulye yemeğine verilen isim.
Lokum Şekerli nişasta eriyiğini pişirip hafif ağdalaştırarak yapılan, küçük küp veya dikdörtgen biçiminde kesilen şekerleme.
Lolorosso Mor renkli kıvırcık salataya verilen isim.
Lop Yumurta Kabuğuyla birlikte suda, içi katılaşıncaya pişirilmiş yumurta. Çok iyi kaynatılmış yumurta.
Lüstre (Fr. Lustrer) Bir fırça yardımıyla yiyeceklerin üzerine erimiş tereyağı ya da sıvı yağ sürerek parlatmak.
Top