R

R harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Teknik Aşçılık Mutfak Terimleri, Mutfak Terimleri Fransızca, Yemek İçme Terimleri Sözlüğü.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Rafadan Yumurtayı kaynar suda kabuğuyla az pişirme usulü.
Rafine 1- Kristalleştirme, damıtma gibi ayırma yöntemleriyle istenmeyen maddelerden arındırılmış madde (yağ, petrol vb.). 
Ragu Usulü Pişirme (Fr. Ragout) Et parçalarını kendi suyu veya başka bir sıvı içinde üzeri kapalı ve yavaş yavaş kaynatarak pişirme tekniğidir.
Randıman Verim, verimlilik.
Ransidite Yağların bekletilmeleri sırasında oksijen, sıcaklık, ışık, su ve bazı metaller gibi dış etkenler, bakteri, maya ve küf mantarları gibi etkiler altında kimyasal olarak yağlarda hoş olmayan koku ve tat oluşmasına denir, acılaşma. 
Ravye Genellikle salata, meze servis edilen dört köşe, dikdörtgen tabak türü.
Redüksiyon (Fr. Reduction) Bir sıvıyı kaynatarak suyunu çektirme işlemine verilen isim  (genellikle sos hazırlarken kullanılan tabir)
Refor (Fr. Raifort) Yaban turpu.
Risole (Fr. Rissolé) Bilanşi yapıldıktan sonra tavada veya fırında, biraz sıvı yağ ve tereyağı ile kızartılarak pişirilen tane patateslere verilen isim.
Rokfor (Fr. Roquefort) Güney Fransa'nın Roquefort kasabasında üretilmeye başlayan içi küflü, güzel kokulu bir peynirdir. Rokfor peynirinin özelliği küflü olmasından gelir ki isminide içinde bulunan küften almaktadır  
Rom (Fr. Rhum) Şeker kamışından yapılan alkollü bir içki türü.
Romstek Kuyruk sokumundan yapılmış biftek.
Rondo Gıdaları parçalamak, kıyma haline getirmek için kullanılan el aleti.
Roti (Fr. Roti) Fırında kızartılmış etlere verilen isim.
Roti Pişirme Usulü Etlerin hiç su ilave edilmeden yağlanarak, kendi sularında fırında pişirilmesi, kızartılması yöntemi
Rozbif (İng.Rozbeef) Genellikle nuar’dan yapılan, içi pembe fırınlanmış et.
Rulet Saplı, yuvarlak bıçaklı hamur kesicisi.
Top