S -Ş

S Ş harfi ile başlayan mutfak terimleri, anlamı nedir ne anlama gelir, Mutfakta bilmediğimiz kelimeler sözlüğü, Aşçı gıda Sözlüğü, Mutfak Terimleri İngilizce.

A B C - Ç D E F G H I - İ J K L M N O - Ö P R S - Ş T U - Ü V - Y - Z

 

Sabayon (Fr. Sabayon) Hafif ateşte ya da ısıda yumurta sarısı, şeker ve aromalı sıvı ya da içkilerin çırpılıp kabartılmasıyla elde edilen tatlı bir sos türü.
Safran (Lat. Crocus sativus) Bazı yemeklere tat, koku ve renk vermek amacıyla kullanılan, süsengiller familyasına ait bir bitki ve baharat türü.  
Sakız Kabağı Dolmalık kabak
Sakkarometre Şeker şurubunun, şeker yoğunluğunu ölçen alet.
Salamandra (Salamander) Kabin bölümünde ısıyı yalnızca yukarıdan veren fırın türü. Gratine işini yapmakta kullanılır. Salamandra ile yemek ve tatlıların üst kısımları karamelize edilebilir, peynir veya şeker gibi malzemeler kahverengileştirilebilir.  
Salata Yağı Salatalarda kullanılan ve yüksek ısıya çok dayanıklı olmayan genellikle doymamış yağ asidi oranı yüksek olan yağlara verilen isim.
Sanitasyon Mutfaklarda hijyen ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla alet, ekipman ve yüzeylerden; gıda, yabancı madde, temizlik malzemelerinin kalıntılarının ve mikroorganizmaların tamamını uzaklaştırmak için alınan önlemlerin tümü.
Savoyer Bisküvi Kedi dili bisküvi.
Sebze Çevirme Garnitür yapmak için bazı sebzelerin (havuç, patates, kabak, kerevizvb.) yontularak silindir şekli verilmesine işlemine denir.
Sefa Bifteği Dana etinin dövülüp inceltilmiş yumuşak parçalarına verilen isim. Diğer adıyla Pikata.
Sek (Fr. Sec) İçerisine su, başka bir içki ya da içecek katılmamış içkiye verilen isim.
Self Servis Müşterinin kendi kendine servis etmesi yöntemi.
Selüloz Bitkilerin hücre yapısını dolayısıyla gövde yapısını oluşturan karbonhidrata verilen isim. Selüloz bir karbonhidrat olmasına karşın yapısındaki glikoz moleküllerinin birbirine bağlanma şekli nedeniyle insan vücudu tarafından sindirilemez.
Sığ Tencere Derin olmayan tencere. 
Soğuk Sudan Geçirme Sıcak bir maddeyi soğuk suya koyarak veya tutarak soğumasını sağlama.
Soğuk Ünite Gıdaların soğutulması ya da soğuk muhafaza edilmesi için kullanılan ekipman ya da oda (buzdolabı, frigo vb.)
Sorbe (Fr. Sorbet) Yumurta ve süt olmadan sadece meyve suyu ve meyve püresiyle yapılan dondurmaya benzeyen soğuk bir tatlı türüdür.  
Sos (Fr. Sauce) Yemeklerin üzerine lezzet vermek için dökülen sebze ve baharatlar ile hazırlanan sıvı ya da krem.
Sosiye (Fr. Saucier) Restaurant, lokanta ve hotellerde, sos yapımından sorumlu aşçı.
Sosiyer (Fr. Sauciere) Restaurant, lokanta ve hotellerde, içerisinde sos servisi yapılan kap
Sote (Fr. Sauté) Küçük küçük doğranmış et, ciğer, böbrek vb. şeyler yağda hafifçe kavrulduktan sonra su, domates, biber vb. katılarak yapılan yemek.
Sote Etmek Eşit parçalarda kesilmiş (kuşbaşı, sote vb.) sebze veya etlerin çok az yağ içerisinde su ilave etmeden kendi sularında kavrulması.
Sotöz (Fr. Sauteuse) Sote işlerinde kullanılan derin tava, vok tava.
Soya Eti Soya fasulyesi çekirdeğinin yağı alındıktan sonra yüksek oranda protein içeren unsu kısmına bir dizi işlemler uygulanarak sıkıştırılıp et dokusu kazandırılması ile elde edilen doğal ve katkısız bir ürün.
Spatula Plastik veya çelikten yapılmış yassı el aleti.
Sterilizasyon Pastörizasyon işleminin bir üst basamağıdır. Sterilizasyonda amaç herhangi bir gıda maddesinde, alet-ekipmanda veya bir yüzeyde var olan tüm mikroorganizmaların ve bu mikroorganizmaların spor formlarını yok etmektir. (Detaylı bilgi için bkz. Gıda Güvenliği - Gıdaların Doğru-Uygun Saklama Yöntemleri)
Streç Film Gıdaların ve yemeklerin içerisine yabancı madde düşmesini ve farklı kokuların sinmesini önlemek amacıyla sarmakta kullanılan plastik tabaka.
Sufle (Fr. Souffles) Un, şeker, yumurta vb. maddelerin muhallebi kıvamına gelinceye kadar çırpılıp pişirilmesiyle yapılan bir tatlı türü.
Supangle Şuale içerisine krema veya savoyer bisküvisinin altına krema konularak ve bunların üzerine çikolata veya kakao karıştırılmış krem anglez dökülmesi ile hazırlanan hafif tatlı türü.
Sübye  1- Badem içi, ezilmiş sarımsak, kavun çekirdeği vb.nden yapılan boza koyuluğunda sıvı
2- Bir gün önceden ıslanmış pirincin ezilmesiyle elde edilen ve koyultma işlerinde
kullanılan malzeme.
Sük (Fr.Suc) Pişerken, etten veya tavuktan, pişme kabına akarak sertleşen ve karamelize olmuş su.
Süprem (Fr. Supreme) Kemiksiz ve derisiz fileto et
Şanti (Fr. Chantilly) Süt kreması, şeker ve vanilyanın çırpılması ile hazırlanan tatlı ve pastalarda kullanılan kremaya verilen isim, krem şanti.
Şeffaf Kuvertür Jöleli cila.
Şerbet Şekerli su.
Şıra Henüz mayalanmamış (fermente olmamış) üzüm suyu.
Şok Haşlama 1-Sebzelerin renklerini ve vitamin değerlerini korumak için kaynar suyun içerisine kısa
süre daldırılıp daha sonra soğuk sudan geçirme yöntemi. Çok kısa süre kaynatma işlemi. 
Top