Ayşen Baş - Mutluluk veren 13 yiyecek

Mutluluk veren yiyecekler, insanı mutlu eden yiyecekler, hangi yiyecekler mutlu eder, kadınları mutlu eden yiyecekler, insanı mutlu eden bitkiler içecekler besinler

Ayşen Baş - Gıda Mühendisi

Mutluluk Veren 13 Yiyecek 

Temel ihtiyaç olan gıdaların, karnımız doyurmak dışında vücuda yararlı başka etkileri de vardır. Birçok besinin mideyi olduğu kadar ruhu da beslediği araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir. Aldığımız gıdaların besleyici olması, kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için önemlidir. İnsanları mutlu eden yiyeceklerin olduğunu biliyor muydunuz? Tıpkı bilgisayar oyunları, sinema filmleri ve güzel bir kitap gibi yiyecekler de gününüzü aydınlatıp size neşe verebilir. Bugüne kadar sadece çikolatanın mutlulukla alakası olduğu düşünülüyordu ancak öyle değil. Bu besinler mutluluk veriyor, depresyonu azaltıyor ve ruh halinizi düzeltiyor.          

 

Peki bu besinler hangileri diye merak ediyorsanız, şöyle açıklama yapayım. Vücudumuzda mutluluk hormonunu etkileyen birkaç hormon bulunmaktadır. Bunların en önemli olanları; serotonin, endorfin ve dopamin olduğunu söyleyebiliriz. Eksikliğinde depresif, yorgun, mutsuz bir ruh hali görülür. Bu hormonların yapımını artıran besin öğeleri aminoasitler (triptofan vd.), omega-3 yağ asidi, yeşil bitkilerde bulunan folik asit, magnezyum ve çinkodur. Bunları içeren yiyecekleri “neşe veren”, “ruh halini yukarı çeken”, “enerji veren” yiyecekler olarak adlandırmak pek yanlış olmaz.

 

Çoğu insan depresyon veya stresli durumlarında yiyeceklere yönelir. Bunu hepimiz sık sık yapsak da bazı süper gıdalar anti-depresan özelliklere sahiptir. Bu nedenle mutsuz olduğunuzda imdadınıza koşması için hangi besinlerin sizi mutlu ettiğini keşfetmek önemlidir. Eğer dengeli bir diyetiniz varsa, iyi bir vücudunuz ve iyi bir ruh haliniz olacaktır. Ama bazen bize daha fazlası gerekir. Neyse ki bu depresyon zamanlarında sizi sevindirecek bazı özel gıdalar var. Haydi gelin, bu doğal anti-depresan özelliği taşıyan gıdaları inceleyelim.

                 

Çikolata

Benim favori anti-depresan yiyeceklerimden biridir. Stresin bir numaralı düşmanıdır. Eğer çikolata yemek için bir bahaneye ihtiyacınız varsa çikolata içerdiği doğal kimyasallar (anadamine, fenilalanin, vd.) ve amino asitler sayesinde kişinin modunu düzeltecek en ideal besinlerden birisidir. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan tükettiğiniz takdirde kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

 

Somon Balığı

Stresin düşmanı olan bir başka gıda ise somon balığıdır. Omega-3 yağ asitleri, D vitamini, aminoasit (triptofan) ve B12 vitamini bakımından oldukça zengindir. Somon beyindeki iyi hissetmenizi sağlayacak hormonların düzeylerini artıracak besin maddeleri ve ruh halini iyileştiren B12 vitamini içerir. Yeni bir araştırmaya göre, günlük olarak omega-3 yağ asitleri tüketen insanların diğerlerine göre her zaman daha iyi bir ruh halinde oldukları tespit edilmiştir. Somon gibi etkilere sahip diğer balıklar ise uskumru, halibut, sardalye ve ton balığıdır. Bunların hepsinin depresyon, kalıcı karamsarlık belirtileri ile mücadele ettiği bilinmektedir.

 

Çilek

Endorfin düzeyini yüksek tutmak istiyorsanız, beslenmenizde B ve C vitaminleriyle demir ve çinkonun bol olmasına dikkat edin. Çocukların çok sevdiği çilek de bunlardan biridir. C vitamini deposu olan çilek, önde gelen afrodizyaklar arasında yer alır. Çilek bütün salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırır. Yüksek tansiyonu düşürür, damarları temizler.    

 

Avokado

Avokado, enerjinizi yükseltecek olan folik asit içeriği açısından zengin bir meyvedir. Özellikle de antioksidan içeriği sayesinde avokado, dopamin seviyesini olumlu yönde etkilemektedir. Eğer modunuzu daha iyi yapacak bir besine ihtiyacınız varsa, tüm gün neşeli olmanızı sağlayacak besinlerden biri de avokadodur.

 

Muz

Kokusuyla bile mutluluk taşıyan tam bir endorfin deposudur. Kendinizi, güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz, hemen bir muz yiyin. Muzda triptofan denilen tüketildiğinde vücut tarafından serotonine dönüştürülen bir amino asit yer alır. Muz ayrıca vücudumuz için iyi olan karbonhidrat ve yüksek düzeyde potasyum içerir. Kalsiyum, magnezyum ve B6 vitamini içeren bu meyve strese karşı bire bir gelmektedir. Her gün yemek arası saatlerde bir tane tüketilmesi gereken bir besindir.

 

Bal

Normal şekerden kat ve kat daha iyi bir şeker kaynağı olan bal, içerdiği kimyasallarla depresyonu önler. Fruktoz olarak bilinen şekerin sabır ve enerji seviyenizi yüksekte tuttuğu bu nedenle modunuzun istikrarlı olması bilinen bir gerçektir. Sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Eğer tek başına balı sevmiyorsanız, soğuk günlerde sıcak içeceklerinizin içerisine bal katabilirsiniz.

 

Acı biber

Gününüze biraz baharat katmak isterseniz, acı biberler bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Bunun yanında yeşil biber, kırmızı pul biber gibi acı besinleri de tüketebilirsiniz. Biberde bulunan kapsaisin maddesi ağızdaki acı reseptörlerini uyarınca vücut, acıyı yenmek için mutluluk duygusunu veren endorfin maddesini salgılıyor. Eğer çok acı sevmiyorsanız, hafif acılılardan da tüketebilirsiniz.

 

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz folik asit ve triptofan miktarı yüksek bir sebzedir. Folikasitin depresyonu önlediği kanıtlanmıştır ve anti-depresanlarda kullanılmaktadır. Triptofan ise serotonin salınımını güçlendirir ve mutluluk verir.

 

Bezelye

Bezelye, mutluluk veren sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Bezelye serotonin üretmek için vücuda yardımcı olan yüksek miktarda folat ve B9 vitamini içerir. Bezelye kolaylıkla salatalara ve pek çok yemeğe eklenebilir.

 

Ceviz

Ceviz; folik asit ve fosfor, magnezyum, potasyum, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynak. Dopamin hormonu seviyesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Günde 2-3 ceviz tüketmek kişinin stresinin azalmasına ve kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilir.

 

Yaban Mersini

Yaban mersini, stres kırıcılar olarak da bilinen antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Böylece dopamin hormonunun salgılanmasında etkin bir rol oynar. Ayrıca sakinleştirici özelliği de mevcuttur.

 

Süt

Süt ve süt ürünleri triptofan bakımından zengindir. Triptofan sakin ve neşeli olmamızı sağlayan serotonini üretebilmek için beyin tarafından ihtiyaç duyulan bir amino asittir. Süt mutlu olmanızı kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hormonlar için gerekli olan kalsiyum ve proteinden zengindir.

 

Ispanak

Temel Reisin de vazgeçilmezi olan ıspanak potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle beyne kan akışı sağlayarak moral sağlar. Serotonin yapmak için vücuda gerekli olan folik asit ve potasyum açısından zengindir. Çoğu çocuk ıspanak sevmese de ıspanağı diyetinizin bir parçası haline getirmeniz çok önemlidir. Güçlü ve pozitif hissetmek istiyorsanız bir tabak ıspanak yemeyi ihmal etmeyiniz.

Mutluluğu uzaklarda aramayın, mutluluk sofranızda..

 

 

Ayşen Baş kimdir?

Gıda Mühendisi

2016 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İnsan sağlığına etkisi olan yiyecekler üzerindeki ilgisi, bu sektörle bir hayat bağdaştırmasına sebep olmuştur. Bitirme projesini de fonksiyonel gıdalar ve nutrasötikler üzerine yapan yazarımız, kaliteli bir yaşam için beslenme üzerine araştırmalarına devam etmektedir. ‘’Gıda en güzel ilaçtır’’ görüşünü benimseyerek bu konuda makaleler yayınlayarak daha fazla insana ulaşmayı hedeflemektedir. Herhangi bir sorunuz olursa, iletişim bilgileri aşağıda bulunmaktadır.

 

İletişim bilgileri

e-mail              : aysennbas@gmail.com

Top