Obezite Nedir?

Obezite nedir belirtileri nelerdir, obezite ile nasıl mücadele edilir nasıl önlenir, obeziteden korunma yolları, obezitenin zararları ve neden olduğu hastalıklar.

Obezite Nedir?

Bu yazıda; Obezite nedir belirtileri nelerdir, obezite nedenleri ve sonuçları nelerdir, obezitenin zararları ve neden olduğu hastalıklar nelerdir, obezite hastalığı başka hangi hastalıkların oluşmasına neden olur hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Obezite geniş anlamda beden yağ kütlesinin, bedenin yağsız kütlesine oranının aşırı şekilde artması ve boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyin üzerinde olması durumudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yapmış olduğu tanımlamaya göre obezite insan sağlığını bozacak ölçüde vücutta aşırı miktarda yağ birikmesidir.

Son yıllarda tüm dünyada ciddi bir obezite problemi olduğu hepimizin malumu. Hem ülke sağlık harcamalarının artması hem de toplum sağlığının günden güne bozulması nedeniyle Ttüm ülke yönetimleri vatandaşlarını obeziteye karşı bilgilendirmek ve obeziteyi önlemek için yoğun çalışmalar ve kampanyalar düzenlemekte, önlemler almaktadır.

Obezite vücudun aşırı yağlanması anlamındadır ancak bu durum bizim çok yağlı gıdalar tükettiğimiz anlamına gelmiyor. Yani vücudun yağlanması yalnızca yağlı gıdalar tüketerek gerçekleşmiyor. Daha önce Besin Öğeleri başlığı altında anlattığımız üzere vücudumuz enerji ihtiyacını öncelikle karbonhidratlardan, sonra yağlardan daha sonra da proteinlerden karşılar. Bu besin öğelerini vücudumuza fazla aldığımız durumlarda öncelikle acil durumlarda kullanılmak üzere glikojene çevrilen bu besin öğeleri eğer vücutta daha fazla miktarlarda ise yağa dönüştürülerek depolanırlar.

Peki obezitenin temel nedeni nedir? Obezitenin temel nedeni vücudumuzun günlük olarak ihtiyacı olan enerji miktarından çok daha fazlasını vücudumuza almamızdır. Günlük enerji ihtiyacımızın 2.000 kcal olduğu bir durumda biz 3.000-3.500 kcal değerinde gıda tüketirsek arada kalan enerji miktarı değerinde besin öğesi vücudumuzda yağ olarak depolanacaktır. Böyle bir durumda vücudumuza aldığımız enerji miktarı ile harcadığımız enerji miktarının birbirini dengelemesi için ya daha az enerjili beslenme planı uygulamalıyız ya da fazla aldığımız bu enerjiyi çeşitli egzersizlerle (yürüyüş, koşu vb.) harcamalıyız. Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarlarını yaş, cinsiyete ve fiziksel aktiviteye göre aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Yemek Kulübüm - Günlük Tahmini Enerji İhtiyacı

Vücudumuzun aşırı miktarda yağlanması pek çok problemi, rahatsızlığı ve hastalığı beraberinde getirir ancak bunların getirmiş olduğu en önemli problem psikolojik olumsuzluklardır. Vücutta meydana gelen olumsuz değişimler ve psikolojik olumsuzluklar üst üste konulduğunda yaratmış olduğu sağlık problemleri düşünüldüğünden daha büyük olmaktadır.

 

Obezitenin zararları ve neden olduğu hastalıklar 

Obezite tek başına bir problem ya da rahatsızlık değil peşinden birçok hastalığı ve problemi getiren büyük bir sorundur. Vücudun aşırı oranda kilo alması ile vücut metabolizmasının normal çalışma düzeni değişerek çeşitli hastalıklar görülmeye başlar. Ortaya çıkan bu hastalıklarda peşinden başka hastalıkları getirir. 

 • Kardiyovasküler sistem hastalıkları,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Safra kesesi hastalıkları,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Kas ve iskelet sistemi problemleri,
 • Hipertansiyon,
 • Tip 2 diyabet,
 • Solunum zorluğu
 • Uyku aknesi
 • Astım,
 • Kolesterol,
 • Kadınlarda adet düzensizlikleri,
 • Metabolik aksaklıklar neticesinde vücut direncinin düşmesi ve kanser gibi hastalıklara daha kolay yakalanma riski.

Peki obez olup olmadığımızı nasıl anlarız? Bunu anlamanın en kolay yolu Beden Kitle Endeksimizi ölçmektir.  

Yemek Kulübüm - Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

  

Top