Okratoksin Zehirlemesi

Okratoksin Gıda Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Okratoksin toksini hangi gıdalarda bulunur, Gıdalarda bulunan zararlı mikotoksinler nelerdir.

Okratoksin Nedir? Okratoksin Zehirlemesi Nasıl Olur?

Aspergillus ve Penicillium cinsiküflerin birçok türü tarafından üretilen toksinlerdir. Okratoksinler de aflatoksinler gibi gıdalarımıza topraktan bulaşmaktadır. Toprak üzerinde kurutulan, depolanan, uygun şartlarda depolanmayan gıdalara çoğunlukla okratoksin bulaşabilmektedir.

Okratoksin vücudumuzda özellikle böbreklere nüfuz ederek bu organa zarar verir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki okratoksin böbrek kanserine neden olan kanserojenik bir toksindir.

Okratoksinleri de aflatoksinler gibi gıdalardan uzaklaştırabilmemiz veya yok edebilmemiz çok mümkün değildir. Isıya dayanıklı olan bu toksin maddeye maruz kalmamak için kontamine olmuş gıdalardan uzak durmak gerekir.

Okratoksin bulunması muhtemel olan gıdalar;

Tahıl ve tahıl ürünleri, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve kurutulmuş diğer meyveler, İsot, pul biber ve bunlar gibi toprak üzerinde kurutulan diğer tüm baharatlar ve gıdalar.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top