Elif Yıldırım - Palm Yağı Kanser mi Yapıyor

palm yağı nedir, palm yağı sağlığa zararlı mı, palm yağı kanser yapar mı, palm yağı hangi gıdalarda kullanılıyor

Elif Yıldırım Çoban - Gıda Mühendisi

Palm Yağı Kanser mi Yapıyor?

 

Palm Yağı, Elaeis guineensis türü olarak bilinen palm ya da diğer adıyla palmiye yağı, palmiye meyvesinden elde edilen yarı katı bitkisel yağdır. Dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle günümüzde en çok kullanılan yağdır. Palm meyvesi iki farklı yağ ürünü vermesiyle istisnai bir özelliğe sahiptir. Bu meyvenin çekirdeğinden ve pulpundan iki farklı yağ elde edilmektedir. Pulptan üretilen yağ daha fazla öneme sahiptir. Çekirdek yağı palm yağından farklıdır. Şöyle ki palm yağı trigliseritleri palmitik asit ve oleik asit içermektedir. Bu nedenle palm çekirdek yağına oranla daha fazla doymamış bir yapıya sahiptir. Palm yağı kalorisi yüksek bir yağdır.

 

Palm yağı hangi gıdalarda kullanılıyor?

Çikolatalardan cipslere market raflarında gördüğümüz birçok işlenmiş üründe palm yağı bulunmaktadır. Bunun nedeni de yukarda belirtildiği gibi hem dayanıklı hem de ucuz olup işlenmeye elverişli bir yağ olmasındandır. 

Margarinler, pizza hamuru, şekerlemeler, çikolata, dondurma, hazır yemek, sabun, şampuan, sıvı deterjan ve ruj gibi hem gıda hem de endüstriyel alanda kullanımı çok yaygındır.

 

Palm Yağı Sağlığa zararlı mı?

Palm yağı içerdiği karotenden dolayı derin portakal kırmızısı rengindedir. Renk alkali rafinasyondan çok fazla etkilenmemektedir. Palm yağı da diğer yağlarda olduğu gibi hidrojenasyon yoluyla sarı renge ağartılabilmektedir.  Ancak hidrojenasyonun ziyade yağdaki koku ve aromatik maddelerinde uçurulmasını sağlamak amacıyla yüksek sıcaklıklarda rafinasyon uygulanmaktadır. Yüksek ısılarda (200oC) uygulanan bu rafinasyon işlemi bazı yan ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rengi açabilmek için uygulanan rafinasyon işlemi ile glisidil, mcpd (monochloropropanediol) ve bunların yağ asidi esterleri gibi sağlığa zararlı bazı yan ürünler ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar ortaya çıkan bu ürünlerin kansorojen etki yaptığını ortaya koymaktadır. Ayrıca palm yağında bulunan serbest yağ asitliği miktarının yüksek olması kolestorel ve buna bağlı olarak damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır.

Rafinasyon gibi işlemlerden geçen palm yağı sindirimi zor bir ürüne dönüşmektedir. 1 yemek kaşığı palm yağı 120 kalori ve 13,6 gr da yağ içermektedir.  Normal beslenme de 2000 kalori ihtiyacı olan bir kişi günde toplam 50 ila 70 gr yağ almalıdır.

Palmitik yağ ağırlıklı beslenme biçimlerinde palm yağının içerdiği palmitrik asit nedeniyle kilo alımı ve obezite riski oluşmaktadır.  Bunun yanında bu beslenme biçimlerinde insülin direnci de artmaktadır.

Tüm bunlara bakarak palm yapı kanser yapar diyemeyiz. Beslenme biçimlerine bağlı olarak vücuda alınan her bir dozun tüm bu hastalıklarda etkisi vardır. Sadece palmitik yağ ağırlıklı beslenme biçimleri değil tüm beslenme biçimlerin de toksik etkiler ve yan etkiler mevcuttur. Anonim bir söz olan ‘her şeyin fazlası zarar’ tüm bu durumlar için geçerlidir.  Tüm maddeler zehirdir, zehri ilaçtan ayıran dozdur.

 

Faydanılan kaynaklar

http://www.bilgiustam.com/yag-hidrojenasyonu-nedir-nasil-bir-teknolojidir/

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38658890

 

Elif Yıldırım Çoban kimdir?

Gıda Mühendisi

2015 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun oldum. Hemen akabinde İstanbul’a taşınıp unlu mamuller sektöründe kalite güvence mühendisi olarak çalıştım. Son iş yerim olan özel bir gıda laboratuarından proje uzmanı/mevzuat danışmanı görevimden projemin bitirilmesi nedeniyle ayrıldım. Meslek olarak; gıda mikrobiyolojisi ve moleküler biyoloji alanlarının yanı sıra gıda ambalaj malzemeleri konularında araştırmalar ve incelemeler yapmaya devam ediyorum.

 

İletişim Bilgileri

Linkedin          : https://www.linkedin.com/in/elif-%C3%A7oban-b9b93ab8/ 

Top