Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya nedir, papatya hakkında bilgi, papatya çayının faydaları zararları nelerdir, papatya çayı neye hangi hastalığa iyi gelir, papatya çayı nasıl hazırlanır

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; papatya çayının sağlığa faydaları, papatya çayının besin değerleri, papatya çayı nasıl hazırlanır, papatya çayı nasıl tüketilmeli içilmeli, papatya çayının sağlığa zararları yan etkileri ve papatya hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yemek Kulübüm - Papatya Çayının Faydaları

Papatya Nedir, Papatya Hakkında Genel Bilgi

Papatya, papatyagiller (Asteraceae) familyasından BellisMatricariaTripleurospermum, Anthemis, Leucanthemum gibi birçok farklı cinsi olan yıllık otsu bir bitkidir. Papatya bitkisinin; Kel papatya, Sarı papatya, Beyaz papatya, Alman papatyası, İngiliz papatyası, Çayır papatyası, Köpek papatyası, Margrit papatya, Öküzgözü papatya, Beyaz ay papatyası, Yalancı papatya, Roma papatyası, Mayıs papatyası gibi farklı birçok türleri bulunmaktadır. Papatya ve papatya çayı Antik yunan ve Eski Mısır döneminden itibaren geleneksel tıp alanında kullanılagelmiştir. Antik Yunan döneminde ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılan papatya Romalılar döneminde güzel kokusu nedeniyle tütsü ve parfüm olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar döneminde de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Papatya çiçeği nisan mayıs aylarında açmaya başlar ve nerdeyse bütün bir yaz çiçekli olarak kalmaya devam eder. Çiçeklilik döneminin uzun olması ve birçok iklim tipi ve coğrafi alanda yetiştiği için bilinirliği ve kullanımı oldukça yüksektir.

 

Papatya Çayının Besin Değerleri

 YemekKulübüm - Besin Öğeleri Tablosu - Papatya Çayı

  

Papatya Bitkisinin Sağlığa Faydaları

Papatyanın insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Genel hatlarıyla iki farklı kullanım şekli ile insan sağlığına fayda sağlar.  Bu kullanım şekillerinden ilki gıda olarak kullanımdır. Diğer kullanım şekli kozmetik ürünü olarak kullanımdır. Papatya bitkisinin gıda olarak kullanım şekli çoğunlukla “çay” olaraktır. Kozmetik ürünü olarak kullanılan durumlarda papatya bitkisinin kendisi, çayı ve yağı farklı şekillerde kullanılabilir.

 

a) Papatya Bitkisinin Gıda Olarak Tüketiminde Sağlığa Faydaları

Papatya bitkisi yüzyıllar öncesinden beri çay şeklinde hazırlanıp tüketilmiş ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Papatya çiçeklerinin toplanarak kurutulmasından sonra kaynar suya bir miktar kurutulmuş papatya çiçeği konularak çayı hazırlanıp içilirse aşağıda sıraladığımız hastalık ve rahatsızlıklara iyi gelebilir.

Soğuk Algınlığı, Grip, Nezle : Çiçeğin içerisinde bulunan antibakteriyel ve antioksidan maddeler bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayarak vücudun soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Soğuk algınlığı yaşayan kişilerin hastalık sırasında papatya çayı içmeleri durumunda ise hastalığın daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur.

Uykusuzluk : Papatya çayı geleneksel tıp alanında uykusuzluk tedavisinde kullanılagelmiş doğal bir içecektir. 2005 yılında Japon bilim adamları tarafından yürütülen bilimsel bir çalışmada, papatya çayının yapısında bulunan bazı maddelerin uykusuzluk tedavisinde kullanılan Benzodiazepine maddesinin yerine geçebildikleri ve Benzodiazepine maddesi gibi davrandıkları tespit edilmiştir. Bu bilimsel çalışmada passiflora ile papatya çayının uykusuzluğun önlenmesi hususunda mukayese edilmiş ve papatya çayının passifloraya göre 10 kattan daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. Uykusuzluk yaşandığı durumlarda papatya çayı içilmesi rahat bir uyku uyuyabilmek için en doğal ve harika bir çözümdür. Çayın içilmesinden 30 dakika ile 60 dakika sonra rahat bir uyku haline geçilmesine yardımcı olur. 

Sinir Sistemi Sağlığı : Japon bilim adamları tarafından 2005 yılında yapılan bilimsel çalışmada papatya çayının Benzodiazepine maddesinin yerine geçebilen maddeler içerdiğini söylemiştik. Bu çalışma neticesinde; anksiyete, uykusuzluk hastalığı ve sinir sisteminin sakinleştirilmesinde kullanılan ilaçların etken maddesi olan Benzodiazepine maddesi yerine geçebilen doğal maddelerin papatya çayının içerisinde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu demektir ki papatya çayı sinir sistemi üzerine olumlu etkide bulunup, zihinsel yorgunluğun giderilmesine ve sinirlerin yatışmasına yardımcı oluyor. Gün içerisinde iş stresinden bunalan kişiler için papatya çayı güzel ve doğal bir sakinleştiricidir. Sinir sisteminde yükselen korku, endişe gibi duyguların papatya çayının içilmesinden bir süre sonra normal seviyelerine gerilediği gözlemlenmiştir. Özellikle yoğun stresli işlerle uğraşan ve hatta zaman zaman sakinleştirici ilaç kullanmayı bile göze alan kişilerin öncelikle papatya çayını denemelerini tavsiye ederiz. Papatya çayının sinir sistemi üzerinde göstermiş olduğu yatıştırıcı etki adet dönemlerinde kadınların daha az sinirli olmasına, sakin kalmalarına ve daha az adet sancısı çekmelerine de yardımcı olur. Sinir sistemi sağlığının korunması için papatya suyunun etkili olduğu kadar papatya yağı da etkilidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus papatya yağının içilmemesidir. Papatya yağının 15-20 cm mesafeden birkaç kez koklanması yeterli gelmektedir.

Migren, Baş Ağrısı : Papatya çayının sinir sistemi üzerinde göstermiş olduğu olumlu etki migren ağrısı ve baş ağrısı durumlarına da yardımcı olmaktadır. Migren ataklarının ilk görüldüğü andan itibaren papatya çayı içilmesi durumunda ağrıların şiddeti azalır ve hatta bazen ağrı tamamen ortadan kalkabilir.

Kas Gevşetici : Papatya çayının sinir sistemi üzerinde göstermiş olduğu olumlu etki kasların istem dışı ve gereksiz şekilde kasılmalarının da önüne geçebilmektedir. Kadınlarda meydana gelen rahim kası kasılmalarında, genel olarak tüm kas spazmlarında, mide ve barsak kası kasılmalarında, fiziksel aktivite sonucu yorulan kol ve bacak kaslarının gevşemesi için oldukça faydalı ve etkilidir.

Gaz, Hazımsızlık : Papatya çiçeğinin yapısında doğal antispazmodik özellik gösteren maddeler bulunmaktadır. İçerdiği bu maddeler sayesinde papatya çayı mide ve barsaklarda oluşan gazın atılmasında oldukça etkilidir. Aynı maddeler mide ve bağırsaklarda meydana gelen düzensiz kas kasılmalarının ve spazmların da önüne geçer.  Bu nedenle mide ve bağırsak spazmı tedavisinde, mide ve bağırsak gazı problemlerinde sıklıkla ve güvenle kullanılabilir. Bebeklerin gaz çıkarmaları için kullanılan en eski ve en doğal yöntemlerden biri papatya çayı içirmektir. Aynı etki yetişkinlerde de görülmektedir. Midenin hazımsızlık yaşadığı durumlarda papatya çayı içmek maden suyu içmekten çok daha etkilidir.

Sindirim Sistemi Sağlığı : Papatya çayı, Hassas Bağırsak Sendromu diğer adıyla Huzursuz Bağırsak Sendromu (İrritabl Bağırsak Sendromu-IBS) tedavisinde sıklıkla kullanılan doğal bir ilaçtır. Mide ve bağırsaklarda meydana gelen gaz ve şişkinliğin giderilmesinde, mide ve bağırsak ağrılarının ve kramplarının azaltılmasında, mide bulantısı, ülser, gastrit, ülseratif kolit gibi rahatsızlıkların tedavisinde papatya çayı kullanılabilecek en doğal ve en iyi ilaçlardan biridir.

İltihap Tedavisi : Papatyanın yapısında doğal antienflamatuvar ve antimikrobiyal özellik gösteren maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler deride ve iç organlarda meydana gelebilecek enfeksiyonların önüne geçebilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda papatya çayının özellikle idrar yolu enfeksiyonları, idrar yolu iltihaplanması, üst solunum yolu ve bademcik iltihaplanması tedavilerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu özelliklerinin yanı sıra papatya çayının vücutta meydana gelen ödemlerin atılmasında da oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Diyabet : Papatya çayı ve diyabet ilişkisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, papatya çayının gıdaların glisemik etkilerini azalttığı, böylece kan şekerinin yükselmesini engelleyici etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bilimsel çalışmalarda ayrıca gözlerde ve böbreklerde, diyabet hastalığından kaynaklanan zararın azaldığı, görme kaybının ve böbrek yetmezliğinin azaldığı da gözlemlenmiştir.

Diyabet nedir, belirtileri nelerdir? Öğrenmek için buraya tıklayın.

Papatya Çayının Diğer Faydaları : Papatya birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Yukarıda detaylı şekilde anlattığımız hastalıkların dışında papatya geleneksel tıp alanında birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

- Papatya antimikrobiyal etkisi sayesinde açık yaraların temizlenmesinde, mikropların öldürülmesi ve yaranın hızlı iyileşmesinde oldukça etkili ve faydalıdır,

- Alerjik reaksiyonların şiddetini azaltır,

- Deri dökülmesine neden olan cilt hastalıklarının, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir,

- Romatizmal ağrıların giderilmesine yardımcı olur,

- Sinüzit tedavisinde oldukça etkilidir,

- Mide ekşimesi ve reflünün hafifletilmesine yardımcı olur,

- Papatya yağının solunum yolu ile ciğerlere alınması (solunması) özellikle bahar aylarında polen alerjisine karşı etkili bir önlemdir,

- Papatya yağı vücut üzerinde ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulandığında ağrıların hafiflemesine yardımcı olur,

- Papatya yağı ile vücuda uygulanan masaj vücudun tüm yorgunluğunun giderilmesine ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

 

b) Papatya Bitkisinin Kozmetik Ürünü Olarak Kullanımında Sağlığa Faydaları

Papatya yağı ve papatya çayı farklı şekillerde deri üzerinden uygulandığı durumlarda vücudumuzda çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Saç Sağlığı ve Saç Bakımı : Papatya, yapısında antimikrobiyal maddeler içermektedir. Papatyanın içeriğinde bulunan bu maddeler saç derisindeki bakterilerin öldürülmesinde, saç derisinde meydana gelen yaraların kapatılmasında, saç derisinin normal sağlığına kavuşmasında oldukça etkili ve faydalıdır. Bu özelliği ile saçlar papatya suyu ile yıkandığında saç derisinde kepek oluşumunun ve saç dökülmelerinin önüne geçilebilir, saç köklerinin güçlenmesi sağlanabilir, saç derisinde meydana gelen kaşıntılar ve buna bağlı oluşan yaralar önlenebilir.

Papatya suyu saç ve saç derisinin sağlığını korumak için kullanıldığı gibi saç renginin açılması içinde kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında papatya suyu ile yıkanan saçlar güneşte kurutulduğunda saç rengi çok hızlı bir şekilde açılır.

Cilt Hastalıkları ve Cilt Sağlığı : Papatya yağı ve papatya suyu günümüzde birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Papatya suyu ve papatya yağı cildin mikroplardan temizlenmesinde, açık yaraların temizlenmesinde, cildin nemlendirilmesinde çokça kullanılan ürünlerdir. Papatya yağı cildin daha beyaz, daha canlı görünmesini ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Cilt üzerindeki ölü hücrelerin temizlenmesi ve tıkanan cilt gözeneklerinin açılması için oldukça etkili ve faydalıdır. Ciltte oluşan akne ve sivilcilerin temizlenmesinde etkili olduğu gibi sivilce ve aknelerin oluşmasını engellemek konusunda da oldukça etkili ve faydalıdır. Papatya yağı orta ve düşük dereceleri yanıkların tedavisinde yanan bölgeye masaj yaparak uygulanırsa yanan bölgenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Papatya yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde, göz çevresindeki siyah halkaların ve morlukların azaltılmasında da masaj yaparak uygulandığında oldukça faydalıdır.

   

Papatya Çayının Sağlığa Zararları - Yan Etkileri

Doğada yer alan tüm gıdalar, bitkiler ve maddeler insan sağlığı için faydalı olsalar bile fazla tüketildiği zaman insan sağlığı için zararlı bir maddeye dönüşebilirler. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu su bile aşırı miktarda tüketildiğinde ölüme neden olabilir. Her maddenin tesir ettiği bir miktar vardır ve bu miktar aşılmamalıdır. Papatyada böyledir. Birçok faydası olan papatya çayı aşırı tüketildiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle papatya çayı tüketimini günlük olarak sınırlamak daha doğru olacaktır. Sağlıklı bireyler günlük olarak 3 fincandan fazla papatya içmemelidir. Bu miktar bireyin metabolik yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

Papatya bitkisi bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Papatyaya alerjisi olan kişiler papatya çayı tüketimine ve papatya yağı kullanımına dikkat etmelidir. Bunun haricinde bazı papatya türleri bazı bireylerde metabolik aksaklıklara neden olan reaksiyonlara ve zehirlenmelere neden olabilen etken maddeler içerebilmektedir. Bu nedenle yukarıda saymış olduğumuz faydalar tüm papatya türlerini kapsamamaktadır. Papatyanın faydaları üzerine yapılan bilimsel çalışmalar doğada en yaygın olarak bulunan ve yetiştiriciliği en çok yapılan papatya cinsi olan Matricaria chamomilla cinsi papatyalar üzerinde yapılmaktadır. Matricaria chamomilla cinsi papatyalar İtalyan papatyası, Macar papatyası ve Alman papatyasıdır. Bu türe ait papatyaları güvenle tüketmek mümkündür. Ancak farklı türdeki papatyaların tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına ve zehirlenmelere neden olabilir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezine gelen zehirlenme vakaları arasında papatyadan kaynaklanan zehirlenmeler ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle doğadan rastgele toplanan papatyaların tüketilmemesi önerilir.

- Sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişiler ve mide rahatsızlıkları olan kişiler papatya çayı kullanımı için doktor tavsiyesi almalıdır,

- Diyabetli kişiler papatya çayı kullanımı için doktor tavsiyesi almalıdır,

- Kan inceltici ilaç kullanan kişilerin papatya çayı ve papatya yağı kullanmaları önerilmez,

- Gebe ve emziren kadınlar papatya çayı ve papatya yağı kullanımı için doktor tavsiyesi almalıdır,

- Herhangi bir hastalık ve rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişiler papatya çayı ve papatya yağı kullanımı için doktor tavsiyesi almalıdır,

- Bebeklerin gazını çıkarmakta kullanılacak papatya çayı doğadan rastgele toplanan papatyalardan yapılmamalıdır. Bebekler için kullanılacak papatya çayı Sağlık Bakanlığı veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış güvenilir markalardan seçilmelidir,

- Papatya yağı her ne sebeple olursa olsun bebek ve çocuklara ağız yoluyla verilmemelidir. Papatya yağı, papatya çayına göre daha konsantre ve daha güçlüdür. Bu nedenle öngörülemeyen sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında papatya yağı bebek ve çocuklarda deri üzerinden uygulama yapılmak isteniyorsa papatya yağı mutlaka seyreltilerek uygulanmalıdır,

- Epilepsi hastalarının papatya çayı ve papatya yağı kullanmaları önerilmez,

- Hormonal düzensizliği olan kişiler ve geçmişte hormon tedavisi gören kişiler papatya çayı ve papatya yağı kullanımı için doktor tavsiyesi almalıdır,

 

Papatya Çayı, Papatya Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Sayısız sağlık faydası olan papatya çayı ve papatya yağı nasıl hazırlanmalı ve nasıl kullanılmalıdır?

Papatya çayı hazırlarken diğer bitki çayları gibi kurutulmuş çiçekler kaynamış su içerisine atılmalıdır. Papatya çayının tesirli olması ve faydasının azalmaması için papatyalar su içerisine konulup kaynatılmamalıdır. Papatya çayının gücü kullanılan papatya çiçeği miktarına göre değişkenlik gösterir. İyi bir papatya çayı hazırlamak için 4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği bir litre kaynamış su içerisine atılmalı ve 10-15 dakika demlenmesi beklenmelidir. Papatya çayını tatlandırmak için tarçın, limon, bal gibi gıdalar çaya eklenebilir. Papatya çayı günlük 3 fincanı geçmeyecek şekilde ve yemek yedikten bir süre sonra içmek en faydalı ve en etkili tüketim şeklidir.

Saç bakımı için kullanılacak papatya suyu da aynı papatya çayı gibi hazırlanabilir. Hazırlanan papatya çayı oda sıcaklığına soğutulup papatya suyu olarak kullanılabilir. Papatya suyu ile saç rengi açılmak isteniyorsa kullanılacak kurutulmuş papatya miktarı 5 ya da 6 yemek kaşığı kullanılmalıdır. Papatya suyu saç ve saç derisi sağlığı için kullanılacaksa kurutulmuş papatya miktarı 2-3 yemek kaşığını geçmemelidir. Papatya suyu, saç bakımı için kullanılacaksa başın şampuanlaması sırasında iki şampuanlama arasında kullanılması daha etkilidir. Saçın rengi açılmak isteniyorsa şampuanlama işleminden sonra papatya suyu ile saçı durulamak daha etkilidir.

Papatya suyu ağız sağlığı, boğaz sağlığı için gargara şeklinde de kullanılabilir. Üst solunum yolları ve boğaz ağrıları, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı rahatsızlıklarında papatya çayı buğu banyosu şeklinde solunum yoluyla da alınabilir.

  

Yemek Kulübüm - Papatyalı Tarifler

 

Yemek Kulübüm - Papatya Çayı Tarifi Ekle

 

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir, size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Yemek Kulübüm sorumlu değildir.
 
 

KAYNAKLAR

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için "FAYDALANILAN KAYNAKLAR" bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top