Poliklorlu Bifeniller (PCBs) Zehirlenmesi

Poliklorlu Bifeniller (PCBs) Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Poliklorlu Bifenil maddeler hangi gıdalarda bulunur? Gıdalarda bulunan kimyasal toksikler.

Poliklorlu Bifeniller (PCBs) Nedir? Poliklorlu Bifeniller Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Poliklorlu bifeniller deri, yağ, sabun, metal, plastik, kimya, boya ve tekstil sektörlerinde, endüstriyel uygulamalar sonucunda oluşan organik bileşiklerdir. Bu bileşikler bu sektörlerde elde edilen ürünlerin atıklarında bulunurlar. Bu atıklar doğaya arıtılmadan bırakıldıklarında doğada parçalanmadan çok uzun yıllar boyunca kalabilirler ve böylelikle tükettiğimiz gıdalara bulaşabilirler. Endüstriyel atıklarda bulunmalarının yanı sıra bazı endüstriyel uygulamalarda doğrudan kullanıldıkları işlemlerde olmaktadır. Poliklorlu bifeniller hayvan ya da insan vücuduna girdikten sonra özellikle yağ dokularda birikerek kansere neden olmaktadır. PCB bulunan kirlenmiş su ve topraklardan beslenen hayvanlar ve balıklarda sıklıkla bulunmaktadır. Ayrıca sıcak gıdaların plastik ambalajlarda bekletilmesi neticesinde plastik ambalajlardan gıdalara PCB geçişi de olabilmektedir. Bu nedenle gıdaları sıcak olarak plastik kaplarda ya da ambalajlarda tutmamak gerekir.

PCB’ler vücudumuza yüksek miktarda ve kısa sürede girdiklerinde akut etki gösterirler. Akut etkinin belirtileri; ciltte kahverengi lekeler ve anormal sivilce oluşumu, kaşıntı, deri dökülmesi, göz, burun ve boğazda yanma ve baş dönmesidir.

PCB’ler vücudumuza az miktarlarda ama sürekli giriyorlarsa kronik etki gösterecektir. Zaman içerisinde vücutta biriken bu maddeler kanser oluşumuna sebep olurlar.

Avrupa Birliği ülkelerinde bu bileşiklerin endüstriyel uygulamalarda kullanılması yasaklanmıştır ve endüstriyel işlemler sonucu atıklarında bu maddelere rastlanan işletmelere arıtma tesisi kurma zorunluluğu getirilmiştir. Gıdalarda bulunan PCB’leri tamamen yok edebilmemiz mümkün değildir. Ancak özellikle deniz ürünlerinin iyi pişirilmesi ile ürünlerde bulunan PCB miktarının azaldığı görülmüştür. 

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top