Poliklorlu Dibenzodioksin ve Dibenzofuran Zehirlenmesi

Poliklorlu Dibenzodioksin ve Dibenzofuran Zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Gıdalarda bulunan toksik maddeler, Gıda zehirlenmesine neden kimyasal maddeler.

Poliklorlu Dibenzodioksinler ve Dibenzofuranlar (PCDDFs) Nedir? Poliklorlu Dibenzodioksin ve Dibenzofuran Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Poliklorlu Dibenzodioksinler ve Dibenzofuranlar, yaklaşık 210 farklı klorlu bileşiğin oluşturduğu karışım maddelerdir. Gıdalara en önemli bulaşma yolu çevre kirliliğidir. Çeşitli endüstriyel sektörlerin atıkları ile çevreye bulaşan bu maddeler oldukça yüksek dereceli toksik maddelerdir. PCDDF’ler odun, kömür, yağ, petrol gibi yakıtların yanması sonucu da açığa çıkabilirler. Ancak en büyük kirlilik kaynağı PVC gibi katı plastik maddelerin yanması sonucu oluşmaktadır. PVC ismi verilen ve evlerimizde pencere malzemesi olarak da kullanılan bu maddeler aslında birer poliklorlu plastik maddedir (PVC: Poli-vinil Klorür).

PCDDF’ler su ve toprakta uzun yıllar boyunca bozulmadan kalabilirler. PCDDF’ler yüksek oranda yağda çözülebilen maddelerdir. Bu sebeple hayvanlarda ve insanlarda yağ dokularda birikirler. PCDDF’ler bağışıklık sistemini zayıflatarak sinir sistemine ve üreme sistemine zarar verebilirler. Vücudun hormon üretim metabolizmasına zarar vererek üreme bozukluklarına neden olabilirler. Vücutta bulunan miktarları çok düşük olsa bile vücuttan kolayca atılamadıkları için vücutta birikirler ve kronik olarak kansere neden olurlar. PCDDF’ler vücutta yağ dokularda birikmelerinin sonucu hayvanlarda ve insanlarda anne sütünde yoğun olarak bulunurlar.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top