Potasyum (K) Minerali

Potasyum minerali nedir, özellikleri nelerdir? Potasyum mineralinin faydaları nelerdir? Potasyum hangi gıdalarda bulunur, Potasyumun görevi ve önemi nedir?

Potasyum (K) Minerali

Potasyum yetişkin bir bireyde her bir kg vücut ağırlığında yaklaşık 2 gram bulunur. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin vücudunda ortalama 160 gram potasyum bulunmaktadır. Potasyum vücutta elektrolit dengesinin sağlanmasında, sinirlerin duyarlılığının kontrolünde, kan basıncının kontrolünde, enzimlerin işleyişinde görev alan önemli bir mineraldir. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama potasyum ihtiyacı 1.6-2.0 gram arasındadır. Bireyin potasyum ihtiyacı günlük beslenmede kolayca karşılanmaktadır bu nedenle vücutta potasyum eksikliği genellikle yaşanmaz. Potasyum eksikliği yaşanan ekstra durumlar “hipokalemi” olarak adlandırılır. Hipokalemi yaşayan bireylerde, uzun süre kusma, kronik ishal, böbrek rahatsızlıkları, iştah azlığı, kaslarda güçsüzlük, zihin bulanıklığı, sinirsel gerginlik ve kalp atışlarında düzenlik meydana gelir. Potasyumun vücuda aşırı miktarda alınması durumunda ise “hiperkalemi” hastalığı ve buna bağlı olarak, böbrek yetmezliği ve kalp kaslarında hasarlar meydana gelir.

Potasyum bulunan gıdalar; kahve, yeşil çay, yeşil sebzeler (brokoli, pazı, lahana vb.) kuru baklagiller, badem, fındık gibi kuruyemişler, incir, kayısı gibi meyvelerin kurutulmuşları, balık eti, meyve suları ve avokadodur.

Potasyum İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Potasyum minerali en çok hangi gıdalarda var

Top