Proteaz İnhibitör Zehirlenmesi

Proteaz İnhibitör Zehirlenmesi nedir? Proteaz zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Gıdalarda bulunan doğal toksik maddeler nelerdir.

Proteaz İnhibitör Nedir? Proteaz İnhibitör Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Proteazlar, vücudumuzda proteinleri ve peptidleri parçalayarak aminoasitlere dönüşmesini sağlayan enzimlerdir. Proteaz inhibitörleri de proteaz enzimlerine bağlanarak bu enzimlerin işlevselliğini azaltan ve proteinlerin aminoaside dönüşümünü engelleyen protein yapıda maddelerdir. Proteaz inhibitörlerinin vücudumuzda neden olduğu problemler vücut gelişiminin yavaşlaması, gıdalardan elde edilecek olan faydanın azalması ve pankreasın aşırı büyümesidir. Proteaz inhibitör hemen hemen tüm bitkisel gıdalarda bulunmaktadır, ancak en çok bulunduğu gıdalar; soya fasulyesi, kuru fasulye, patates, pirinç, çavdar, şalgam, nohut ve yer fıstığıdır.

Son yıllarda ilaç sanayinde proteaz inhibitörler üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, proteaz inhibitörler virüslerin gelişiminin ve çoğalmasının engellenmesinde aktif rol alabildiği görülmüştür. Özellikle Hepatit C virüsü üzerinde yapılan çalışmalarda, proteaz inhibitörlerinin bu virüsün gelişmesi ve çoğalmasının engellenmesinde başarılı olunduğu bilinmektedir.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top