Radyonükleotid Madde Zehirlenmesi (Radyasyon)

Radyonükleotid Madde Zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? Gıdalardaki radyasyon ne kadar tehlikeli? Radyasyonun tedavisi var mı, tedavisi nedir?

Radyonükleotid Madde Nedir? Radyonükleotid Madde Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Radyonükleotid maddeler hepimizin bildiği üzere radyoaktif elementlerdir. Başka bir deyişle nükleer enerji kaynağı olan elementlerdir. Uranyum, Radyum, Stronsiyum-90, İyot-131, Sezyum-137 en tehlikeli radyonükleotidlerdir. Radyonükleotidlerin vücudumuza girişleri en çok hava yolu ile olmaktadır. Çevresel kirlenmeler sonucu gıdalar ve sular aracılığı ile de vücudumuza girerler. Çevresel olarak etkilenmiş su kaynaklarında yetişen canlılar ile bu su kaynaklarından su ihtiyacını karşılayan hayvanların etlerini tükettiğimiz zaman da bu radyonükleotidlere maruz kalmış oluruz.

Bilinen en büyük çevresel radyonükleotid bulaşma vakası Rusya’da yaşanan Çernobil faciasıdır. Nükleer enerji santralinde meydana gelen patlama neticesinde açığa çıkan radyonükleotidler doğada toprağa, sulara ve gıdalara bulaşmıştır.

Radyoaktif maddelerin en önemli ve tehlikeli özellikleri doğada kolayca yok olmamaları, pişirme, dondurma vb. herhangi bir işlemle bu maddeleri gıdalarda yok edemiyor olmamızdır.

Radyonükleotid maddeler vücudumuzda geri dönüşü olmayan hasarlar yaratmakla birlikte mutajenik ve kanserojen etki göstermektedirler.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top