Saç Dökülmesine ne iyi gelir

Saç dökülmesine ne iyi gelir, Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir? saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisi nedir, saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesinin sebepleri ve nedenleri nelerdir, saç dökülmesi nasıl tedavi edilir, saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler sorularının tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç dökülmesine ne iyi gelir konusuna girmeden önce kısaca saç dökülmelerinin sebepleri nedir buna bir göz atalım. Kadın ve erkek her bireyin günlük 100-120 adet kadar saç telinin dökülmesi normal bir biyolojik durumdur. Ancak bu rakamın üzerinde olan saç dökülmeleri bir hastalık, bir hastalığın yan etkisi ya da farklı bir hastalık belirtisi olabilir.

 

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesi genel olarak erkeklere özgü bir hastalık olsa da son zamanlarda kadınlarda da oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Saç dökülmesinin birkaç tane değil onlarca yüzlerce nedeni olabilir. Bu durum kişinin yaşadığı çevre şartlarına ve kişinin biyolojik özelliklerine göre değişebilmektedir.

 • Kalıtımsal ve genetik faktörler,
 • Kişinin günlük yaşadığı stres seviyesi, yüksek stresli bir yaşamı olması,
 • Kadınlarda kadınsal hormonların seviyesinde yaşanan ani değişimler (hamilelik dönemi, menopoz dönemi gibi),
 • Kansızlık (anemi),
 • Protein eksikliği,
 • Yüksek miktarda A vitamini tüketimi,
 • H vitamini (Biotin) eksikliği,
 • Ani ve aşırı kilo kayıpları,
 • Kemoterapi tedavisi,
 • Kullanılan bazı ilaçların gösterdiği yan etkiler (antidepresan ve kan sulandırıcı ilaçlar vb.)
 • Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hormonu düzensizlikleri,
 • Kozmetik ürünlerinin aşırı kullanımı (saç şekillendirici kimyasallar, saç boyaları, saç açtırma işlemler vb.)
 • Kadın ve erkeklerde seks hormonları seviyelerindeki düzensizlikler (Polikistik over sendromu (PKOS) vb.),
 • Yaşlanma ile değişen metabolik düzen,
 • Bağışıklık sisteminin aşırı aktif olması,

en çok bilinen saç dökülmesi nedenleridir.

 

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir

Günümüzde saç dökülmesinin tedavisi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka bir dermotoloğa görünmenizde fayda vardır. Ancak hangi yöntem kullanılıyorsa kullanılsın, saç dökülmesinin tedavisinde en önemli ve en etkili yöntem doğru ve sağlıklı beslenme olduğunu unutmamak gerekir. Sağlıklı beslenmeyen bir kişi hangi tedavi yöntemini kullanırsa kullansın tam olarak arzu ettiği sonuca ulaşamayabilir. Saç dökülmesinin tedavisi için sağlıklı bir beslenme planında bulunması gereken bazı gıdalar şunlardır:

                                

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler

Demir minerali bakımından zengin gıdalar: Karaciğer, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler (roka, maydanoz, pazı vb.), yumurta, kırmızı et, kabuklu deniz canlıları, kakao, maydanoz, kuru yemişler, pekmez, üzüm, soya fasulyesi ve kurutulmuş meyveler (kuru incir, kuru kayısı vb).

C vitamini bakımından zengin gıdalar: Turunçgiller (limon, portakal, mandalina, greyfurt vb.), sivri biber, çarliston biber, kapya biber, maydanoz, kuşburnu, elma, asma yaprağı, kivi, kara lahana, karnabahar, ıspanak, kızılcık, çilek, lahana, domates, şeftali, ahududu, böğürtlen ve taze fasulye.

Çinko minerali bakımından zengin gıdalar: Tahılların kabukları (tam buğday ekmeği, kepekli ekmek), kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar.

H vitamini (Biotin) bakımından zengin gıdalar : Karaciğer, böbrek, süt ve süt ürünleri, ekmek mayası, beyaz ve kırmızı et, balık eti, kabuklu deniz ürünleri (ıstakoz, istiridye), karnabahar ve yumurta sarısı.

  

Saç Dökülmesine ne iyi gelir

Yukarıda saymış olduğumuz saç dökülmesine iyi gelen yiyeceklerin yanı sıra iyi gelen diğer şeyler şunlardır.

Bitkisel kaynaklı masaj yağları : Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, sardunya çiçeği yağı, çörek otu yağı, aleo vera gibi bitkisel kaynaklı yağlar ile saçlara ve saç diplerine yapılan masaj saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

Soğan suyu: Soğan suyu saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

Pancar Suyu: Yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren pancar suyu saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olur.

Meyan Kökü:  Meyan kökü saçların çevresel etkilerden gördüğü zararı azaltarak saç dökülmesinin önlenmesinde yardımcıdır.

Kına : Saçlara renk vermesinin yanı sıra, saçları ve saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi azaltır.

Ebe gümeci: Saçı besleyerek güçlendirir, dökülmeyi ve erken beyazlamayı önler.

 

UYARI : Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunu tedavi etmek istiyorsanız öncelikle bu konuda uzman bir doktora muayene olmalısınız. Saç dökülmesine ne iyi gelir sayfamızda yer alan tüm bilgi ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız.
 

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynakları öğrenmek için Faydalanılan Kaynaklar bölümümüze göz atabilirsiniz.

Top