Salmonella Zehirlenmesi

Salmonella Zehirlenmesi nedir? Salmonella zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, tedavisi nedir? Salmonella zehirlenmesine hangi gıdalar neden olur?

Salmonella Bakterisi ve Salmonella Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmelerine en çok neden olan bakteridir. Salmonella çubuk şeklinde oksijenli ortamda ya da sınırlı miktarda oksijen bulunan ortamlarda yaşayan ve spor oluşturmayan bir bakteridir. Salmonella çoğunlukla hayvanlarda özellikle de kümes hayvanlarında ve domuzda görülür. Salmonella bakterisi kirli sularda, toprakta, böceklerde, insan ve hayvan dışkısında, evlerimizde mutfak yüzeylerinde ve çöp kovalarında çokça bulunur. Salmonella barsak kaynaklı bir bakteri olduğu için kirli sulara insan ve hayvan dışkısından bulaşmaktadır.

Salmonella bakterisinin farklı türlerifarklı hastalık belirtileri gösterse de bu bakteri türlerinin neden olduğu hastalıkların tümüne Salmonellozis adı verilir. Salmonellozis hastalığının belirtileri ilgili kontamine gıdanın tüketilmesinden 5-72 saat sonra görülebilir. Akut belirtileri mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, ateş ve baş ağrısı şeklindedir. Yüksek ateş ile birlikte özellikle göğüs ve sırtta pembe lekeler görülür. Akut belirtiler sonrasında kronik olarak eklemlerde ağrılar ve şişlikler görülebilir. Tüketilen ilgili kontamine gıdada bulunan bakteri sayısı yüksek miktarlarda ise kronik etkiler 3-4 hafta sürebilir. Ancak genel olarak düşük miktarda bakteriye maruz kalan bireylerde 2-4 gün arası sürmektedir. Salmonella bakterisinin bazı türleri vücutta tifo hastalığına benzer bir ateşlenmeye neden olur. Ancak yüksek miktarda bakteriye maruz kalan bireylerde tifodan daha tehlikeli olduğu bilinmektedir. Tifonun neden olduğu yüksek ateş hastaların %10’unun ölümüne neden olurken Salmonellozis zehirlenmesinde bu oran daha yüksektir. Ağız yoluyla vücuda alınan Salmonella bakterisi ince barsağa yerleştikten sonra epital dokuyu geçerek lenf doku ve dolaşım sistemi ile karaciğer, dalak, safra kesesi, kemik iliği, akciğer, kalp gibi vücudun çeşitli bölgelerine ve organlarına dağılarak bu noktalara yerleşir.

Salmonellozis zehirlenmesi hastanın dışkısından ya da hastanın tükettiği gıdadan alınan örneklerin analiz edilmesi ile tespit edilebilir. Her yaş ve cinsiyette tüm bireyleri etkileyebilir. Ancak bireyin genel sağlık durumu, vücuda alınan bakteri miktarı ve bakteri türüne bağlı olarak etkisi farklılık gösterebilir. Yaşlılarda, bebeklerde, başka hastalıkları olan ve vücut direnci düşmüş kişilerde Salmonellozis zehirlenmesi daha tehlikeli olabilir.

Salmonella bakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Salmonella bakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Salmonella bakterisi zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar ve kaynaklar;

Kirlenmiş sular, çiğ etler, çiğ süt, çiğ yumurta, yumurta kabuğu yüzeyi, kontamine (bulaşmış) çiğ gıdalar (salatalar), süt ürünleri, balıklar, deniz ürünleri, salata sosları, kremalı tatlılar, pastalar, kakao, çikolata.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top