Şarap Terimleri Sözlüğü - D Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - D Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

D Harfi

Degüstasyon          : Şarap tadımı için kullanılan Fransızca bir terimdir. Bir şarabın özelliklerinin değerlendirilmesi, olumlu yönleri ya da kusurlarını saptamak amacıyla yapılan tadım işlemidir. Degüstasyon: Bir şarabın kalitesini tespit etmek için yapılan görme, koklama ve tatma olaylarının bütünüdür.

Denge                      : Kaliteli şaraplarda mutlaka bulunması gereken bir özelliktir. Dengeli bir şarapta, alkol oranı, asidite, şeker miktarı ve tanen, damakta bir denge halindedir ve hiçbir özellik diğerlerini bastıracak kadar ön plana şaraplar için kullanılan bir tadım terimidir.

Dömi-sek                : Yarı tatlı şaraplara verilen Fransızca bir terimdir. Hafif tatlı şaraplar için kullanılan bir terimdir. Bu şaraplarda, Şeker oranı; 4,1–12 g/1′ arasındadır.

Doku                        : Bir şarabın ahengi veya ağızda bıraktığı hisidir.

Donuk                      : Karışık ve bulanık hissi uyandıran şaraplar. Bu terim şarabın görüntüsü, aroma ve tatları veya genel stili için kullanılabilir.

Doux                        : Litresinde 50 gramdan fazla şeker içeren şampanyalara verilen bir terimdir.

Dumansı:                  Duman veya odun dumanını andıran tad ve aromalardır.

Dry                           : Yok denecek kadar az şeker içeren, tadında tatlılık duyulmayan şaraplara verilen İngilizce terimdir. Türkçede kullanılan kuru(SEK) teriminin karşılığıdır.

Düz                          : Dokusu sert ve kaba olmayan şaraplar için kullanılır.

Dekantasyon (Fr. Décantation) : Havalandırma. Yıllandırılmış şarapların bukesini ortaya çıkartmak için yapılır. Şarabın içilmeden önce havayla temas etmesini sağlamak için yapılan işlemdir. Şarabı dekanter denen sürahiye dökerek yapılır.

Dekanter                 : Şarap sürahisi, karaf.

Demi-Sec                 : Yarı sek anlamına gelen sözcük. Şarabın tadında hissedilen şeker ile ilgilidir.

Denge                      : Tek bir unsurun hakim olmadığı ve özellikleri arasında uyum olan şaraplar dengeli olarak nitelendirilir. Asit, şekeri; meyve meşemsi tadı ve taneni; alkol asidi ve tadı dengeler. Bu tatların hiçbiri belirgin biçimde öne çıkmıyorsa şarap dengelidir.

Dijestif                     : Yemekten sonra içilen içki.

Dinç                         : Tam gövdeli, yoğun, kuvvetli şaraplara denir.

Dionyssos               : Eski Yunan kültüründe şarabı yaptığına ve insanlara armağan ettiğine inanılan tanrı. Zeus’un oğullarındandır. Birçok duyguyla birlikte coşkunun ve hüznün de tanrısıdır.. Bağbozumlarında adına şenlikler düzenlenen şarap ile birlikte sanatın da tanrısıdır

DOC                         : İtalya'da 1963 yılında kurulan, Fransız AOC sistemi benzeri, şarap üretimini düzenleyen sistem. Coğrafi sınırlara, üzüm çeşitlerine, alkol seviyesine, şarapların yıllanmasına göre kaliteyi korumak için uygulanır.

DOCG                       : İtalyan şarapları arasında yüksek kaliteyi temsil eder. İtalyan şarap sisteminde DOC'un bir üst seviyesidir.

Doku                        : Degüstasyon sırasında şarabın tadını incelerken ele alınan başlıklardan biridir. Bu başlıkta şarabın ağızda bıraktığı his değerlendirilir. Şarap Yumuşak-Pürüzlü ve Yuvarlak-Köşeli olarak tasnif edilir. Köşeli şaraplar ayrıca Sert ve Sivri olarak ayrılır.

Dolcetto                  : İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte bölgesinin hafif meyve aromalı şaraplarında kullanılan kırmızı üzüm çeşididir. Dolcetto'nun kelime anlamı "tatlıcık"tır.

Dolgun                    : Degüstasyonda, orta damakta, tadıyla ağzı dolduran komplike şarabı anlatırken kullanılır.

Dom Perignon        : Şampanyanın mucidi olan Fransız keşiş.

Domaine                 : Malikanenin Fransızca karşılığıdır. Bourgogne'da malikaneler geniş bağları bir araya getiren birimlerdir.

Donuk                      : Karışık ve bulanık hissi uyandıran şarap. Bu terim şarabın görüntüsü, aroma ve tatları veya genel stili için kullanılabilinir.

Düz                          : Düşük aside bağlı olarak, tattan yoksun ve kalıcılığı olmayan şaraplara denir. Köpüklenme yeteneğini yitiren köpüklü şaraplara da denilebilir.

Top