Şarap Terimleri Sözlüğü - E-F-G Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - E-F-G Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

E-F-G Harfi

 

Etek                          : Şarapçılık dilinde şarabın rengine verilen isimdir.

Estate bottling        : Şarabın, üzümlerin yetiştiği yörede bulunan tesislerde üretildiği ve şişelendiğini açıklar.

Etil alkol (Etanol)   : Mayaların etkisi ile şekeri parçalaması sonucunda karbondioksit ve diğer yan fermantasyon ürünleriyle birlikte oluşan üründür. İçilebilir tek alkol türü olan etil alkolün sofralık şaraplarda bulunan miktarı hacmen % 10-17 arasında değişir.

Extra Sec                  : Litresinde 12-20 gram arası şeker bulunan şampanyalara verilen isimdir.

Eiswein                    : Bağda donmuş, geç mahsul üzümlerden yapılan tatlı şaraplara Almanların verdiği isim.

Ekşi                          : Keskin asidi olan şarapları ifade eder.

Elegant                    : Yüksek kaliteli, dengeli şarapları tanımlamada kullanılır.

Emir                         : Kapadokya Bölgesi’nde yetişen beyaz şaraplık yerli üzüm. Yetiştiği toprağın da özelliklerini taşıyan, kavun, armut, sarı elma, iğde ağacı, çam ve okaliptüs aromaları taşıyan diri ve sek şarapları ünlüdür.

Enology – Oenology : Önoloji. Şarap ve şarap yapımı üzerine bilim dalı.

Erzeugerabfullung : Alman şarapçılığında şarabın üretildiği yerde şişelendiğini anlatan terim.

Eski asma                : Asmalar eski olduğundan -genellikle 40 veya daha fazla yıllık-, üzümlerin iyi bir kalitede olması ve az ürün elde edilmesi.

Eski dünya               : Avrupa'nın şarap üreten ülkeleri için kullanılan genel bir terim.

Eski meşe                : Meşesel özelliklerini kaybedecek, genellikle 5 yılın üzerinde olan fıçılar.

Etil Asetat               : Asetik aside eşlik eden şeker ve sirke gibi koku veren madde.

 

Fermentasyon        : Üzüm suyunda doğal olarak bulunan şekerin, mayaların yardımıyla parçalanması sonucu etil alkol ve karbondioksite gibi ürünlere dönüşmesidir. Finiş (Bitiş): Bir şarap yutulduktan ya da tükürüldükten sonra ağızda bıraktığı nihai etki için kullanılan bir tanımlamadır. Mayalanma olarak da bilinmektedir. Şarap yapımındaki temel kimyasal işlemdir. Maya, şekeri alkol ve karbondioksite dönüştürerek üzüm suyunu şaraba çevirir.

Fıçı                           : Şarap yapmak veya saklamak için kullanılan geniş tahta kaplardır.

Fıçı Fermantasyonu : Paslanmaz çelik gibi tesirsiz maddeden yapılmış kaplarda fermante edilen ve sonra olgunlaşma süresi için meşe fıçılara konan şaraplar için kullanılan bir terimdir. Bu şaraplar fıçıda yıllanan şaraplara oranla daha yumuşak olur.

Filtrasyon                : Şarapları berraklaştırmak amacıyla süzücü tabakalardan geçirme işlemine denir. Bu sayede şaraplar süzücü özelliğe sahip tabakalardan geçer ve bünyesinde bulunan tortular ayrılır.

Faugères (Fr. / Okunuşu Fojere) : Languedoc-Roussillon ana bölgesinde bir üretim alanı. Carignan, Grenache, Cinsault ve Şiraz üzümlerinden yapılan kırmızı şarapları ile ünlüdür. Çok daha az miktarda Clairette, Bourboulenc ve Grenache Blanc üzümlerinden üretilen beyaz şarapları da vardır.

Fendant                   : Chasselas olarak da bilinmektedir. Almanya ve Alsace civarında da yetiştirilen ancak orijini İsviçre olan beyaz bir üzüm türüdür.

Fıçı                           : Şarap üretiminde fermantasyon veya dinlenme aşamasında kullanılan ahşap kaplardır.

Filoksera                  : 1800’lerin başında ilk kez görülmüştür. Önce Kuzey Amerika’dan başlamış, daha sonra Avrupa’da hızla yayılmıştır. Bağların tahrip olup, tamamen kurumasına neden olan asma haşaratıdır. Asma biti olarak da anılır.

Fino                          : Jerez ve Puerto de Santa Maria’da flor adı verilen bir maya çeşidi ile dinlendirilmesi ile üretilen açık renkli, zarif Sherry’lere denir. Genellikle soğutularak tüketilmektedir.

Frascat                     : İtalya’nın Latium bölgesinin Frascati, Grottaferrata ve Monteporizio Catone kasabaları çevresinde bulunan DOC beyaz şarap üretim bölgesi ve beyaz şaraplarıdır.

Frizzante                 : Az köpüklü İtalyan şarabı.

Furmint                   : Macaristan’da özellikle Tokaji Aszu şaraplarının üretiminde kullanılan beyaz bir üzüm türüdür.

 

Genç (primeur) Şarap: Üzümün birincil (primeur) aromalarını kaybetmeyeceği özel bir yöntem ile üretilip, hemen şişelenen ve fazla bekletilmeden tüketilmeleri gereken şaraplardır.

Geçkin Üzüm          : Toplanması gereken olgun üzümlerin bir süre daha asmalarda kalarak kabuklarının buruştuğu ve şekerinin en fazla olduğu dönemdir.

Gövde                      : Bir şarabın damakta bıraktığı dolgunluk hissidir. Alkol oranı ve ekstresi yüksek olan şaraplar sağlam gövdeli ya da dolgun olarak tanımlanırlar.

Güçlendirilmiş Şarap : İçine alkol eklenmiş şarap.

Gamay                     : Beaujolais’nin granit tepelerinde ve kumlu topraklarda yetiştirilen Fransız kırmızı üzüm çeşididir. Meyve aromalı, hafif, orta gövdeli, genç şaraplar yaratmaktadır. Türkiye’de özellikle Trakya’da yetiştirilir.

Gattinara                 : İtalya’nın kuzeybatısında Piemonte bölgesinde, Nebbiolo ve diğer çeşitlerin harmanlanmasıyla yapılan güçlü, uzun ömürlü kırmızı şarap.

Geç                           : Hasadın yapılması gereken normal zamanından daha geç toplanan üzümler ve onlardan yapılan şaraplar için kullanılan terim. Bu şarapların şeker oranı yüksektir ve genellikle asil küfün etkisini göstermesi için hasat geciktirilir.

Gestin                      : Sümer dilinde Asma anlamına gelen kelime.

Gewurztraminer     : Fransa'nın Alsace bölgesinde çok yetiştirilen, keskin kokulu, pembe renkli, gösterişli beyaz dömisek ve sek şarap üretiminde kullanılan üzüm çeşididir. Almanya, Orta Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD'de de yetiştirilir.

Gliserin                    : Glikozun fermantasyonu sırasında alkolle birlikte oluşan maddedir. Şaraba tatlılık verir.

Gövde                      : Şarabın damakta bıraktığı yoğunluk ve kalıcılık süresidir. Şaraplar tam, orta ve hafif gövdeli olarak belirlenirler.

Gözyaşı                    : Bkz. Bacak

Grappa (İt. / Okunuşu Grappa) : Şarap yapımından arta kalan, kabuk, sap ve çekirdeklerin damıtılmasıyla elde edilen yüksek alkollü, sek İtalyan içkisi. Genellikle yemeklerden sonra tüketilir.

Graves                     : Bordeaux bölgesi içinde yer alan bir şarap üretim alanıdır. Adını çakıllı toprağından alır. Cabernet Sauvignon başta olmak üzere Cabernet Franc, Merlot kırmızı şarap üzümleri ve Sauvignon Blanc ve Semillon beyaz şarap üzümleri yaygın olarak kullanılır.

Grenache                 : Genellikle güçlü, yüksek şekerli şaraplar yaratan bir siyah üzüm çeşididir. Fransa’da Chateauneuf du Pape ve Rhone Vadisi'nin en iyi roze şarapları bu üzümden üretilmektedir.

Grosslagen              : Büyük bağ anlamına gelen Almanca etiket terimi.

Güçlü                       : Tanen değeri yüksek, damakta yoğun ve kalıcı şaraplar için kullanılır.

 

Top