Şarap Terimleri Sözlüğü - H-I-İ-J Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - H-I-İ-J Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

H-I-İ-J Harfi

 

Hafif                        : Alkolü ve ekstrakt maddeleri az olan şaraplar için kullanılan bir tadım terimidir. Gövdeden, derinlikten ve tattan yoksunluğu ifade eder. Düşük alkol oranı için de kullanılır.

Hasandede              : Yerli beyaz şaraplık üzüm çeşitlerinden biridir. Ankara’nın Keskin ilçesinde yetişir.

Halbtrocken            : (Alm. / Okunuşu: Halptraken) Almanya’da litresinde en fazla 18 gr şeker bulunan, yarı tatlı şaraplar için kullanılan bir etiket terimidir.

Ham                         : Dilde uygunsuz bir ekşilik bırakan, henüz olgunlaşmamış üzümlerden yapılan şaraplar için kullanılır.

Haut Médoc            : (Fr. / Okunuşu: O-Medak) Bordeaux’un Médoc bölgesinin güneyindeki şarap üretim alanıdır. Tam gövdeli kırmızı şarapları ünlüdür.

Hermitage              : (Fr. / Okunuşu: Ermitaj) Kuzey Rhone bölgesinde az miktarda beyaz ve çoğunlukla kırmızı şarap üretimleri ile ünlü bölgedir. Rhone nehri kıyılarında yer alan ve kireçli topraklara sahip Tain l’Hermitage kasabası Syrah üzümünden yapılan şarapları ile ünlüdür. Hermitage şarapları zengin, yoğun, baharatlı özelliklere sahip olup, yıllandırılmaya uygun olurlar. Marsene ve Roussane üzümlerinden elde edilen genç beyaz şarapları ise sert, sek ve meyvemsi özelliklere sahiptirler.

 

Isırıcı                        : Sek, kuru bir yapıda, yakıcı ve batıcı bir lezzette olan şaraplar için kullanılan bir tadım terimidir.

İnce Filtrasyon        : Steril süzme anlamına da gelir. Bu süzmede amaç elde edilen şarabı berraklaştırmaktan çok steril hale getirmektir

İpeksi                       : Şarapta yumuşak dokuyu tanımlamak için kullanılır.

Imperial                   : İmparator. 6 litre veya 8 standart şişe şarap alan şişe. Methuselah denen şişeyle aynı büyüklüktedir, ancak Methuselah sadece köpüklü şarap şişelerine denir.

In vino veritas        : (Lat.) Hakikat şaraptadır. 

In vino veritas in aqua sanitas : (Lat) Şarapta hakikat, suda sağlık vardır. 

 

Jeroboam                : 4 adet 75 cl şişe ölçüsüne eşit şampanya şişeleridir. 

Jurançon                 : (Fr. / Okunuşu: Juranson) Güneybatı Fransa’da, Pireneler'in batı tarafında, Pau şehrinin güneyindeki üretim alanı. 25 köyden oluşur. Tatlı şarapları egzotik meyve aromalı ve uzun süre yıllandırmaya uygundur. Fakat toplam üretiminin % 75’i sek şaraplardan oluşur. 

 

Top