Şarap Terimleri Sözlüğü - K-L Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - K-L Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

K-L Harfi

 

Kabuk teması         : Üzüm suyunun, üzüm kabukları ile temasta olduğu süreç, kırmızılarda bu süreç boyunca şarap renk, tanen ve diğer maddeleri emer. Genellikle beyaz şarap üretiminde kullanılmaz. Ancak beyaz şaraplarda bazen şarabın aromatik özelliğini daha belirgin hale getirmek için kullanılır.

Karaf                        : Şarap sürahisi

Karbondioksit         : Fermantasyon sırasında şekerin mayalar tarafından parçalanması sonucu etil alkol diğer maddelerle birlikte ortaya çıkan bir gazdır.

Kadifemsi                : Ağızda tırmalamadan yumuşak his bırakan lezzetteki şaraplar için kullanılan bir tadım terimidir. Zengin, pürüzsüz dokuyu tanımlamak için kullanılmaktadır.

Karışım                    : Farklı üzüm türlerinden elde edilen iki veya daha fazla şarabı karıştırmak (aynı zamanda farklı bağlara, farklı bölgelere veya farklı mahsullere ait şaraplar için de kullanılır), farklı üzüm türlerinin şırasından elde edilen şaraba karışım denir.

Kısalık                      : Bir şarap yutulduktan (ya da tükürüldükten) sonra ağızda bıraktığı tadın kalıcı olmaması ve bir iki saniye içinde kaybolmasıdır. Tanenin ağızda bıraktığı burukluk, ağızda kalıcılık kavramında dikkate alınmaz.

Klon                         : Diğerleri ile karşılaştırıldığında kendine ait özellikleri bulunan bir alt üzüm türüdür.

Koklama                  : Şarap tadımlarında, koklama duyusu ile şarabın özelliklerini bulma işleminin bütünüdür.

Kolaj                        : Fermantasyon sonucunda şarabın kendi halinde durulmasını ve berraklaşmasını beklemeyip yapay olarak dışarıdan uygun maddeler katılarak yapılan durultma işlemidir. İnceltme ya da durultma da denir.

Kompleks                : Basit olmayan, bu tür şaraplarda çok değişik aroma ve tatlar bulunur. Bunların şarap içindeki gelişim ve değişimleri son derece önemlidir.

Konsantre               : Aroma ve tatları yoğun olan şaraplar için kullanılır.

Koruk                       : Birinci dönem üzümlerine verilen isimdir. Meyvelerin en küçük olduğu evredir.

Kupaj(Paçal veya Harmanlama) : Şarap ticaretinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Amaç şarapların bazı kusurlarını örtmek ve iyileştirmektir. Farklı özellikteki şarapların harmanlanması işlemidir. Bu işlemde, farklı bağlardan elde edilen şarapların, değişik yılların, değişik işlemlerden geçmiş ayrı karakterde şarapların ya da farklı çeşitlerin birbiri ile harmanlanması yolu ile, daha kaliteli şarapların üretilmesi işlemidir. Üzümlerin hangilerinin ve hangi ölçülerde nasıl harmanlanacağı geleneksel uygulamalarla ve bazı ülkelerde kanunlarla belirlenmiştir.

Kükürtleme             : Şarabın olgunlaşması ve saklanması açısından, bağcılıktan başlayarak, şıraya ve şarabın şişeye girinceye kadar geçen zamanda, şaraba uygulanan önemli işlemlerden biridir. Kükürtleme şıraya veya şaraba kükürtdioksit vermektir.

Küv                          : Şarap üretiminde fermantasyon veya dinlendirme aşamalarında kullanılan ahşap (meşe) ya da çelikten üretilmiş kaplardır.

Kaba                        : Özellikle taneni veya meşemsi tadı fazla olan, sert ve basit bir tat taşıyan şaraplara denir. Köpüklü şaraplardaki sert köpükler için de kullanılır.

Kabinett                  : (Alm. / Okunuşu: Kabinet) Resmî Alman sınıflandırmasına göre en düşük kaliteli şaraplara verilen isimdir. Hafif yapılı, düşük alkollü sek veya dömisek şaraplardır.

Kalıcı                        : Şarabı yudumladıktan sonra tadının ve aromasının damakta uzun süre kalmasını ifade eder. Bkz. Uzunluk.

Kapalı                      : Kolaylıkla karakterini açığa çıkarmayan, aroma veya lezzet içinde çekingen kalan, genç, gelişmemiş şarapları tanımlamada kullanılır. Yıllandıkça gelişmesi beklenir.

Kapsül                     : Mantarın ya da şişenin boğazının üzerinde bulunan metal ya da plastik koruyucu. Kapsül, mantarın kurumasını ve şişenin hava almasını önler.

Karbonik Maserasyon : Başta Beaujolais olmak üzere bazı erken tüketilen kırmızı şaraplarda kullanılan bir fermantasyon tekniğidir. Bu teknikle üretilen şaraplarda fermantasyon yoğun karbondioksit altında gerçekleşir.

Kav                           : Şarap mahzeni. Şarapların olgunlaştırmak, eskitmek veya tüketmek amaçlı fıçı ya da şişelerde tutulurlar. Kav olarak kullanılacak mekanın % 70-90 oranında nemli, 16 dereceden soğuk, doğrudan güneş ışığı görmeyen bir yer olması gerekir.

Keskin                      : Asit oranı yüksek şaraplara denir.

Kısa                          : Tattıktan sonra etkisi uzun sürmeyen şaraplar için kullanılır.

Kızarmış ekmek      : Meşe fıçıda dinlendirilen şaraplarda oluşan aromalardan biridir.

Kompleks                : Degüstasyonda denge ve bitiş tanımlanırken kullanılan terimdir. Basit olma durumunun tersidir.

Koşer                       : Musevi din kurallarına uygun olarak üretilen tüm gıda ürünlerine ve bu arada şaraplara da denir. 

 

Likör şarap              : Alkol eklenerek fermantasyonları durdurulmuş şaraplardır. Bu nedenle, alkol oranları yüksektir. Ya fermantasyon sırasında veya sonrasında dışarıdan alkol katımı ile alkol oranı yükseltilmiş şaraplardır. Porto ve Jerez, dünyanın en ünlü likör şarapları olarak bilinirler.

Lambrusco              : (İt./ Okunuşu: Lambrusko) İtalya’da özellikle kuzey bölgelerinde yetiştirilen üzüm çeşididir. Kırmızı, beyaz veya roze şarap yapımında kullanılır. 

Languedoc-Roussillon : (Fr. / Okunuşu: Langdok-Rusiyon) Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında, Rhône ve Camargue’nun batısından İspanya sınırına uzanan önemli bir şarap üretim bölgesidir. 

Limousin                 : Fransa’nın iç kesimlerinde ormanlık bölge ve burada yetişen, fıçı yapımında kullanılan Fransız meşesi. Konyakların dinlendirilmesinde tercih edilir. 

Loire                        : (Fr. / Okunuşu: Luvar) Fransa'nın iç kesimlerinden Loire Nehri boyunca uzanarak Atlantik kıyısındaki Nantes şehrine kadar uzanan önemli bir şarap bölgesidir. Loire Fransa’nın en uzun nehridir. 

 

Top