Şarap Terimleri Sözlüğü - M-N Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - M-N Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

 

M-N Harfi

Magnum                 : (Fr.) 2 adet 75 cl şişeye eşit ölçüde (normal şarap şişesinin iki katı) 1,5 litrelik şampanya şişesi. 

Malotaktik fermantasyon: Malik asidin doğal bir şekilde, şarabın toplam asidite oranını azaltan(yumuşatan) laktik aside dönüşmesi fermantasyonudur. Asidi fazla şaraplara uygulanan bir işlemdir. 

Maserasyon (Mayşe Fermantasyonu): Kırmızı ve roze şarap üretiminde, şıranın, üzüm kabuk ve çekirdekleriyle birlikte bekletilerek renk, tanen ve diğer organik maddelerin kazandırıldığı işleme verilen addır. Kırmızı şarap yapımında uygulanır. Bu sayede kabuklardaki aroma, tanen ve renk şaraba geçer. Beyaz şaraplarda uygulanmaz. Kelime anlamı ıslatıp yumuşatmadır. 

Mayşe                      : Şıralı cibreye verilen isimdir. 

Meşe                        : Gerek şarap üretiminde, gerekse birçok damıtık içkilerin olgunlaşması için kullanılan fıçıların yapımında kullanılan bir ağaç türüdür. 

Maya                        : Üzüm suyunun şaraba dönüşmesini sağlayan tek hücreli mikroorganizmalardır. 

Metil alkol (***nol) : Şaraplarda fermantasyon sırasında odunsu maddelerden oluşan zehirli bir alkol türüdür. Şarapların litresinde 50-250 mg (%0.05-0.25) arasında bulunur. 

Meyvemsilik           : Şarapta, cazip ve özellikle narenciye, böğürtlen gibi meyveleri çağrıştıran aromaları betimleyen bir tadım terimidir. 

Mistel                      : Fermente edilmemiş üzüm şırasına brendi veya üzüm alkolü eklenerek elde edilen bir tür şaraptır. Bu ürüne Mistel şarabı denir. 

Monosepaj              : Bkz. Sepaj. 

Madeira                   : Fas’tan 400 mil açıkta bulunan, Atlantik'te bir Portekiz adası ve bu adanın ünlü, güçlendirilmiş şarabı.  

Maderize                 : Oksitlenmiş şaraplarda rastlanan bir hatadır. Kahverengimsi renk, aroma ve tattan anlaşılır. Çürümüş fındık aromasını anımsatan bir tat oluşur.  

Madiran                   : (Fr. / Okunuşu: Madiran) Güneybatı Fransa'da, Adour Nehri kenarında, tam gövdeli kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge.  

Malbec                     : (Fr. / Okunuşu: Malbe) Cot üzümlerinin Bordeaux bölgesinde kullanılan alternatif adıdır. Kırmızı şaraplık bir üzüm çeşididir. Koyu renklidir ve genellikle böğürtlen aromaları hissedilir.  

Malik Asit               : Şarapta bulunan asitlerdendir. Şaraba ekşilik verir. Olgunlaşmamış üzümlerde yüksek oranda bulunur. Üzümler geliştikçe azalır. Şarapta fermantasyondan sonra da yüksek olarak varsa, şarap malolaktik fermantasyona tabi tutulur. Bkz. Malolaktik Fermantasyon  

Malolaktik Fermantasyon : Asiditesi yüksek şaraplarda, uygun asit oranı ve tadı elde etmek için uygulanan yöntemdir. Şaraptaki malik asidin laktik asit ve karbondiokside çevrilmesidir. Şarabın bulunduğu ortamdaki sıcaklığın artışı kendiliğinden malolaktik fermantasyona uğramasına sebep olabilir. Chardonnay gibi beyaz şaraplara karmaşıklık katar; Cabernet ve Merlot gibi kırmızı şarapları ise tatlılaştırır.  

Malvasia                  : (İt./ Malvezya) İtalya'nın en eski beyaz üzümlerindendir. 2000 yıllık geçmişi olduğu kabul edilir. Parfüm benzeri hoş kokuları vardır. Portekiz’de, İspanya’da, Fransa’da, Avustralya’da, Yugoslavya’da, Avusturya’da ve Almanya’da da yetiştirilir.  

Mantar                    : Mantar ağaçlarının kabuklarından üretilen geleneksel şişe tıpasıdır ve bunlar şişeyi mühürlemenin en iyi yoludur. Botanikteki ismi “Quercus Suber” olan ve en çok Portekiz’de yetiştirilen bir ağaçtan elde edilir-edilmelidir.  

Manzanilla              : (İsp. / Okunuşu: Manzanilla) Fino türü Sherry’lerdendir. Sanlucar de Barrameda isimli sahil şehrinde üretilmektedir. Narin ve solgun yapıdadırlar ve alkol oranı %15,5 ile 19 arasındadır.  

Margaux                  : (Fr. / Okunuşu: Margo) Fransa’da Bordeaux, Bordeaux’da Medoc, Medoc’da da Margaux (Margaux’da da Chateau Margaux)... Fransız şarapçılığının en ünlü üretim alanı. Burada Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot üzümleri yetiştirilir. 5 ile 25 yıl arasında yıllandırılabilen gövdeli kırmızı şarapları ünlüdür. 18 Grand Cru üretim alanını kapsar. Bölgede üretim yapan 80 şato ve malikâne vardır. Fransızca bir kadın ismidir ve “inci” anlamına gelir. 

Marsanne                : (Fr. / Okunuşu: Marsan) Fransa’da Rhone Vadisi’nin kuzeyinde bolca yetiştirilen beyaz üzüm çeşididir. Crozes-Hermitage ve Saint-Joseph beyaz şaraplarının üretiminde kullanılır.  

Master of Wine      : (İng. / Okunuşu: Mestır of Vayn) 1953 yılında İngiltere'de kurulan Şarap Uzmanları Enstitüsü tarafından verilen uzmanlık ünvanı. 3 gün süren sınavında, uzmanlar gözetiminde 36 çeşit şarabın degüstasyonu yapılır. Sınavı geçenler isimlerinin sonunda M.W. kısaltması kullanabilir. 

Mat                          : Parlaklıktan yoksun olan kırmızı şaraplara denir. Olumsuz bir özelliktir 

Meritage                 : (İng. / Okunuşu: Merıtıc) Kaliforniya şaraphanelerinde geleneksel Bordeaux üzümlerinden yapılan Amerikan şarapları için kullanılan terim. 1988’de üretilmeye başlanıp, 1989’da marka olarak tescillenmiştir. Merit (değer) ile heritage (miras) kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuştur.  

Merlot                     : (Fr. / Okunuşu: Merlo) Pürüzsüz, eriksi, olgun, tatlı ve sulu şaraplık üzüm. Özellikle Bordeaux’da yetiştirilir. Cabernet grubunda sınıflandırılır. Kırmızı şarap yapımında kullanılır. Salkımları sık ve konik biçimindedir. Tüm Avrupa ve Yeni Dünya ülkelerinde de yoğun olarak yetiştirilmektedir.  

Meşe                        : Fıçı yapımında en çok tercih edilen ağaç cinsidir. Meşe fıçıda bekletilen şarapların barındırdığı aroma. Meşe şaraba vanilya, hindistan cevizi, sandal ağacı, tereyağı, kızarmış ekmek, çikolata, acı kahve gibi aromalar da katar.  

Methode Champenoise : Fr. / Okunuşu: Metod Şampenuaz) Methode Traditionelle olarak da bilinmektedir. Tamamen Şampanya metodu ile üretilmiş; ancak şampanyanın orijini Fransa’daki Champagne bölgesi dışında ve diğer ülkelerde kullanılan bir terimdir. Bu yöntemde şarap şişe içinde de fermantasyona girer ve karbondioksit üretir.  

Methuselah             : 8 adet 75 cl şişeye eşit şampanya şişesidir.  

Mey                          : Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı alkollü içecek üreticilerinden biridir. Tekel’in alkollü içecekler bölümünü özelleştirme sonucunda devralan Nurol Holding, Özaltın İnşaat, Limak İnşaat ve Tütsab ortak girişim grubu tarafından 2004 yılında kurulan şirkettir. 17 fabrika ve 4 işletmesinde 70 milyon litre üretim kapasitesine sahiptir. Mey kelimesinin sözlük anlamı “şarap” veya “içki” anlamına gelmektedir.  

Meyve                      : Degüstasyonda burunda ve damakta şaraptaki meyve tatları ve aromaları da incelenir. Şaraplarda orman meyveleri, turunçgiller, elma, kayısı, kiraz, ananas, kavun, dut ve incir gibi çok farklı meyvelere ait aroma ve tatlara rastlanabilir.  

Mikroklima             : Kendini çevreleyen geniş alandan daha farklı olarak küçük, belirlenmiş bir alanda görülen iklim. Mikroklima şarapların özelliklerini etkiler.  

Minervois                : (Fr. / Okunuşu: Minervua) Güney Fransa’da, Languedoc ve Roussillon bölgelerinin şaraplarıdır. Carignan, Grenache ve Cinsault üzümlerinden elde edilen şarapları kolay içimli ve erken tüketilen niteliktedir.  

Mise en bouteille au Chateau (Mis en bouteille au domaine) : (Fr. / Okunuşu: Miz-en botiye –o şato- o domeyn) Şarabın üretildiği yerde şişelendiğini ifade eden Fransızca terim. Mise en bouteille, Mis au chateau/domaine şekillerinde kısa olarak da kullanılır. Yasal çerçeve içinde yapılabilir ve terimin ürünlerde kullanımı bu koşulları yerine getirmeye bağlıdır.  

Misket                     : Anavatanı Anadolu ve Ege Adaları olan, bilinen en eski şaraplık üzümlerden biri. Çiçek ve meyve aromalı şaraplarıyla ünlüdür. Vitis Viniferanın atası olduğu kabul edilir. 200 civarında çeşidi vardır. Fransızlar Muscat, İtalyanlar Moscato olarak isimlendirir.  

Monopole               : (Fr. / Okunuşu: Monopol) Bazı Fransız şaraplarında şarabın isminin tek sahibi olduğunu göstermek için kullanılan terim. “Tekel” anlamına gelmektedir.  

Monosepaj              : (Fr. Orijinal: Mono Cepage): Tek üzüm türünden üretilen şarap. Varyetal.  

Montepulciano       : (İt. / Montepulçiano) İtalya'da Abruzzi bölgesinin iyi bilinen, kaliteli kırmızı üzümüdür. Gövdeli şarapları olur. Montepulciano d'Abruzzo örnektir. Aynı zamanda Rosso Conero ve Rosso Piceno'da kullanılan üzümdür.  

Moscato                  : (İt. / Okunuşu: Moskado) Bkz. Misket.  

Mourvedre              : (Fr. / Okunuşu: Murvedu) Gövdeli, az asitli ve açık kırmızı renkli şaraplar meydana getiren bir üzüm çeşididir. Fransa başta olmak üzere Kaliforniya ve Avustralya’da yine kupaj amaçlı olarak yetiştirilir.  

Muscadet                : (Fr. / Okunuşu: Möskade) Loire bölgesinin en batısında bulunan ve yine kendi ismi ile anılan üzümlerinden beyaz şarap üreten bölgenin ismidir. Taze, sek karakterde olup özellikle deniz mahsulleri ile uyum sağlarlar.  

Muscat                    : Bkz. Misket  

Müller-Thurgau      : (Alm. Okunuşu: Müller-Turgov) Almanya’nın Riesling ve Sylvaner üzümlerinin beyaz melezidir. Almanya dışında İtalya’da, Avusturya’da, Macaristan’da, Yeni Zelanda’da yetiştirilmektedir. Şarapları yumuşak ve aromalıdır.   

NV (Non Vintage)  : Şampanya üretiminde her üretici firmanın kendine özgü standart üretimini ifade eder. Çeşitli senelerde ürünlerinin harmanlanması ile üretilen standart şampanyadır. 

Narince                    : Tokat yöresi üzümüdür. Yola dayanıklı, kalın kabuklu, çıra renginde şıra randımanı yüksek olan 

Nane                        : Baharat aromaları arasındadır. Kaliforniya’da yetiştirilen bazı Cabernet üzümlerinde ve Zinfandellerde rastlanabilir.  

Nebbiolo                 : (İt. / Okunuşu: Nebiyolo) İtalya’nın kuzey batısındaki Piemonte’de yetiştirilen kırmızı üzüm çeşidi. Barolo ve Barbaresco gibi ünlü şarapların yapımında kullanılır. Çoğu kez doğal olarak iyi bir bileşiğe sahiptir. Kelimenin kökü “Nebbia” İtalyanca’da sis demektir. Piemonte dağlarının sisi ünlüdür. 

Nebuchadnezzar    : (Okunuşu: Nebukadnezar) 15 litre veya 20 standart şişe şarap alan en büyük şarap şişesi. Nebukadnezar, ünlü asma bahçelerini yaptıran ve İsrail’i fetheden Babil kralıdır 

Negociant               : (Fr. / Okunuşu: Negosyen) Bağcılık yapmadan, satın aldığı üzümleri kullanarak şarapçılık yapan, şişeleyip kendi etiketleri altında satan tüccarlara verilen Fransızca isimdir. Bourgogne’da yaygın bir iştir. Kelime anlamı simsar, tacir.  

Non-vintage           : (Fr. :Non-vintaje) Tek bir yıla ait olmayan şarapların harmanlanmasını ifade eder. Porto, Sherry gibi güçlendirilmiş şaraplarda ve köpüklü şaraplarda sıkça uygulanır. Birden fazla bağbozumunun harmanlanmasıyla üretilir. Kısaltması NV’dir.  

Nouveau                 : (Fr. / Okunuşu: Nuvô) Yeni sözcüğünün Fransızca karşılığı olan “Nouveau” hafif, meyveli, genç, hemen içilen, yıllandırılmayan şarapları tanımlamada kullanılır. Yıllar hatta aylar yerine birkaç hafta içinde tüketilmesi gereken şaraplara verilen bir isimdir. En ünlü ve başarılı nouveau; Beaujolais bölgesinde elde edilmiştir

 

Top