Şarap Terimleri Sözlüğü - O-Ö Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - O-Ö Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

O-Ö Harfi

 

Oksidasyon             : Şarabın şişe, tank, meşe fıçılarda veya üretim sırasındaki bazı aşamalarda gereğinden fazla havada bulunan oksijen ile temasıdır. Bu tür reaksiyonlarda şarapta bulunan ve hava ile yaşayan bazı bakterilerin çoğalması sonucu şaraplar bozulur ve etil alkol asetik aside (sirke asidine) çevrilir 

Olgun                       : Üzümde üçüncü dönem denilen evredir. Üzüm yeterince olgunlaşmıştır ve şeker üst düzeyde bulunur. Asitler iyice azalmıştır. Normal şarap üretimi için aranan dönemdir. 

Organik şarap         : Gübre, kimyasal gübre, kimyasal ilaçlama veya kolaj amaçlı herhangi bir madde kullanılmadan üretilmiş şaraplardır. 

Okaliptus                 : Anavatanı Avustralya olan, mora çalan kırmızı çiçekleri olan sıcak iklimlerde yetişen ağaç. Bazı şaraplarda okaliptüs aromasına da rastlanır. Degüstasyonda baharat/sebze aromaları arasında sınıflandırılır. Emir üzümlerinden üretilen şaraplarda da rastlanır.  

Oksidasyon             : Şarabın havayla temas etmesi sonucu uğradığı deformasyon. Üretim sürecinde oluşabileceği gibi mantarın hava sızdırmasıyla da oluşabilir. Sherry ve Madera gibi güçlendirilmiş şaraplarda kontrollü olarak uygulanır. 

Okside                     : Oksidasyona uğramış şaraba denir. Okside şarapta aseton, sirke, uhu, sabun, mum kokuları gibi kokular oluşur.  

Olgun                       : Şişede yıllandıktan sonra tatları açığa çıkmış, tamamen gelişmiş, içime hazır hale gelmiş şarap.  

Oloroso                   : (İsp. / Okunuşu: Oloroso) “Güzel kokulu” sözcüğünün İspanyolca karşılığıdır. Sherry’nin iki önemli kategorisinden biri olan Oloroso koyu ve tam gövdelidir. % 17 ile 22 derece alkol oranında bulunabilmektedir. 

Optima                    : (Alm. / Okunuşu: Optima) 1970’lerde geliştirilen yüksek şekerli, düşük asitli, melez, Alman beyaz üzümü. Silvaner, Riesling, Müller ve Thurgou üzümlerinin karışımından üretilmiştir.  

Orman meyveleri   : Şarabın aromasını tanımlarken ahududu, böğürtlen, kırmızı yaban mersini ve kiraz gibi aromaları kapsayan grubu tanımlamak için kullanılan genel isim 

Orta damak             : Şarabı yudumlamadan (veya tükürmeden) önce ağızda bir süre tutmanın damakta bıraktığı etkiyi tanımlamak için kullanılan terim.  

Osiris                       : Eski Mısır’da insanlara şarap yapmayı öğreten tanrı. Şarapla birlikte tarımı, buğday ve üzüm yetiştirmeyi, bira yapmayı da öğrettiğine inanılırmış.  

Otsu                         : Yeni kesilmiş ot kokusunu anımsatan aromaları ifade etmek için kullanılır. Sauvignon Blanc, Semillon ve Merlot üzümlerinde belirgindir. Biçilmiş çim olarak da tanımlanır.  

Öküzgözü                : İsmini iri yuvarlak ve koyu renkli tanelerinden alır. Doğu Anadolu’da, özellikle Elazığ’da yetiştirilir. Terra Öküzgözü-Boğazkere ve Buzbağ’da kupaj olarak, Terra- Öküzgözü’nde ise tek başına kullanılır. Yapılı, kalıcı, kırmızı meyvemsi, dolgun, hafif tanenli özellikleriyle yıllandırmaya uygun şarapların üretiminde kullanılır.  

Önde                        : Damakta meyve tadını iyi veren şaraplar için kullanılır.  

Önoloji (Oenology) : Şaraplarla ilgilenen bilim dalı. Bkz. Enology  

Özüt                         : Degüstasyon sırasında tatsal incelemede şarabın içindeki tat zenginliği ve yoğunluğunun incelendiği kategoridir. Üzümden şaraba geçen tatlar dikkate alınır. İki başlıkta; hafif, orta, yoğun ve silik, beklenen, zengin olmasına göre değerlendirilir. 

 

Top