Şarap Terimleri Sözlüğü - P-R Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - P-R Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

P-R Harfi

Parlak                      : Özellikleri duyular tarafından güçlü bir şekilde fark edilen şaraplar için kullanılır. Bir şarap görünüş olarak parlak olabilir ya da aroma ve tadı parlak olabilir, her iki şekilde de bu tanımın tersi “donuk”tur. 

Posa                         : Kırmızı şarabın dibinde şarap olgunlaşırken oluşan katı artıklardır. 

Pastörizasyon         : Şarapta bulunan proteinli maddelerin çöküşünü ve yine şarapta bulunabilecek bazı zararlı mikroorganizmaların ölmesini sağlamak amacıyla, şarapların uygun bir sıcaklığa getirilmesi işlemidir. 

Pres                          : Taneden şırayı ayırmak amacıyla kullanılan, üzüme kademeli baskı yapan araçlardır. 

Papazkarası             : Trakya’da, Tekirdağ ve çevresinde üretilen kırmızı şaraplık yerli üzüm türü. Kırmızı ve roze şaraplarda hafif gövdeli, hoş içimli, zarif sonuçlar verir. Tılsım Roze üretiminde Çalkarası ile kupaj yapılarak kullanılır. 

Parfüme                  : (Fr. Perfumed) Yoğun çiçeksi aromalar içeren beyaz şaraplara denir. 

Partiküllü                : Şarabın görsel incelemesinde, ışığa tutulduğunda görülebilen küçük miktarda parçacıkları olan şarapları tarif etmek için kullanılır. Partiküller şarabın kötü olduğu anlamına gelmez. Bazı şaraplar aroma ve tatları koruması için süzülmez.  

Passito                     : (İt. / Okunuşu: Pasito) Toplanmış üzümlerin sıkılıp fermantasyona tabi tutulmadan önce kurutulması yöntemi ve bu yöntemle yapılan İtalyan şarabı. Üzümler hasırlara serilerek bir süre kurumaya bırakılır. Böylece şeker ve tatları yoğunlaşır. 

Penedes                   : (İsp./ Okunuşu: Penede): Katalonya’da, Barcelona’nın güneybatısında, İspanya’nın en büyük ve en önemli şarap bölgelerinden bir tanesidir. Köpüklü şarap yapım merkezi olmak dışında; Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot, Riesling ve Pinot Noir üzümleri yerel üzümlerle beraber yetiştirilmektedir.  

Periquita                 : (Prot. / Okunuşu: Periküta) Portekiz’in güneyinde, kuvvetli, orta gövdeli kırmızı üzümlerinin yetiştirildiği bölge.  

Petillant                   : (Fr. / Okunuşu: Pötiyan) Fransızların az köpüklü şaraplar için kullandıkları terim. Aynı içki için İtalyanlar frizzante, Almanlar spritzig kelimelerini kullanır.  

Petit Verdot            : (Fr. / Okunuşu: Pöti Verdo) Cabernet Sauvignon harmanında kullanılan, genellikle Bordeaux’da yetişen kırmızı üzüm. Eskiye oranla, günümüzde çok az yetiştirilmektedir 

Petite Sirah             : (Fr. / Okunuşu: Pöti Sira) Kuzey ve Güney Amerika’da, özellikle Kaliforniya’da geniş bir alanda yetişen kırmızı üzüm çeşididir. Rhone Vadisi’nde yetiştirilen Syrah ile karıştırılmamalıdır.  

Petrus                      : (Fr. / Okunuşu: Petrus) 1925’de kendisine miras kalan Chateau Petrus’u devralan Bayan Loubat’ın yetenekleri sayesinde meşhur olmuş şato ve şarapları. Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in düğününde sunuldu. Daha sonra Kennedy’nin favori içkisi ve tüm zenginlerin gözdesi oldu. Pomerol bölgesinin en ünlü ve Bordeux bölgesinin en pahalı şaraplarını üretir.  

pH                            : Şarabın içerdiği asit yoğunluğunu ölçen birimdir. pH düştükçe şaraptaki asit oranı artar.  

Phylloxera               : Bkz. Filoksera  

Piemonte                : (İt. / Okunuşu: Piemonte) İtalya’nın kuzeybatısında kırmızı şaraplarıyla ünlü bölge. Kelime anlamı “Dağın ayakları”dır. 

Pinot Blanc             : (Fr. / Okunuşu: Pino Blan) Sek, orta gövdeli, beyaz şarapların yapımına uygun beyaz şaraplık üzüm türü. Chardonnay üzümüne benzer özellikler taşımaktadır. 

Pinot Gris                : (Fr. / Okunuşu: Pino Gri) Tatlı, sek, gevrek beyaz şarapların yapımında kullanılan beyaz Fransız üzümü.. Deniz ürünleri ve balıklara uygundur. Alsace’da yetişenine “Tokay d’Alsace” da denir. İtalya’da adı Pinto Grigio’dur. Gri, Türkçede de kullanıldığı anlamdadır. 

Pinot Meunier        : (Fr. / Okunuşu: Pino Menuye) Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen Pinot Noir ve Chardonnay’le şampanya yapımında kullanılır. Pinot Noir üzümünün farklı bir varyasyonudur.  

Pinot Noir               : (Fr. / Okunuşu: Pino Nuvar) Bourgogne’da yetiştirilen, asil, saygın siyah üzüm çeşididir. Kadifemsi yapısı ile tanınan kırmızı şarapları ünlüdür. 2000 yıldan daha uzun süredir yetiştirildiği biliniyor. Anavatanına istinaden Almanya ve Avusturya’da "Spätburgunder"; Yugoslavya’da "Burgundac" ve Kuzey İtalya’da "Blauburgunder" isimleriyle anılır. Avrupa’nın birçok ülkesinde, ABD, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Cezayir’de de yetiştirilir. Ancak yetiştirilmesi zordur, terroire çok önemlidir. Bağların doğuya bakan yamaçlarda bulunması ve iyi güneş alması, kalkerli toprakta yetişmesi, toprağın drenajının iyi olması gerekir.  

Pinotage                  : (Fr. / Okunuşu: Pinotaj) Pinot Noir ve Cinsaut melezi kırmızı üzüm çeşidi. Sadece Güney Afrika’da yetişir. Yüksek sıcaklıkta fermante edilip meşede dinlendirilir. Çilek aroması vardır. Güney Afrika’da hatalı biçimde “Hermitage” olarak anılır. İsmi bu kelimeyle pino’nun birleşiminden türetilmiştir.  

Pişkin                       : Fazla olgunlaşmış ya da sıcak bölgelerde yetişmiş üzümlerden yapılan şarapları tanımlamada kullanılır.  

Plonk                       : (İng. / Okunuşu: Plank) Basit, pahalı olmayan, sıradan şaraplara denir. Avustralya’da argo olarak kullanılan kelime zamanla İngilizce’ye yerleşmiştir.  

Pomace                   : (Fr. / Okunuşu: Pamas) Bkz. Cibre. Fransızlar cibreden “Pomace Brandy” olarak anılan bir çeşit brandy yapar. Fransa’da Marc, İtalya’da Grappa ve Portekiz’de Bagaceira da aynı anlama gelir. 

Pomerol                  : (Fr. / Okunuşu: Pomero) Bordeaux ana bölgesinde Dordogne Nehri’nin sağ yakasında bulunan küçük ama önemli bir üretim bölgesi. Burada büyük şatolara rastlanmaz, 1960’lara kadar tanınmayan bir bölgeydi. Bu bölgede Petrus dışında bilinen başka bir şarap üretilmemektedir. Çoğunlukla Merlot üzümünün dominant olduğu bir bölgedir 

Private Reserve      : (İng. Okunuşu. Priveyt Rizörv) Herhangi bir kanuni güvencesi olmayan, ABD şaraplarının etiketlerinde kullanılan pazarlama amaçlı tanımlardan biri. “Özel Rezerv” anlamına gelir.  

Provence                 : (Fr. / Okunuşu: Prevens) Fransa’nın güneydoğusunda, Fransız Rivieara’sı ya da Cote d’Azur olarak tanınan meşhur sahillerin bulunduğu bölge. Roze şaraplarıyla ünlüdür.  

Puro kutusu            : Genellikle klasik Médoc Cabernet Sauvignon’da hissedilen koku. Degüstasyonda aroma ve buke kontrolünde “Orman Kokuları” başlığı altında değerlendirilir. Sedir kokusuna benzer. Puro kutuları sedir ağacından yapılır.  

Pürüzlü                    : Dokusu memnun edici olmayacak kadar acı ya da keskin olan. 

 

Rafine                      : İyi dengelenmiş kırmızı şarapları tanımlamada kullanılır.  

Rainwater               : (İng. / Okunuşu: Reynwotır) Dömisek Madeira’ya verilen isimdir. Kelimenin kökeninin, yağmur altında kalıp su çeken Madeira fıçılarıyla ilgili olduğu sanılmakta.  

Recioto                    : (İt. / Okunuşu: Resiyoto) İtalya’nın kuzeydoğusunda, Veneto bölgesinde fazla olgunlaşmış üzümlerden özel yöntemlerle üretilen tatlı şarap. En iyi örnekleri, tatlı kırmızı Recioto della Valpolicella’dır.  

Reserva                   : (İsp. / Okunuşu: Riserva) Teknik özellikleri belirli olan şarabın satılmadan önce uzun bir süre yıllandırılmasını tanımlayan İspanyolca terim. Kırmızı şarapların bu isimle adlandırılması için, en az bir yılı ahşap fıçıda olmak üzere en az üç yıl yıllandırılmalıdır.  

Rheingau                 : (Alm./ Okunuşu: Rayngov) Rhein Nehri boyunca uzanan önemli bir Alman şarap bölgesidir. Çoğu güneye bakan yamaçlardaki doğal bağlarıyla ünlüdür. Daha çok beyaz şaraplık üzümler üretilir.  

Rhone                      : (Fr. / Okunuşu: Ron) Güney Fransa’da, Rhone Nehri boyunca uzanan Chateaneuf-du-Pape gibi birçok önemli şarabın üretildiği tarihi şarap bölgesidir. Kuvvetli kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.  

Riesling                   : (Alm./ Okunuşu: Riisling) En iyi beyaz üzüm çeşitlerinden biri. Asil üzümler arasında sayılır. Almanya’da 500 yıldır yetiştirilir. Şarapları kompleks yapılı, baharat ve meyve aromalı, uzun bitişlidir. Asiditesi ve şeker oranı yıllandırmaya uygundur.  

Rioja                        : (İsp. / Okunuşu: Rioha) İspanya’nın kuzeyindeki çok önemli şarap bölgesi. Beyaz ve rozeleri de güzeldir ama kırmızı şarapları ülkenin en iyileridir. Ağırlıklı olarak kırmızı şaraplık üzümler üretilir, Tempranillo bölgede yetişen en önemli üzümdür.  

Ripasso                    : (İt. / Okunuşu: Ripasso) İtalya’da şarap yapımında şaraba zenginlik ve gövde kazandırmak için kullanılan özel bir yöntemdir. Normal fermantasyondan sonra şarap Recioto tortusu içeren fıçılara konur. 2-3 hafta bu fıçılarda bekletilen şarap renk ve tat kazanır.  

Rousanne                : (Fr. / Okunuşu: Rozan) Fransa’nın Rhone Vadisi’nin kuzeyinde üretilen, genellikle Marsanne ile harmanlanarak kullanılan beyaz üzümdür. 

Roze                         : Pembe şarap. Fermantasyonun erken aşamasında, kırmızı üzümlerin cibresi şıraya çok fazla renk vermeden şıranın cibreden ayrılmasıyla elde edilir. 

Rustic                      : (Fr. / Rustik) Eski yöntemlerle yapılan ya da öyleymiş gibi bir tat veren şaraplara denir. 

 

Top