Şarap Terimleri Sözlüğü - S-Ş Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - S-Ş Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

S-Ş Harfi

 

Santrifüj filtrasyonu: Seperatör de denilen çok amaçlı kullanılan bir tür filtrasyon işlemidir. Henüz tortusu oturmamış çok bulanık şarapların durulmasında, kolajlarda uzun süre beklemeyip, durultma maddesi kullanıldıktan hemen sonra ve aktarma sonrası elde edilen, şarap ile karışık mayanın, şaraptan ayrılmasını sağlamak amacıyla da kullanılır. 

Sek                           : Tatlılıkları pek fazla algılanamayan şaraplar. Genellikle, şeker oranları 0-4 g/1 olsa da, asiditelerine göre, bu oran 10 g/1’ye kadar çıkabilir. Şekeri az veya tamamen şekersiz şarapları tanımlamakta kullanılır. Üzüm suyunda bulunan şekerin tamamen fermante olduğu anlamına gelir. Sek şarapta ortalama olarak litrede 4 gram şeker bulunmalıdır. Fransa’da bu miktar 2 gram olarak kabul edilir, Almanya’da ise 9 gram olarak kabul edilir.  

Sepaj (varyatel)      : Fransızcada, şarabın yapımında kullanılmış üzüm çeşidi anlamında kullanılan bir sözcüktür. Sepaj (ya da monosepaj) şarap ise varletal da denilen, ağırlıklı olarak tek bir üzüm çeşidinden yapılan şaraba verilen isimdir. 

Stabilizasyon soğutma: Bir şarabın stabil ve tortu vermeyen bir şarap durumuna gelebilmesi için çelik tanklarda, sıfır ve sıfırın altında bir derecede soğutulması işlemidir. 

Sulu                          : Ağzı doldurmayan, su lezzetine yakın lezzette yavan şaraplar için kullanılan bir tadım sözcüğüdür. 

Sülfür dioksit          : Şarap üretiminde özelikle fermantasyondan önce yabani mayaları öldürmek veya çoğalmasını durdurmak amacıyla kullanılan kimyasal maddedir. 

Salmanazar             : Normal boyuttaki 12 şişeye denk düşebilecek, 9 litre şarap alabilen büyük şişe. Salmanazar, Asur kralıdır. Asur Van Gölü ve çevresinde kurulmuş bir medeniyetti. 

Saint-Chinian          : (Fr. / Okunuşu: Sen Şiniyan) Fransa'nın güneyindeki Languedoc alanında bulunan bir köy ve apelasyon. Languedoc-Roussillion ana bölgesindeki Faugeres bölgesine bağlıdır. Baharat aromalı kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.  

Saint-Emilion          : (Fr. / Okunuşu: Sen Emilyon) Fransa'nın Bordeaux bölgesindeki bir şarap üretim alanı. Merlot ile yapılan kırmızı şaraplarıyla tanınır. Cabernet Franc üzümleri de önemlidir.  

Saint-Estephe         : (Fr./ Okunuşu: Sen Estef) Bordeaux ana bölgesindeki Haut-Medoc'un kuzeyinde bulunan üretim alanı. Grand Cru şaraplarıyla tanınır.  

Sangiovese              : (İt./Okunuşu: Sanjioveze) Orta İtalya'daki Toskano’nun önemli kırmızı şarap üzümüdür. Taze, hafif, genç şaraplardan tam gövdeli şaraplara kadar çeşitli şarapların üretiminde kullanılan çok eski bir üzüm türüdür. Romalılar tarafından da kullanıldığı, kelimenin “Sanguis Jovis” kökünden geldiği, bunun da “Jüpiter’in kanı” anlamına geldiği sanılmaktadır. 

Saplı                         : Üzüm sapını veya asmasını hatırlatan çiğ bir tadı ve aroması olan, muhtemelen olgunlaşmamış üzümlerden yapılmış şaraba denir.  

Sauvignon Blanc    : (Fr. / Okunuşu: Sovinyon Blan) Fransa'nın Loire Vadisi'nde yetişen soylu, beyaz üzüm türüdür. Dünyanın birçok yerinde de yetiştirilir. Genellikle Semillon üzümleriyle harmanlanır ve türlere göre farklılık gösterir. Yumuşak, iddialı şarapları olur. Bu üzümden yapılan şaraplarda çimen, misk ve bektaşi üzümü gibi yeşil meyveleri çağrıştıran güçlü aromalar vardır.  

Schaumwein           : (Alm. / Okunuşu: Şoumvayn) Köpüklü şarabı ifade etmek için kullanılan Almanca terim.  

Scheurebe               : (Alm. / Okunuşu: Şerub) Almanya'nın Rhine bölgesinde bolca yetiştirilen yeni tür bir üzüm. 1916 yılında botanikçi George Scheu tarafından Riesling ve Silvaner üzümleri kullanılarak üretilmiştir. Genellikle tatlı ve geç toplanan üzümlerden yapılan şarapların üretiminde kullanılır. Mucidinin adı Scheu ile şarap anlamına gelen Rebe kelimeleri birleştirilerek isimlendirilmiştir. 

Sebze                       : Sebze aromalarını tanımlamak için kullanılır. Şarapta fasulye, kereviz, enginar kokularına rastlanabilir 

Sediment                 : Tortu. Kırmızı şarapta, yıllanma işlemi sırasında şişede biriken kalıntı. Genellikle olumsuz bir özellik olarak görülmez.  

Sedir                        : Sedir aroması özellikle meşede dinlendirilmiş Cabernet Sauvignon bukesinde bulunur. 

Sekt                          :  (Alm. / Okunuşu: Zekt) Yüksek kalitedeki köpüklü Alman şarabı. “Qualitätschaumwein” da denir. Genellikle tek çeşit üzümden -genellikle Riesling- yapılır. Diğer köpüklü şaraplara göre daha tatlı ve aromalı olmasıyla tanınır.  

Semillon                  : (Fr. / Okunuşu: Semiyon) Fransa'nın Bordeaux bölgesinde geleneksel olarak yetiştirilen beyaz şaraplık üzüm. Dünyanın birçok bölgesinde ve Türkiye’de Trakya’da yetiştirilir. Cabernet Sauvignon gibi birçok üzüm ile kupaja girebilir. Tılsım ve Cumartesi Beyaz şaraplarında da kullanılmaktadır.  

Sert                          : Yüksek asitli veya tanenli, ağız buruşturan bir etki yaratan şaraplara denir. Yıllanmaya uygun olan genç kırmızı şaraplarda sık rastlanan bir özelliktir.  

Seyval                      : (Fr. / Okunuşu: Seyval) Fransız-Amerikan melezi üzüm. ABD’nin doğusunda, İngiltere’de ve Fransa’da küçük bir bölgede yetiştirilir. Sek beyaz şarap üretiminde kullanılır.  

Sherry                      : (İng. / Okunuşu: Şeri) İspanya’nın Jerez de la Frontera bölgesinde Polamino üzümleri kullanılarak yapılan güçlendirilmiş şarap. Sherry'lerin de tatlıdan seke çeşitleri vardır. Fino ve Oloroso olarak iki ana çeşittir. Bkz. Fino, Oloroso, Amontillado, Manzanilla  

Shiraz                       : Avusturalya ve Güney Afrika'da Şiraz üzümünün yazılışı. Bkz. Şiraz 

Sıcak Şarap             : Bazı tatlandırıcı ve koku verici maddeler eklenerek sıcak içilen kırmızı şaraplara denir. Şeker, limon, portakal, elma karıştırılabilir. Karanfil gibi baharatlar katılabilir.  

Sıkı                           : Tanen ve asidi yüksek olmasına rağmen mükemmel dengeli şaraplara denir. Genellikle genç şarabı ifade etmek için kullanılır. 

Sinirli                       : Fazla meyve tadı olmayan ama alkol ve asit dengesi iyi şarapları tanımlar. 

Sommelier              : (Fr. / Okunuşu: Someliye) Restoranlardaki şarap garsonuna verilen isimdir. Sommelier’in işi şarabı doğru ve uygun sıcaklıkta sunmak, doğru yemek-şarap uyumunu sağlamak, üzüm ve şarap özelliklerini müşteriye eksiksiz bir şekilde ifade etmektir.  

Spanna                    : (İt. / Okunuşu: Spana) Nebbiolo üzümünden yapılan şarabın yerel ismi. 

Sparkling                 : (İng. / Okunuşu: Sperkling) İçine karbondioksit gazı enjekte edilerek yapılmış, köpüklü şarap.  

Spatburgunder       : (Alm. / Okunuşu: Speytburgunder) Pinot Noir'a Almanya'da verilen isim. Pinot Gris de Grauburgunder olarak anılır. Kelimelerin sonundaki “-burgunder” üzümlerin kökeninin Bourgogne olduğuna işaret eder.  

Spatlese                   : (Alm. / Okunuşu: Spaytleze) 'Geç toplanmış' anlamına gelen Alman terimi. Geç toplanan üzümlerle yapılan beyaz şarapları ifade etmek için de kullanılır.  

Split                         : (İng. / Okunuşu: Split) Genellikle otellerde, uçaklarda, trenlerde ve gemilerde bulunan çeyrek standart şişe şarap veya şampanya alan küçük şişe. 

Spritzig                    : (Alm. / Okunuşu: Spritzig) Yarı köpüklü şarabın Almanca'daki karşılığıdır. 

Spritzy                     : (Alm. / Okunuşu: Spritzi) Çok hafif karbonat hissi. Genelde genç şaraplarda görülür. Önemsiz bir kusur olarak kabul edilir.  

Spumante               : (İt. / Okunuşu: Spumante) Köpüklü şaraplar için kullanılan İtalyanca sözcük. Frizzante’nin zıttıdır.  

Sultaniye                 : Ege Bölgesi’nde, özellikle Denizli ve Manisa’da yaygın olarak üretilen ve kuru üzüm olarak da kullanılan yerli üzüm türü. Çekirdeksiz ve aromatiktir. Ananas, yeşil elma aromaları ve egzotik meyva tatları taşır. 

Sulu                          : Gövde bahsinde tattan yoksun, zayıf şaraplara denir.  

Sur Lie yıllandırması : Şarabın şişelendikten sonra olgunlaştırmak için mahzenlere alınıp şarap kurucusunun belirlediği periyotlarda yatık duran şişelerin belirlenen açılarla çevrilme işlemi. (Battonage) 

Sylvaner                  : (Alm. / Okunuşu: Zilvaner) Riesling’den daha düşük nitelikli ve genellikle başka üzümlerle harmanlanmak için yetiştirilen Alman beyaz üzümü.  

Syrah                       : (Fr. Okunuşu: Sirah) Bkz. Şiraz 

 

Şampanya               : (Fr. Champagne) Paris’in 70 mil kuzeydoğusunda bulunan, bulunduğu bölgeden adını alan geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve sadece Chardonnay, Pinot Noir ve/veya Pinot Meunier üzümlerinden yapılan köpüklü şaraptır. Beyaz üzüm çeşitlerinden elde edilmiş, ikinci fermantasyonu şişe içerisinde gerçekleştirilmiş, tabii köpüklü şaraplardır. 

Şarap                       : Üzüm suyunun içindeki şekerin mayalar aracılığıyla fermente edilmesi ile elde edilen alkollü içki. Kökeninin şer-ab (kötü-su) olduğu yönündeki varsayım yanlıştır. Şarab-şurub kelimeleri Arapça’da içecek anlamına gelir.  

Şarköy                     : Trakya’nın güneybatısında Marmara Denizi kıyısında Tekirdağ iline bağlı ilçe. Türkiye’nin en fazla şaraplık üzüm üretilen bölgelerinden biridir. İlçenin tarım yapılabilir alanlarının sekizde biri bağlardan oluşur ve ilçede yılda 50.000 tonun üzerinde şaraplık üzüm üretilir.  

Şekersiz kuru madde: Şaraplarda bulunan toplam kuru maddeden yine şarapta bulunan şeker miktarının düşülmesi ile bulunan kuru maddelerin toplamıdır. 

Şili                            : “Eski Dünya”ya göre şarapçılıkla çok geç tanışmasına rağmen bugün Dünya şarap piyasasının önemli aktörlerinden biridir. Şili’de şarapçılık ve bağcılık 16. Yüzyılın ortalarından sonra İspanyol Misyonerlerin çabalarıyla başlamıştır. İklimi ve coğrafyası elverişli olmasına rağmen 18. Yüzyıl ortalarına kadar misyonerlerin yetiştirdikleri birkaç tür dışında üzüm yetiştirilmemiştir. Daha sonra geleneksel Avrupa üzümleri de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ülkenin şansı 18. yüzyıldan itibaren dünya bağlarını büyük zarara uğratan filoksera hastalığından uzak kalması olmuştur. Şarapçılığının nispi gençliğine rağmen dünyanın kesintisiz olarak, üzüm yetiştirilen en eski bağlarından bir bölümü Şili’dedir.  

Şiraz                         : En değerli kırmızı üzüm çeşitlerinden biri olan Şiraz, Fransa’nın Rhone Vadisi’nde Roma devrinden beri yetiştirilen ve baharatlı ve aromatik şarapların üretiminde kullanılan Ortadoğu kökenli klasik kırmızı şaraplık üzüm. Fransa’da Syrah ve çok tutulduğu Avustralya’da Shiraz olarak anılır. Bol tanen ve yüksek derecede asit miktarı ile öne çıkar. Genç bir Şiraz, karabiber ve mineral kokularına sahip iken, sıcak bir yıl geçirirse frenk üzümü aromalarını da alır.  

Şişman                     : Tam gövdeli, olgun, zengin, tat yüklü, yüksel alkollü ve az asitli şarapları tarif etmek için kullanılır. Bu şaraplar damakta toplu, dolu dolu bir tat bırakır.

Şişe Yıllanması        : Şarabın şişelendikten sonra olgunlaşması. Çoğu şaraplar, satışa sunulmadan önce, kısa bir süre şişede bekletilirler. İyi şarapların müşteri tarafından da satın alındıktan sonra bir süre bekletilmesi gerekir. 

Top