Şarap Terimleri Sözlüğü - T-U-Ü Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - T-U-Ü Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

T-U-Ü Harfi

 

Tabii köpüklü şaraplar: İçerdiği karbondioksit gazı ikinci bir fermantasyon ile, ya şişe içerisinde ya da kapalı tanklar içinde gerçekleşmiş köpüklü şaraplardır. 

Tad bileşenleri        : Şarapların aroma ve tatlarında sorumlu, üzümlerde bulunan organik maddelerdir. 

Tanen                      : Üzüm kabuklarında, çekirdeklerinde ve saplarında bulunan ve ağızda burukluk hissi uyandıran maddelerdir. Kırmızı şaraplarda daha çok mevcut olan tanenler, bu şarapların gövdesine katkıda bulunurlar ve aynı zamanda yıllanmalarında önemli bir rol oynarlar. Şaraba tanen, üzüm dışında, yıllandırıldığı fıçıdan da geçebilir. Tanen, şarabın yıllanmasına ve gelişmesine yardımcı olan doğal bir koruyucu olarak iş görür. Doğru oranda bulunduğunda şarabın dengesini sağlar fakat aşırı oranda bulunursa burukluk yaratır ve muhakkak meyve ile dengelenmelidir. 

Tartarik asit            : Meyveler içinde yalnız üzümde bulunan bir asit türüdür. Bu bakımdan şarap için karakteristiktir. Şarap asidi olarak bilinir. Şıra ve şarabın toplam asiditesinin yarısını veya yarısından fazlasını teşkil eder. 

Tatsız (plat)            : Alkolü ve ekstrakt maddeleri ile birlikte asitleri de az olan hafif şaraplar için kullanılan bir şarap tadım terimidir. 

Tafelwein              : Sofra şarabı anlamına gelen Almanca terim. Asgari yüzde % 9-15 arası oranda alkol içerir.

Tam                          : Ağızda genişlik hissi veren şaraplar için kullanılır. 

Tam gövdeli            : Alkolü ve tadı orantılı, dilde ağırlık hissi veren şarapları tanımlar. 

Tanik                        : Tanenler meyveyi ve diğer bileşenleri ezdiği için, dengelenmemiş olan şarapları tarif etmek için kullanılır. 

Tanky                       : Genellikle tanklarda çok uzun süre bekletildiği için donuk, rutubetli bir karaktere sahip olan bayat şarapları anlatmak için kullanılır. 

Tartar                       : Şarap içinde doğal olarak oluşan tortu. Tartarik asit ve potasyum bitartarat'tan oluşan, şişe veya fıçı içindeki tortuyu oluşturan zararsız kristaller. 

Tas de vin                : Restoranlarda şarap tatmak için sommelier’in kullandığı ufak, parlak, gümüş tas. 

Tatlı                         : Şaraptaki şeker veya alkol gibi tatlı maddelerden kaynaklanan şekerli tadın hakim olduğu şarapları nitelendirir. 

Tatlı Şarap               : Alkol oranı %14’ün üzerinde olan ve fermantasyon sırasında ya da sonrasında alkol ilavesi yapılan şaraplardır. 

Tekirdağ                  : Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara Denizi’nin kuzeyinde Trakya’da şehir. Rakı ve şaraplarıyla ünlüdür. Türkiye şarapçılığında önemli bir yer tutar. Türkiye’nin en büyük şarap ve alkollü içki üretim tesisleri bu ildedir. 

Temiz                       : Şarabın aromasında, görüntüsünde ve tadında fark edilir bir kusurun olmamasıdır. Tek başına kaliteyi ifade etmez. 

Tempranillo            : Sağlam, kuvvetli kırmızı şaraplar üreten, iyi kalitede bir İspanyol üzümü. Adını erken olgunlaşmasından alan İspanya’nın en önemli üzümüdür. Geç budaklanıp erken olgunlaştığından yetiştirmesi kolaydır. Düşük asitli, düşük tanenli ve kalın kabukludur. 

Teneke                     : Şarabı tattıktan sonra hissedilen madeni tat. 

Tereyağı                  : Eriyen tereyağı benzeri aromaları ifade için kullanılır. Özellikle meşede yıllanmış Chardonnay gibi beyaz şaraplarda kokusu ve tadı daha fazla algılanır. 

Terroir                     : Bağ alanı ve çevresindeki coğrafi, topoğrafik, iklimsel özellikleri, toprağın yapısını, güneşle ilişkisini hep birden tanımlamak için kullanılan Fransızca terim. 

Thief                        : Tanktan veya fıçıdan şarap örneği almak için kullanılan metal veya camdan boru biçiminde alet. 

Tirage                      : Şampanya ve köpüklü şarap üretiminde şişelemeyi anlatmak için kullanılan terim. Kelime anlamı “çekmek”tir. 

Toplam Kuru Madde: Şarabın damıtılmasından sonra geriye kalan maddelerin toplamıdır. 

Toplam asit             : Şarapta bulunan tüm asitler ve asit karakterindeki tüm bileşiklerin toplamıdır. Toplam asitlerin çoğunu tartarik asit oluşturur. 

Tortu                       : Fermantasyon sırasında ve hemen sonrasında şıra ve şarap içinde bulunan mayaların ölmesi ile oluşan tabakadır. 

Tocai Friulano         : Özellikle İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yetiştirilen çiçeksi ve aromatik beyaz şarapları olan üzüm cinsi. Tokay şarapları ile bir ilgisi yoktur. 

Tokaj                        : Dünyaca ünlü tatlı, beyaz, Macar şarabı. Furmint üzümlerinden yapılır. 

Topraksı                  : Topraklı aromalar “Küflü” ve “Topraksı” olmak üzere ikiye ayrılırlar. Şarabın aromasını zenginleştiren olumlu bir özelliktir. Humuslu, mineral, ıslak yaprak, ahırsı ve tozlu aromalar bu kategoriye girmektedir. 

Toscana                   : Orta İtalya'nın ünlü şarap üretim bölgesidir. Özellikle kırmızı şarapları ünlüdür. 

Trebbiano               : İtalya orijinli beyaz şaraplık üzüm. Fransa'da 'Ugni Blanc' olarak tanınır. Elde edilen şarapları yıllanmaya elverişli olup, soğuk içilmelidir 

Trocken                   :'Sek' anlamına gelen Almanca bir terimdir. 

Trocken beerenauslese :Almanya’nın Pradikat sisteminde yasal olarak belirlenmiş, hasat zamanından sonra geçkin, buruşmuş, asil küfe maruz kalmış üzümlerden elde edilen yüksek kalitedeki beyaz şarap kategorisidir. 

 

Uçar asit                  : Şaraplarda normal fermantasyon ürünü olarak az miktarda olsa oluşan asetik asit türü asitlerdir. 

Uçmayan Asit         : Toplam asitten, uçar asit miktarının çıkması sonucu kalan asitlerdir. 

Ugni Blanc              : (Fr. / Okunuşu: Unyi Blan) Bkz. Trebbiano 

Ullage                      : (Fr. / Okunuşu: Ulij) ) Kötü mantarlama sonucu veya doğal olarak şarabın şişe içinde azalmasıdır. Boşluğun fazla olması oksitlenmeye sebep olabilir.  

Uzunluk                   : Şarabı yudumladıktan sonra aroma ve tadın damakta kaldığı süredir. Ne kadar uzun süre kalıyorsa şarap o kadar iyidir.  Bir şarap yutulduktan (ya da tükürüldükten) sonra ağızda bıraktığı tadın etkinliği ve kalıcılığı. Tanenin ağızda bırakmış olduğu burukluk, uzunluğa dahil değildir. 

Ürgüp                      : Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezlerinden. Nevşehir'in 20 km doğusunda ilçe. Erozyonun meydana getirdiği ve peribacası olarak tanımlanan doğal oluşumların yoğun olarak yer aldığı bir bölgedir. Yeraltı yerleşimleri, taşlara oyulu kiliseleri ve yöreye özgü Emir üzümleriyle ünlüdür. 

Üzüm                       : Şarabın hammaddesi. Latince adı Vitis Vinifera olan asma bitkisinin meyvesi. Şeker, mineral, A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Üzüm şarapla birlikte yendiğinde aromanın ve tadın keskinliğini hafifletir.  

Top