Şarap Terimleri Sözlüğü - V-Y-Z Harfi

Şarap terimleri sözlüğü, ansiklopedik şarap teknik terimleri, Fransızca İngilizce İtalyanca Almanca İspanyolca şarap terimleri nedir ne anlama gelir anlamı ne demek

Şarap Terimleri Sözlüğü - V-Y-Z Harfi

Şarap konusunda merak ettiğiniz teknik terimlerin ne anlama geldiğini, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca yabancı terimlerin anlamı nedir, ne demektir hepsini şarap terimleri sözlüğü içerisinde bulabilirsiniz.

 

 A -  B  -  CÇ  -  D  -  EFG  -  HIİJ  -  KL  -  MN  -  OÖ  -  PR  -  SŞ  -  TUÜ  -  VYZ 

 

V-Y-Z Harfi

 

Varietal                    : Bkz. Sepaj.

Vendange                : Fransızca’da rekolte anlamına gelmektedir. 

Valpolicella             : (İt. / Okunuşu: Valpoliçella) İtalya'nın kuzeydoğusunda, Veneto bölgesinin, Verona kentinin kuzeyinde yer alan ve sek, meyvemsi, kiraz aromalı kırmızı şaraplarıyla ünlü bir şarap üretim bölgesidir.  

Valtellina                 : (İt. / Okunuşu: Vatellina) İtalya'nın kuzeybatısında, Lombardy bölgesinde, İsviçre sınırında kendine özgü mikrokliması olan şarap bölgesi. Kırmızı şaraplarıyla ünlüdür.  

Vanilya                    : Genellikle meşede dinlendirilmiş şarapta oluşan aromalardan biridir 

Varyetal                   : (İng. Orijinal: Varietal) Tek bir üzüm türünden üretilen şarap. Monosepaj olarak da bilinmektedir.  

Vendange                : (Fr. / Okunuşu: Vendenj) Fransızca’da rekolte anlamına gelmektedir.  

Vendemmia            : (İt. / Okunuşu: Vendemya) İtalyanca’da rekolte anlamına gelmektedir.  

Vendimia                : (İsp. / Okunuşu: Vendimya) İspanyolca’da rekolte, hasat anlamına gelmektedir. 

Veneto                     : (İt. / Okunuşu: Veneto) İtalya'nın kuzeydoğusunda, Adriyatik Denizi kıyısında şarap bölgesi. Venedik ve Verona gibi ünlü şehirler bu bölgededir. Genellikle beyaz şarap üretimi yapılmaktadır.  

Verdicchio               : Genellikle hafif gövdeli, gevrek, sek şarapları olan beyaz şaraplık İtalyan üzümüdür. İsmi, İtalyanca yeşil anlamına gelen “verde” kelimesinden türetilmiştir. 

Vermut                    : (İng. Vermouth) Çeşitli baharatlarla kokulandırılmış, genellikle aperatif olarak içilen veya kokteyllerde kullanılan alkolle ve türüne göre az ya da çok şeker ilave edilmiş özel kokulu şaraplardır. İsim pelin otunun Almancası olan wermut kelimesinden türetilmiştir. 

Vernaccia                : (İt. / Okunuşu: Vernaçya) Genellikle taze, sek beyaz şarapları olan tarihi İtalyan üzümüdür. Sardunya Adası’nda ve Toskana’da yetişen iki tipi vardır. 

Vigneron                 : (Fr. / Okunuşu: Vinyeron) Fransızca’da üzüm yetiştiricisi, bağcı anlamına gelmektedir. 

Vignoble                 : (Fr. / Okunuşu: Vinyobl) Fransızca’da üzüm bağı anlamına gelmektedir. 

Vignoles                  : (Fr. / Okunuşu: Vinyole): Amerika'nın doğusunda çokça kullanılan, beyaz şaraplık melez üzüm. Fransız Uzman J. F. Ravat tarafından üretilen üzüm “Ravat 51” adıyla da anılır. 

Vin                           : (Fr. / Okunuşu: Ven) Fransızcada Şarap. 

Vin de Paille           : (Fr. / Okunuşu: Ven dö paye) Saman üzerinde bir süre kurutulan üzümlerden yapılan bir çeşit tatlı şarap. Üzümlerin suyu çekilirken şeker oranları artar. 

Vin de Pays             : (Fr. / Okunuşu: Ven dö peys) Fransa’da şarap üretimini denetleyen ve garanti altında tutan kategorilerden biridir. Diğer kategorilere göre Vin de Pays bölgeleri daha esnektir. Yasal olarak, AOC şaraplarından daha alt seviyede olan Fransız şarapları kategorisidir. 

Vin Doux Naturel   : (Fr. / Okunuşu: Ven du natürel) Konyak katılarak güçlendirilmiş tatlı Fransız şarabı. Anlamı “doğal tatlı şarap”tır.  

Vina                         : (İsp./ Okunuşu: Vina) Üzüm bağının İspanyol dilindeki karşılığı 

Vinho Verde            : (Port./ Okunuşu: Vino verde) Portekiz’in kuzeybatısında yeralan Minho'da üretilen özel bir Portekiz şarabı. Tam kelime anlamı ise 'yeşil şarap' tır. Bu isim şarabın rengine değil, tazeliğine işaret etmektedir. 

Vintage (rekolte)    : (İng./ Okunuşu: Vinteyc) Birden fazla anlama sahip olan bir terimdir. Bağbozumu anlamında kullanılabildiği gibi, üzümlerin yetiştirilip, toplanıp şarap üretimine başlanan yıl olarak anlamında da kullanılır. Kimi zaman da şampanyada olduğu gibi, şarabın tek bir yıl ürünü olduğunu anlatır. Ürün, mahsul, rekolte anlamında kelimedir.  

Viognier                  : (Fr. / Okunuşu: Vionye) Fransa'nın Rhone Vadisi'nde yaygın olan beyaz şaraplık bir Fransız üzümüdür.  

Vita vinum est        : (Lat.) Latince “Yaşam şaraptır” anlamına gelmektedir. 

Vitikültür (Viticulture) : (İng. / Okunuşu: Vitikalçır) Üzüm yetiştirme, bağcılık ve bu konudaki araştırmalar, çalışmalardır. Bağcılık bilimi ve uygulamasına verilen isimdir. Bağların bulunduğu iklim ve toprak koşulları, üzüm çeşidinin seçimi, bağların tesis edilmesi, aşılama, hastalıklar ve daha pek çok konu ile ilgilenen bir bilim dalıdır. 

Vitis Vinifera           : (Lat. Okunuşu: Viti Vinifera) Üzüm yetiştirmek için kullanılan asma bitkileri ailesinin Latince adıdır. Dünyadaki çoğu şarap üzümlerinin ait olduğu türdür. 

Vino                         : İtalyanca ve İspanyolca şarap anlamında kelimedir. 

Vinifikasyon            : Üzüm suyunu şaraba dönüştürme işlemidir. 

Volatil                      : Şarabın aşırı asitli olma durumuna denir. 

 

Wein                        : Almancada şarap anlamında kelimedir. 

Weingut                  : Almanya’da üretildiği yerde şişelendiğini gösteren etiket terimidir. 

Weisswein               : Almancada beyaz şarap anlamında kelimedir.

  

Yağlı                       : Düşük asit ve yüksek gliserin kombinasyonu nedeniyle, bir bakıma yağ gibi olan, damakta kaygan bir his bırakan şaraplar için kullanılır. 

Yakıcı                      : Yüksek alkol nedeniyle damakta yakıcı bir etki bırakan şaraplara denir. Sadece Portekiz tarzı şaraplarda kabul edilebilir. Diğerlerinde kusur olarak görülür 

Yapı                          :Şarabın asit, tanen, alkol, meyve gibi unsurlarının ve tadının tamamını kapsayan kavramdır.  

Yapraksı                  :Yaprağı anımsatan yeşil aromaları tanımlar. Orman kokuları arasında sınıflandırılır. “Islak yaprak” olarak da anılır. 

Yarı-sek                   : Çok hafif tatlı olan şaraplar için kullanılan terimdir. 

Yarı Tatlı                  : Yarı-sekten daha tatlı olan, fakat tam anlamda tatlı olmayan şaraplar için kullanılan terim. Ülkemizde litresinde 4-18 gr arası şeker içeren ve tatlılığı dil üzerinde hissedilen şaraplardır. Şeker miktarı sabit olmayıp ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. 

Yavanlık                   : Asitliliği düşük, yapısı ve karakteri zayıf olan düşük kaliteli şarapları tanımlayan tadım terimidir. 

Yeni Dünya             : Avrupa’nın dışında şarap üreten ülkelere verilen genel isimdir. 

Yeni Meşe               : Hem yeni olan meşeler (aynı zamanda birinci yıl meşesi olarak da adlandırılır) bir ve dört sene boyunca kullanılmış fıçıları ifade eden belirsiz bir terimdir. 

Yoğunluk                 : Şarabın 1 santimetreküp ağırlığıdır. Şaraplarda yoğunluk, alkol, toplam kuru madde ve şekersiz kuru madde ile yakından ilgilidir. Genellikle sek şaraplarda yoğunluk 1 gramdan düşüktür. 

Yokluk                     : Şarabın içindeki meyve tatlarının yokluğu, belli belirsiz olması. Asit, tanen ve meşe, meyve tatları üzerinde baskın olduğunda şarap kendini geliştiremez. Bu durumdaki şaraplara silik de denir. 

Yumuşak                 : Pürüzsüz, yumuşak dokulu, damakta yuvarlanan, ağızda ipeksi bir his bırakan şaraplar için kullanılır. Şarabın dokusundan bahsedilirken: yumuşağın zıttı sert değil; pürüzlüdür. 

Yumuşak şaraplar  : Damakta ve genizde, sert bir lezzet bırakmayan akıcı, korse veya az korse bir şarap demektir. 

Yumuşama              : Kabuk taneleri, tanen ve diğer maddelerin çözülmesi için kırmızı üzümleri kendi sularına batırma işlemidir. Terim genellikle deri ve üzüm suyunun etkileşimde bulunduğu bütün süreç için, fermantasyon dönemi dahil olmak üzere kullanılır. 

Yuvarlak                  : Dokusu pürüzsüz, kusursuzluk hissi veren, iyi gelişmiş şaraplar için kullanılan terim. 

Yuvarlaklık              : Çoğunlukla dengeli, taneni, asiditesi ya da şeker oranı ön plana çıkmayan dengeli şaraplar için kullanılan bir terimdir.

 

Zengin                     : Cezbeden bir gövdesi, tadı ve bukesi olan, damakta tokluk yaratan şaraplar için kullanılan terim.

Zinfandel                 : Kırmızı şaraplık üzüm çeşidi. Çoğnulukla Kaliforniya'da bölgesinde üretilir.

 

Top