Shigella Zehirlenmesi (Dizanteri)

Shigella Zehirlenmesi yani Dizanteri nedir? Dizanteri hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nedir? Dizanteri nasıl bulaşır, Dizenterinin nedenleri.

Shigella (S.sonnei, S.flexneri, S.boydii, S.dysenteriae) ve Shigella Besin Zehirlenmesi

Shigella cinsi bakteriler oksijensiz ya da sınırlı miktarda oksijeni olan ortamlarda yaşarlar ve birçok türleri vardır.Shigella cinsi bakterilerin neden olduğu hastalıkların geneline Shigellosis adı verilir. En tehlikeli türü dizanteri hastalığına neden olan Shigella dysenteriae’dır. Shigella cinsi bakterinin doğal yaşam alanı insan barsağıdır, maymunlar hariç diğer hayvanlarda nadiren görülmektedir.  Shigella bakterisinin bulaşması insandan insana, gıdadan insana ağız yolu ile gerçekleşir.

Shigella cinsi bakterilerin bulunduğu ilgili kontamine gıdaların tüketilmesini takiben 12-48 saat içerisinde hastalık belirtileri görülebilir. Hastalık belirtileri; şiddetli ishal, kusma, halsizlik, karın ağrısı ve krampı, ateş, dışkıda kan, idrar yapma zorluğudur. Çok az sayıda bakteri (10 adet) bile hastalık yapmaya yeterlidir.

Hastalık her bireyde görülebilir. Ancak bakteri miktarına, kişinin genel sağlık durumuna göre hastalığın şiddeti ve belirtilerin görülme süresi değişkenlik gösterebilir. Bebekler, yaşlılar ve başka hastalığı bulunan kişiler daha az sayıda bakteri ile kolayca hastalanabilirler.

Shigella cinsi bakterilerin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Shigella cinsi bakterilerle kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Shigella bakterilerinin bulunduğu ve besin zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Çiğ süt ve süt ürünleri, kümes hayvanlarının etleri, kirli sular ve su kaynakları, kontamine (bulaşmış) olmuş çiğ gıdalar (salatalar).

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top