Sodyum (Na) Minerali

Sodyum minerali nedir, özellikleri nelerdir? Sodyum mineralinin faydaları nelerdir? Sodyum hangi gıdalarda bulunur, Sodyumun görevi ve önemi nedir?

Sodyum (Na) Minerali

Sodyum yetişkin bir bireyde her bir kg vücut ağırlığında yaklaşık 1.4 gram bulunur. Yani 80 kg ağırlığında bir bireyin vücudunda ortalama 112 gram sodyum bulunmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük sodyum ihtiyacı ortalama 500 mg’dır. Sodyum vücudun elektrolit dengesini sağlamakla görevlidir. Bu görevin yanı sıra bazı enzimlerin çalışmasında, hücre zarının geçirgen yapısının sürekliliğinde, vücudun asit-baz dengesinin korunmasında da görev alan önemli bir mineraldir. Sodyum, vücuda fazla miktarda alındığında vücutta çeşitli ödemler ve kan basıncında artış görülür. Bu sebeple sodyum tüketimi belirli bir dengede tutulmalıdır. Günlük beslenmemizde aldığımız gıdalarla vücutta sodyum eksikliği nadiren görülür. Vücutta meydana gelen kusma, ishal, aşırı terleme gibi yüksek sıvı kaybı yaşanan durumlarda vücut sıvısı ile vücuttan sodyum çıkışı fazla miktarda olduğundan vücudun elektrolit dengesini koruması için kan yoluyla sodyum içeren serum takviyesi yapılır. Sodyum eksikliğinde vücutta; zihin bulanıklığı, kas krampları, idrara az çıkma, zayıflama ve koma gibi durumlar görülür.

Sodyumun en önemli kaynağı su’dur. Su ile birlikte su içeren tüm gıda maddeleri sodyum bakımından zengin gıda maddeleridir. Sudan sonra en önemli sodyum kaynağı sofra tuzudur. Hayvansal kaynaklı gıdalar, bitkisel kaynaklı gıdalara oranla daha fazla sodyum içermektedir.

Sodyum İçeriği En Yüksek Olan 50 Gıda Maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 

Sodyum minerali en çok hangi gıdalarda var

Top