Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir

soğan suyunun faydaları ve zararları nelerdir, soğan suyu zararlı mı faydası nedir, soğan suyunun faydası nedir, soğan suyu neye iyi gelir, neye faydası var

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda; soğan suyunun faydaları nelerdir, soğan suyu neye iyi gelir neye faydası vardır, soğan suyu zararlı mı zararları nelerdir ve soğan hakkında genel bilgiler öğrenebilirsiniz.

 

Soğan, soğangiller ailesine mensup Allium cinsine dahil tüm bitkilere verilen genel isimdir. Taze ve kuru olarak salatalarımıza ve yemeklerimize lezzet vermesi için tükettiğimiz soğan, düşük kalorisinin yanında çok değerli vitaminler, mineraller, polifenoller, flavonoidler ve fitokimyasallar içermektedir. 

Soğan, insanoğlunun onu keşfedip tüketmeye başlamasından itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılagelmiştir. Doğada yetişen gıdalar arasında sarımsaktan sonra ki en güçlü iltihap sökücüdür. Sarımsak ile birlikte düzenli olarak tüketildiğinde her derde deva olan soğan vücudumuzdaki zararlı bakterilerin öldürülmesinde bile çok etkilidir. A, vitamini, B vitamini çeşitleri, Folik Asit, C vitamini, demir ve potasyum minerali bakımından da oldukça zengindir. Peki kendisi bu kadar faydalı iken soğan suyunun sağlığımız için ne faydası vardır? 

Soğan suyu tıbbi terimlerle konuşmak gerekirse, tam bir ilaçtır. İçeriğinde ki vitamin, mineral ve fitokimyasallar sayesinde alerji ve kanser önleyici etki gösterirken, iltihap kurutucu, antioksidan, antiseptik, antibakteriyel gibi daha birçok sağlığımız için olumlu etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, kan akışını hızlandırır, metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olurken, zayıflamaya da yardımcı olur.

 

Soğan Suyu Neye İyi Gelir? 

1 - Kalp Sağlığını Korur

Soğan suyunun antioksidan ve kolesterol düşürücü özelliği, damar sertleşmesi, hipertansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürürken kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltmaktadır. Böylece genel kalp sağlığını koruyucu özellik gösterir.

 

2 - Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapısında bulunan polifenolik bileşikler, vücudumuzda serbest halde dolaşan toksik maddelerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. Antiseptik ve antibakteriyal özellikleri sayesinde özellikle kış mevsiminde ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.  Bakteriyel enfeksiyonları önleyici ve hızlı tedavi edici özelliği olan soğan suyu aynı zamanda alerjik hastalıkları olan kişilerde alerjik reaksiyonlara karşı vücut direni yükseltmektedir.

 

3 – Kanseri Önler

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki soğan suyu, yapısında bulunan fitokimyasallar ve polifenoller sayesinde vücuttaki kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlattığı ve birçok kanser türüne yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. Vücudumuza çeşitli yollarla giren serbest radikallerin yani toksik maddelerin vücuttan hızlıca atılmasını böylece bu maddelerin vücutta birikerek kanser oluşturmasının önüne geçmektedir.

 

4 – Osteoporoz Riskini Azaltır

Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan bir kemik hastalığı olan osteoporozun önlenmesinde soğan suyu oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Yapısında bulunan sülfür özellikle kemik erimesine neden olan etkenleri önleyerek kemik sağlığının ve yapısının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

 

5 – Saçları Güçlendirir

Soğan suyunun yapısında bulunan mineraller ve vitaminler saç kökünü güçlendirerek saçın kolayca dökülmesini önlerken, saçın daha güçlü, daha parlak olmasını sağlar ve saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Kozmetik ürünlerin, çevresel faktörlerin ve ilcaların neden olduğu dökülme ve saç kıran problemlerini önler. Saç derisinde meydana gelen yağlanması ve kepeklenmeyi ortadan kaldırır. Saç problemi yaşayan kişilerin bu problemlerden kurtulabilmesi adına saç için özel soğan kürü uygulaması önerilmektedir.

 

6 – Diğer Faydaları

Soğan suyunun faydaları elbette yukarıda saydığımız beş maddeden ibaret değil. Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz soğan suyunun bazı diğer yararları şunlardır. 

 • Düzenli olarak kullanıldığında karaciğer yağlanmasını azaltır.
 • Bal ile birlikte tüketildiğinde kuru öksürüğün hızlı tedavisinde etkilidir.
 • Kan dolaşım sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcıdır.
 • Kadınlarda adet döneminin daha sorunsuz geçirilmesine, adet ağrılarının azaltılmasına yardımcıdır.
 • Adet gecikmesine bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıların azaltılmasında etkilidir.
 • Kadınlarda menopoz döneminde yaşanan sendromların en aza indirilmesi ve bu dönemin daha az sıkıntı ile geçirilmesinde etkilidir.
 • Bronşit ve boğaz ağrılarına faydalıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağların daha hızlı yakılmasına ve kilo kontrolüne destek olur, zayıflatır.
 • Ciltte oluşan sivilce ve aknelerin kurutulmasında, güneş lekelerinin azaltılmasında etkilidir.
 • Cilde sürüldüğünde cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Vücuttaki iltihapların hızlı tedavisinde etkilidir.
 • Vücutta oluşan ödemlerin atılmasında etkilidir.
 • Kulak çınlaması ve kulak ağrılarını azaltır.
 • Kronik yorgunluğun azaltılmasına yardımcıdır.

  

Soğan Suyunun Zararları Nelerdir?

Doğada ki her madde ve gıda gibi soğan suyu da çok fazla tüketildiğinde sağlığımız için zararlı olabilir. Bu nedenle kullanım miktarına ve süresine dikkat edilmelidir.

 • Midede şişkinlik ve gaza neden olabilir,
 • Mide ile ilgili rahatsızlığı olan kişilerde bu rahatsızlıkları daha da arttırabilir,
 • Bazı ilaçlar ile etkileşime girip, o ilacın etkisini arttırabilir, azaltabilir veya farklı etkilere neden olabilir.

 

Top