Sonbahar mevsimi meyveleri sebzeleri nelerdir

Sonbahar mevsimi meyve sebze tablosu takvimi, sonbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir, sebze meyve mevsimleri, sonbahar mevsimi bütün meyveler sebzeler listesi

Sonbahar meyveleri sebzeleri nelerdir

Sağlığımızın devamlılığı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinde aydan aya mevsimden mevsime değişiklik olmaz. Sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğesi miktarları çok değişken değildir. Fakat her zaman aynı gıdaları tüketmemiz de doğru değildir. Bu nedenle her bir besin öğesini farklı gıda maddelerinden tedarik etmek çok önemlidir. Doğa da her zaman aynı gıdaları bize vermez. Değişen hava koşulları ile bizlere farklı meyve ve sebze yetiştirme imkanı vererek farklı gıdalar tüketmemize olanak sağlar. Sonbaharda yetişen ve yenilen bütün meyveler sebzeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini tam olarak temin etmemizi sağlar. Bu yüzden tüm meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımızı korumamız ve dengeli beslenmemiz için bize yeterli gelecektir.

Sonbahar aylarında (güz mevsiminde) havaların soğumaya başlaması ile birlikte vücudumuz soğuğa karşı kendini korumak ister. Vücudumuzun kendini koruyabilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli besin öğeleri vitaminler ve minerallerdir. Bunların dışında antioksidan maddelere de ihtiyaç duymaktadır. Özellikle C vitamini ihtiyacı bu dönemde daha da çok artar. Doğal ve organik meyve sebze tüketmemiz durumunda sonbahar mevsiminde vücudumuzun hastalıklara karşı vücut direncini arttırmış ve daha sağlıklı beslenmiş oluruz.

 

İşte, “hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir ya da sonbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir” diye merak edenler için hazırlamış olduğumuz mevsimlik meyveler sebzeler listemiz:

 

 

Eylül Meyveleri

 

Eylül Meyveleri

Üzüm çeşitleri, incir, taze fındık, taze ceviz, mürdüm eriği, kızılcık, hünnap, böğürtlen, frambuaz

  

Eylül sebzeleri

 

Eylül Sebzeleri

Mantar,  domates, barbunya, patlıcan, taze fasulye, börülce, salçalık kırmızı biber, salçalık domates, mısır, dolmalık biber, havuç, turşuluk salatalık, acur, kabak, fesleğen, biberiye, tere, pazı, turşuluk sebzeler.

 

Ekim meyveleri

Ekim Meyveleri

Kızılcık, kuşburnu, elma, nar, armut, kestane, hünnap, mandalina, portakal, greyfurt, muz.

 

Ekim sebzeleri

Ekim Sebzeleri

Sarımsak, karnabahar, pırasa, havuç, yer elması, mantar, patlıcan, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, roka, ıspanak, fındık turp, siyah turp, kırmızı turp, beyaz turp, kereviz, pancar, roka, fesleğen, tere, marul, maydanoz.

 

Kasım Meyveleri

Kasım Meyveleri

Ayva, kestane, portakal, mandalina, greyfurt, elma, Ankara armut, Deveci armut, Trabzon hurması, nar, kivi, muşmula, kuşburnu.

 

Kasım Sebzeleri

Kasım Sebzeleri

Kereviz, yer elması, pırasa, beyaz lahana, kırmızı lahana, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, ıspanak, şalgam, pancar, beyaz turp, siyah turp, kırmızı turp, havuç, balkabağı, tere, maydanoz, marul, biberiye.

 

Hangi mevsimde hangi meyve sebze yenir, sonbahar mevsiminde hangi meyve sebze yenir listemiz ile her mevsim sağlıklı beslenin.

Top