Staphylococcus aureus Zehirlenmesi

Staphylococcus aureus Gıda Zehirlenmesi nedir? Staf aureus besin zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir. Mayonez zehirlenmesi, süte zehirlenmesi.

Staphylococcus aureuİntoksikasyonu Nedir?  Staphylococcus aureus Besin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Staphylococcus aureus bakterisi oksijenli ya da sınırlı miktarda oksijen bulunan ortamlarda yaşayan yuvarlak şekilli ve birçok tipi olan bir bakteridir. Bu tür bakteriler çoğunlukla insan ve hayvanların saç, deri ve burun florasında yaşar. İnsanlarda açık yaralarda ve sivilcelerde de bulunur.Staphylococcus aureus hayvanlarda mastitis denilen meme hastalığına neden olur.  İnsandan insana, hayvandan insana bulaşabilir. Staphylococcus aureus bakterisinin bulunabileceği diğer kaynaklar; hava, toz, kirli sular, gıda imalatında kullanılan ekipman, araç ve gereçlerin köşe ve girintilerinde biriken gıda artıklarıdır. Staphylococcus aureus bakterisinin bazı tipleri yüksek ısıya dayanıklı protein yapıda toksin madde üretme özelliğine sahiptir ve çoğunlukla zehirlenmeye ve hastalığa neden olan bu toksin maddedir.

Staphylococcus aureus bakterisinin üretmiş olduğu toksin bulunan ilgili gıda maddesinin tüketilmesini takiben 2-6 saat içerisinde zehirlenme belirtileri görülmektedir. Zehirlenmenin şiddeti, toksin miktarına, bireyin bağışıklık sistemine, bireyin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.  Genel olarak akut halde kusma, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, terleme gibi belirtiler görülür. Toksin miktarının yüksek olduğu durumlarda zehirlenme daha şiddetlidir ve bireyde kas krampları, baş ağrısı, kan basıncı değişiklikleri ve çarpıntı gözlemlenebilir. Genel olarak iyileşme süreci 2-3 gündür.

Staphylococcus aureusbakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Staphylococcus aureus bakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Staphylococcus aureusbakterisi her yaşta ve cinsiyette bireyi zehirleyebilir. Ancak bireyin bağışıklık sisteminin durumu, bireyin genel sağlık durumu ve tüketilen gıdada bulunan toksin miktarı zehirlenmenin derecesini belirlemektedir.

Staphylococcus aureusbakterisi zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri (krema, peynir, dondurma, puding vb.) çiğ et ve et ürünleri, kümes hayvanları etleri ve et ürünleri, kontamine (bulaşmış) olmuş çiğ gıdalar (salatalar, soğuk sandviç vb.), pastane ürünleri (kremalı pastalar ve tartlar, çikolata).

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top