Streptococcus (Streptokok) Zehirlenmesi

Streptokok zehirlenmesi nasıl olur, belirtileri nelerdir? Streptokok enfeksiyonu nedir? Streptokok zehirlenmesinin tedavisi nasıl olur, Sağlığa zararlı bakteriler.

Streptococcus Bakteriler ve Gıda Zehirlenmesi

Streptococcus bakterileri oksijenin az olduğu ortamlarda yaşayan, yuvarlak şekilli ve birçok türü olan bir bakteri cinsidir. Streptococcus bakterileri piyojenik ve septisemik enfeksiyonlarında olduğu gibi boğaz ağrısı ve kızıl hastalığına neden olmaktadırlar.

Streptococcus bakterileri bulunan ilgili kontamine gıdanın tüketilmesini takiben ilk 6-72 saat arasında hastalık belirtileri görülebilir. Hastalık belirtileri boğaz ağrısı, yutkunmada acı ve zorlanma, bademcik iltihabı, yüksek ateş, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Bu belirtileri takiben deride kızarıklar meydana gelmektedir.

Streptococcus bakterileri bireyin boğaz, tükürük ve kanından alınan örneklerin analiz edilmesi ile tespit edilebilir. Tüm bireylerde yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın hastalığa neden olabilir.

Streptococcus bakterisinin gıdalarımıza bulaşmasını önlemek için çapraz bulaşmaya ve kişisel hijyene çok dikkat etmeliyiz. Streptococcus bakterisi kontamine olan gıdalarda bakteriyi öldürmek için pişirme işleminin doğru ve uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş gıdaların tekrar ısıtılması ve pişirilmesi de yine uygun ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Streptococcus bakterisi zehirlenmesine neden olabilecek gıdalar;

Çiğ süt, uygun şekilde pastörize edilmemiş süt,  dondurma, yumurta, jambon, patates salatası, yumurta salatası, krem karamel, karides salatası, ıstakoz gibi gıdalar.

 

Hazırlayan: Gıda Müşavirim

Top