Bahar Ahmetefendioğlu - Su; Sağlığımızın Vazgeçilmezi

Suyun yaraları nelerdir, suyun vücudumuza faydaları neler, su eksikliğinde ne olur, su eksikliği hangi hastalıklara problemlere neden olur

Bahar Ahmetefendioğlu - Gıda Mühendisi

Su; Vazgeçilmezimiz!

Tadı, rengi, kokusu olmayan bir bileşik nasıl oluyor da hayatımız için bu denli bir öneme sahip olabiliyor? Doğada 3 farklı fazda aynı anda bulunabilen tek maddedir. Gerek evrende gerek vücudumuzda bulunan su miktarı tahmin ettiğimizden bile fazla olmakla beraber yararları saymak uzunca bir zaman alabilir.

Yeryüzünün %70’e yakını su ile kaplıdır fakat içilebilir su oranı sadece %2’dir.  İnsan vücudundaki su kişiye ve yaşayış tarzına bağlı olarak değişmekle beraber  %55-75’i sudur. Bu miktar organlarda ve yaş kriteri devreye girdiğinde farklılıklar göstermektedir. Nasıl ki su olmadan dünya üzerinde bir yaşam düşünülemezse hücresel olarak da su eksikliğinde metabolik faaliyetler fonksiyonlarını yerine getiremez.

Yaşamın devamı için suyun gerekliliğinin bilincinde olmalıyız ve yaşam kalitemize arttırmak adına suyu olabildiğince yeterli seviyede tüketmeliyiz.  Bize sunulan bu eşsiz doğal güzelliği neden geri çevirelim?  

Gün boyunca yaptığımız her harekette aldığımız nefeste bile su kaybederiz, suya ihtiyaç duyarız. Vücudumuzda ki su miktarı azaldığında bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkması çok olası bir durumdur. Bu yüzden gün içinde kaybettiğimiz suyu yine gün içinde geri almamız gerekir. Özellikle yaz aylarında ve spor faaliyetleri sonrasında vücuttan su kaybı en üst seviyeye çıkar. Fakat günlük 3 litreyi geçmeyecek şekilde günlük fonksiyonlarımıza göre yavaş yavaş içimlerle ve bir defada içilen su miktarını iyi ayarlamak gerekir. Aksi durumlarda zehirlenme ile karşı karşıya kalabiliriz. Herşeyin fazlası gibi tabi ki de bu doğa harikası suyun fazlası zararlıdır.

Su eksikliğinde vücutta meydana gelebilecek problem aşağıdaki gibi sıralanabilir;

-Fiziksel performansta düşüklük.

-Böbrek yetmezliği,

-Kas krampları,

-Bilinç kaybı,

-Tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi,

-Halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, uyku hali,

-İdrar miktarının azalması ve idrar renginin koyulaşması,

-Derinin kuruması ve terlemenin azalması.

 

Sağlıklı, uzun ve kalite bir yaşam için su şarttır. Yokluğunda ve eksikliğinde sayabileceğimiz zararlarının yanında yararlarını saymakla bitiremeyiz. Aşağıda da belli başlı yararlarından bahsetmeye çalışacağım; 

-Sindirim sisteminin sorunsuz çalışması sağlar,

-Cildi gerginleştirir ve parlaklık kazandırır,

-İdrar ve ter ile vücuttaki zararlı ve toksik maddeler atılır,

-Vücut içinde oksijen ve besin taşıma görevini üstlenir,

-Hücre ve kas dokularını güçlendirir,

-Onarım faaliyetlerinde etkin rol alır,

-Zindelik verir.

-Vücut ısısının ayarlanmasında etkilidir.

-Sindirim sistemine yardımcıdır,

-İç organlarımızı ve eklemlerimizi korur,

-Nefesimizi nemlendirir.

 

Bir insan yemek yemeden 14 gün dayanabilirken su ve sıvı tüketmeden sadece 5 gün dayanabilmektedir. Günlük aldığımız su miktarını sadece içtiğimiz su miktarı olarak düşünmeliyiz. Gün içinde içilen kahve, meyve suyu, çay gibi içecekler bu miktara dahil edilmemelidir. Vücudumuzdan %1’lik su kaybında otomatik olarak susamaya başlarız ve bu kaybın hemen geriye getirilmesi gerekir. Aksi durumlarda yukarıda bahsettiğimiz problemle meydana gelebilir.

Su, oturularak ve küçük yudumlarla boğazı ve mideyi rahatsız etmeyecek şekilde içilmelidir. Hızlı hızlı ve fazla miktarlarda içmemeye dikkat etmeliyiz. Su yeteri miktarda ve lifli gıdalar ile tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Suyun olmadığı kurak yerlerde yaşam da oldukça zordur. Su hayat için yaratılmıştır ve hayatın temeli olacak özelliklerde tasarlanmıştır. Bunun bilincinde olmalı ve bu farkındalığı bir yaşam tarzına dönüştürüp o şekilde yaşamalıyız.

 

 

Bahar AHMETEFENDİOĞLU kimdir?

Gıda Mühendisi

2014 yılı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği Mezunuyum, 4 yıllık eğitimimin 1 yılını Czech Universiy of Life Science Prague Universitesinde tamamladım. Türkiye, Amerika, Avrupa ve Arap ülkerine sürekli ihracat yapan bir firmada Çikolata ve Çikolata ürünleri alanında 3 yıldır Kalite Güvence departmanında çalışmaktayım. HACCP, BRC ve AIB kapsamında sistemsel çalışmalarım hala devam etmektedir. Yaşayış tarzı olarak olabildiğince güvenilir gıdaları, paketlenmemiş gıdaları tüketmeye çalışmaktayım. Su ve spor ise vazgeçilmezimdir. 

Top